Informacja o zmianie płci Shiloh Jolie-Pitt była "fake newsem". Ale zwróciła uwagę na prawdziwy problem

Informacja na temat rozpoczęcia terapii hormonalnej przez Shiloh Jolie-Pitt okazała się nieprawdziwa. Mimo to przypomniała o często lekceważonym temacie transseksualizmu u dzieci.

Fake news, którym przez kilka dni żyły media

Kilka dni temu media informowały, że 11-letnia córka Angeliny Jolie i Brada Pitta rozpoczęła terapię hormonalną mającą na celu zmianę płci. Spekulacje na temat transseksualizmu Shiloh Jolie-Pitt rozpoczęły się już kilka lat temu. Dziewczynka na uroczyste gale zakłada zazwyczaj garnitury i preferuje chłopięce uczesania. Co więcej, podobno od najmłodszych lat prosi o to, by zwracać się do niej John lub Peter.

Takie zachowania spowodowały, że media przyglądają się 11-latce ze szczególnym zainteresowaniem. Wypowiedź Angeliny Jolie z 2015 na temat tożsamości płciowej córki jeszcze bardziej nasiliła różne spekulacje:

Nigdy nie zabronię komukolwiek z moich dzieci być tym, kim chcą. Ja i Brad zawsze będziemy dawać im wolność wyboru.

"Jest taką ładną dziewczynką!"

O rozpoczęciu terapii przez Shiloh napisały portale włoskie, hiszpańskie i francuskie, które powołały się na AFP. Jednak agencja po kilku dniach zaprzeczyła, że jest źródłem tej informacji. Mimo to jej pojawienie się przypomniało o często lekceważonym problemie transseksualizmu u dzieci. Na instagramowym fanklubie 11-letniej Shiloh pojawiło się wiele komentarzy typu:

Gratuluję odwagi w byciu trans chłopakiem!
Inni potrzebują pomocy twojej rodziny. Ktoś musi mówić głośno o problemie transseksualizmu. Proszę, wspieraj naszą walkę!

Pojawiły się też mniej wyrozumiałe komentarze, z których najłagodniejsze były w tonie:

Dlaczego ona chce być chłopcem? Przecież jest taką ładną dziewczynką!
Nie chcesz być dziewczynką, bo boisz się, że będziesz ładniejsza niż twoja mama?

Transseksualizm nie jest chwilową fanaberią dziecka

Fala komentarzy, które pojawiły się w sieci potwierdza tylko, że transseksualne dzieci potrzebują ogromnego wsparcia. Ich sytuacja zazwyczaj jest bardzo trudna - dorośli często traktują ich deklaracje jako żarty lub chwilowe fanaberie. Problem ten dotyczy od 1 do 3 proc. populacji. Jednak jak podkreślają eksperci, trudno to oszacować, ponieważ wiele osób nie ujawnia się z tym przez całe życie.

Przypomnijmy - osoby transseksualne nie identyfikują się ze swoją płcią biologiczną. Często od najmłodszych lat towarzyszy im poczucie uwięzienia we własnym ciele, a ich pragnieniem jest dopasowanie wyglądu do odczuwanej płci. - Każdy rodzic, gdy dziecko ma 3-4 lata, może zauważyć pewne specyficzne zachowania. Przykładowo, uporczywie prosi, by nazywano je innymi zaimkami, wybiera sobie imię przeciwnej płci lub reaguje złością, gdy rodzice chcą ubierać je zgodnie z biologiczną płcią - powiedziała w "Dzień Dobry TVN" seksuolog Izabela Jąderek.

Najbliższe otoczenie takich dzieci zazwyczaj im nie pomaga, co czyni ich sytuację szczególnie tragiczną. Jak podkreśliła ekspertka, odsetek prób samobójczych wśród młodzieży transseksualnej jest najwyższy ze wszystkich populacji, gdyż sięga około 70 proc. To dlatego, że rodzice i rówieśnicy często ich nie akceptują. Nie uzyskują także odpowiedniego wsparcia w szkołach.

Gwiazdy pomogą?

Informacja na temat kuracji, którą miała rzekomo rozpocząć Shiloh Jolie-Pitt, poruszyła odbiorców na całym świecie. Jednak nie jest to pierwszy raz, kiedy media piszą na temat transseksualizmu. Swego czasu głośno było na temat amerykańskiej celebrytki Caitlyn Jenner, która w 2015 roku przeszła operację zmiany płci. Wydarzenie to zostało wówczas uznane za przełom dla osób transseksualnych na całym świecie.

Caitlyn, znana wcześniej jako sportowiec Bruce Jenner, wielokrotnie mówiła w wywiadach, że poczucie uwięzienia we własnym ciele towarzyszyło jej przez większość życia. Wsparcia udzieliło jej publicznie wiele ważnych osób - m.in. Barack Obama i Lena Dunham. Głośna okładka "Vanity Fair", na której Caitlyn pojawiła się w 2015 roku już po operacji zmiany płci, sprawiła, że zaczęto ją uznawać za ikonę osób transseksualnych.

Bruce JennerBruce Jenner Vanity Fair

Ten przykład pokazuje, jak ważne są odważne coming outy gwiazd. Mimo że nie rozwiązują one wszystkich problemów osób transseksualnych, okazują się dla nich na pewno ogromnym wsparciem. Uczą, że coś takiego może przytrafić się w każdej rodzinie niezależnie od pochodzenia i statusu majątkowego.

Reakcje na informację dotyczącą transseksualizmu Shiloh Jolie-Pitt pokazują, że dzieci zmagające się z tym problemem potrzebują swojej ikony. Gdyby w przypadku 11-latki okazała się to prawda, wypowiedzi jej tolerancyjnych rodziców, którzy w pełni akceptują wybory swoich dzieci, mogłyby być dobrym przykładem dla innych dorosłych, którzy muszą zmierzyć się z tym problemem w swoich rodzinach.

Pierwsze wnioski o ograniczenie praw rodzicielskich za nieszczepienie dzieci

Więcej o: