Serial "13 powodów" nie spodobał się rodzicom nastolatków. Słusznie protestują? [PYTAMY EKSPERTA]

Mimo że serial "13 powodów" bije rekordy popularności na całym świecie, amerykańscy rodzice twierdzą, że produkcja zachęca do samobójstwa. Psycholog wyjaśnia, czy rzeczywiście jest się czego obawiać.

Nowy serial Netflixa "13 reasons Why", nakręcony na podstawie bestsellerowej powieści Jaya Ashera o tym samym tytule, okazał się wielkim przebojem na całym świecie. Rozgłosu produkcji od początku dodawał fakt, że jego producentką jest idolka nastolatek, Selena Gomez. Tytułowe trzynaście powodów nawiązuje do trzynastu kaset magnetofonowych, jakie znajomi Hanny Baker otrzymują niedługo po jej samobójczej śmierci. Nastolatka wyjaśnia na nich szczegółowo, dlaczego postanowiła targnąć się na własne życie.

Prawdziwe życie nastolatków

Zdaniem zwolenników produkcji, serial jest nie tylko wciągający, ale pokazuje także prawdziwą rzeczywistość współczesnych nastolatków. Wszechobecność mediów społecznościowych, plotki i zastraszanie, to realia, w których musi funkcjonować wiele młodych osób na całym świecie. Rodzina i szkoła często okazują się bezradne w trakcie rozwiązywania ich problemów. Serial przedstawia więc bez upiększeń świat młodych ludzi.

Kilka dni temu nowojorski Departament Edukacji wystosował pismo do rodziców, w którym namawia ich do zachowania czujności. - Jeśli twoje dziecko ogląda serial lub o nim mówi, zapytaj, co o nim myśli - zachęcają autorzy listu.

Dr Karolina Zalewska Łunkiewicz, psycholog z Uniwersytetu SWPS w Katowicach, zauważa, że list nie jest jednoznacznym protestem przeciwko produkcji. Jego celem jest raczej uwrażliwienie rodziców na to, jak dziecko reaguje na treści przedstawiane w serialu.

Protesty rodziców

Wśród amerykańskich rodziców ekranizacja słynnej powieści wzbudza mieszane uczucia. Ich zdaniem serial promuje samobójstwo jako najlepszy sposób na rozwiązywanie młodzieńczych problemów. Takie samo zdanie wyrażają działające na terenie Stanów Zjednoczonych organizacje wspierające przeciwdziałanie chorobom psychicznym.

- "13 powodów" najpierw powinni obejrzeć sami rodzice. Dzięki tej produkcji mogliby lepiej zrozumieć, co siedzi w głowie współczesnego nastolatka - przekonuje psycholog.

Tytułowe trzynaście powodów nawiązuje do trzynastu kaset magnetofonowych, jakie znajomi Hanny Baker otrzymują niedługo po jej samobójczej śmierci.Tytułowe trzynaście powodów nawiązuje do trzynastu kaset magnetofonowych, jakie znajomi Hanny Baker otrzymują niedługo po jej samobójczej śmierci. Netflix

Realne zagrożenie czy przesada?

Temat samobójstw wśród nastolatków zawsze wzbudza ogromne poruszenie. Dojrzewanie to okres, kiedy wiele młodych osób zmaga się z depresją, nie odnajduje się w środowisku szkolnym. Jednak czy pod wpływem serialu nastolatek jest w stanie przekonać się do samobójstwa?

- Jeśli dziecko jest nadwrażliwe, ma problemy towarzyskie, to rzeczywiście pojawia się takie ryzyko. Jednak należy pamiętać, że w obecnych czasach w sieci znajdziemy mnóstwo innych produkcji, które mogłyby sprowokować do takiego czynu - mówi ekspertka.

Zobacz także: Depresja u dziecka to coraz poważniejszy problem. Ekspert: Nie lekceważ tych objawów

Czujność wskazana

Nie oznacza to jednak, że rodzice powinni całkowicie lekceważyć problem. Zdaniem psycholog, niektóre osoby mogą porównywać sytuację głównej bohaterki z własnym położeniem życiowym - w końcu problemy takie jak zawód miłosny czy kłótnia z przyjacielem są bardzo powszechne. Jeśli ktoś pomyśli, że ten konkretny powód zmusił bohaterkę do samobójstwa, może następnie brać pod uwagę takie rozwiązanie. Dlatego rodzice powinni rozmawiać z dziećmi na temat wydarzeń rozgrywających się w serialu.

Ekspertka przywołuje także opisywany wielokrotnie w literaturze i psychologii społecznej efekt, jaki wywołała powieść "Cierpienia Młodego Wertera". - Fala samobójstw wśród młodych osób po zetknięciu z tą lekturą udowadnia, że jeśli przedstawia się komuś bodźce związane z przemocą wobec samego siebie, to niestety odbiorca może być bardziej skłonny do podejmowania tego typu zachowań - wyjaśnia psycholog.

Co na to Netflix?

Odpowiedź twórców serialu na protesty była bardzo szybka. Netflix postanowił uruchomić specjalną infolinię 13reasonsWhy.info, której celem jest pomoc dla nastolatków i ich bliskich, którzy czuliby się źle po obejrzeniu serialu. Nieoficjalnie mówi się także, że twórcy przygotowują się już do prac nad drugą serią produkcji.

Frytki z warzyw [HAPS KIDS]

Więcej o:
Copyright © Agora SA