1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Serial "13 powodów" nie spodobał się rodzicom nastolatków. Słusznie protestują? [PYTAMY EKSPERTA]

Mimo że serial "13 powodów" bije rekordy popularności na całym świecie, amerykańscy rodzice twierdzą, że produkcja zachęca do samobójstwa. Psycholog wyjaśnia, czy rzeczywiście jest się czego obawiać.

Nowy serial Netflixa "13 reasons Why", nakręcony na podstawie bestsellerowej powieści Jaya Ashera o tym samym tytule, okazał się wielkim przebojem na całym świecie. Rozgłosu produkcji od początku dodawał fakt, że jego producentką jest idolka nastolatek, Selena Gomez. Tytułowe trzynaście powodów nawiązuje do trzynastu kaset magnetofonowych, jakie znajomi Hanny Baker otrzymują niedługo po jej samobójczej śmierci. Nastolatka wyjaśnia na nich szczegółowo, dlaczego postanowiła targnąć się na własne życie.

Prawdziwe życie nastolatków

Zdaniem zwolenników produkcji, serial jest nie tylko wciągający, ale pokazuje także prawdziwą rzeczywistość współczesnych nastolatków. Wszechobecność mediów społecznościowych, plotki i zastraszanie, to realia, w których musi funkcjonować wiele młodych osób na całym świecie. Rodzina i szkoła często okazują się bezradne w trakcie rozwiązywania ich problemów. Serial przedstawia więc bez upiększeń świat młodych ludzi.

Kilka dni temu nowojorski Departament Edukacji wystosował pismo do rodziców, w którym namawia ich do zachowania czujności. - Jeśli twoje dziecko ogląda serial lub o nim mówi, zapytaj, co o nim myśli - zachęcają autorzy listu.

Dr Karolina Zalewska Łunkiewicz, psycholog z Uniwersytetu SWPS w Katowicach, zauważa, że list nie jest jednoznacznym protestem przeciwko produkcji. Jego celem jest raczej uwrażliwienie rodziców na to, jak dziecko reaguje na treści przedstawiane w serialu.

Protesty rodziców

Wśród amerykańskich rodziców ekranizacja słynnej powieści wzbudza mieszane uczucia. Ich zdaniem serial promuje samobójstwo jako najlepszy sposób na rozwiązywanie młodzieńczych problemów. Takie samo zdanie wyrażają działające na terenie Stanów Zjednoczonych organizacje wspierające przeciwdziałanie chorobom psychicznym.

- "13 powodów" najpierw powinni obejrzeć sami rodzice. Dzięki tej produkcji mogliby lepiej zrozumieć, co siedzi w głowie współczesnego nastolatka - przekonuje psycholog.

Tytułowe trzynaście powodów nawiązuje do trzynastu kaset magnetofonowych, jakie znajomi Hanny Baker otrzymują niedługo po jej samobójczej śmierci.Tytułowe trzynaście powodów nawiązuje do trzynastu kaset magnetofonowych, jakie znajomi Hanny Baker otrzymują niedługo po jej samobójczej śmierci. Netflix

Realne zagrożenie czy przesada?

Temat samobójstw wśród nastolatków zawsze wzbudza ogromne poruszenie. Dojrzewanie to okres, kiedy wiele młodych osób zmaga się z depresją, nie odnajduje się w środowisku szkolnym. Jednak czy pod wpływem serialu nastolatek jest w stanie przekonać się do samobójstwa?

- Jeśli dziecko jest nadwrażliwe, ma problemy towarzyskie, to rzeczywiście pojawia się takie ryzyko. Jednak należy pamiętać, że w obecnych czasach w sieci znajdziemy mnóstwo innych produkcji, które mogłyby sprowokować do takiego czynu - mówi ekspertka.

Zobacz także: Depresja u dziecka to coraz poważniejszy problem. Ekspert: Nie lekceważ tych objawów

Czujność wskazana

Nie oznacza to jednak, że rodzice powinni całkowicie lekceważyć problem. Zdaniem psycholog, niektóre osoby mogą porównywać sytuację głównej bohaterki z własnym położeniem życiowym - w końcu problemy takie jak zawód miłosny czy kłótnia z przyjacielem są bardzo powszechne. Jeśli ktoś pomyśli, że ten konkretny powód zmusił bohaterkę do samobójstwa, może następnie brać pod uwagę takie rozwiązanie. Dlatego rodzice powinni rozmawiać z dziećmi na temat wydarzeń rozgrywających się w serialu.

Ekspertka przywołuje także opisywany wielokrotnie w literaturze i psychologii społecznej efekt, jaki wywołała powieść "Cierpienia Młodego Wertera". - Fala samobójstw wśród młodych osób po zetknięciu z tą lekturą udowadnia, że jeśli przedstawia się komuś bodźce związane z przemocą wobec samego siebie, to niestety odbiorca może być bardziej skłonny do podejmowania tego typu zachowań - wyjaśnia psycholog.

Co na to Netflix?

Odpowiedź twórców serialu na protesty była bardzo szybka. Netflix postanowił uruchomić specjalną infolinię 13reasonsWhy.info, której celem jest pomoc dla nastolatków i ich bliskich, którzy czuliby się źle po obejrzeniu serialu. Nieoficjalnie mówi się także, że twórcy przygotowują się już do prac nad drugą serią produkcji.

Frytki z warzyw [HAPS KIDS]

Więcej o:
Komentarze (25)
Serial "13 powodów" nie spodobał się rodzicom nastolatków. Słusznie protestują? [PYTAMY EKSPERTA]
Zaloguj się
 • pata.m

  Oceniono 36 razy 26

  Jako matka nastolatki, która dwadzieścia lat temu też była nastolatką, uważam, że serial jest świetny. Bynajmniej nie gloryfikuje samobójstwa, tylko zwraca uwagę na to, ile z pozoru błahych czynników może zrobić komuś krzywdę, jeśli się nazbierają i jeśli wszyscy wokół będą lekceważyli to, że ktoś cierpi.

 • antykonformista

  Oceniono 39 razy 23

  Nie oglądałem. Od Netflixa widziałem tylko świetny "Stranger Things". Ale potrafię zrozumieć mechanizm. Oburzenie kwok. Kwoki myślą, że to zły serial namawia do samobójstw. Za moich czasów, kozłem ofiarnym były gry komputerowe. A wcześniej muzyka pokroju hard rock i metal. Nigdy wina rodziców, nigdy złe wychowanie lub jego brak. Kwoki nie widzą problemu (o ich mężach celowo nie wspominam, mężów już dawno przy wychowaniu nie ma, a jak są to za bardzo marzą o swoich córkach.... np prawackie faceciki bardzo często się prowadzają z córkami zamiast z żonami, gdyż żonę już upodlili a córka jeszcze młoda...).

  Seriale bywają złe. na MTV, na TLC, o zdradach, o konkursach piękności dla 6-latek, tam kwoki nie protestują? Prawda w oczy kole, a wychowywanie na ofiarę pedofila już nie?

  PS. współczesny świat nastolatek to jest BAGNO, którego rodzice nie rozumieją bo pewnych rzeczy nie chcą wiedzieć, a pewnych nie umieją sobie w stanie wyobrazić. Na przykład tego, że dziewczyny zabierają sobie telefony, czytają wiadomości każdego z każdym, powszechna inwigilacja i zero prywatności, tak żyje dziś generacja Z!

 • ikabg

  Oceniono 18 razy 10

  Serial bardzo wciągający! Tematyka bardzo na czasie! Oczywiście problemy są nieco przejaskrawione ale świetnie ujęte, a wniosek jest jeden- tylko prawda i szczerość zapewniają godne życie, życie bez lęku. Osobom o obniżonym nastroju lub chwiejnym emocjonalnie nastolatkom odradzam.

 • runfree

  Oceniono 12 razy 6

  Serial jest świetny. Dociera i do dorosłych i do dzieciaków. Pokazuje rzeczywistość, zwraca uwagę na problem tam, gdzie się go nie widzi. Trochę przydługi, ale bardzo dobry.

 • Rafal Czajkowski

  Oceniono 5 razy 5

  Serial ma sporo dziur w głównym wątku i wiele pomysłów jest naciąganych, ale fajnie pokazuje jak kompletnie nie przenikają się świat dorosłych i ich dzieci. Tak jakby żyli na innych planetach, i to pomimo starań ze strony rodziców. Poza tym pokazuje jedną rzecz, o której rzadko się wspomina mówiąc o przemocy: że to właśnie moje dziecko może być agresorem. Pozycja obowiązkowa dla rodziców nastolatków :-

 • madass07

  Oceniono 23 razy 5

  uwaga spojler ci co zamierzają oglądnąć niech nie czytają. Spokojnie można by go zmieścić w 6 odcinkach a ostatni powód był mega naciągany. Serio być świadkiem gwałtu a później wbijać się na imprezkę gwałciciela i włazić w bieliźnie do jacuzzi jest szczytem kretynizmu. Kto normalny by tak zrobił? Hannah tak naprawdę nie miała powodów do samobójstwa te, które podała były błahe więc na siłę wcisnęli końcówkę żeby nieco wzmocnić przekaz. Serial pokazuje jak słaba psychicznie i przewrażliwiona na swoim punkcie jest młodzież i idzie po najmniejszej linii oporu "czuję się prześladowana/y więc się zabiję to takie na czasie" Hannah powinna się ogarnąć i nie pchać na siłę wciąż w tą samą zgraną klikę, która jej nie chciała. Szkoła w końcu miała 200 uczniów a nie kilku. Serial mocno naciągany i niepotrzebnie rozwleczony. Taki sobie

 • konradmarburg

  Oceniono 21 razy 3

  Najbardziej do samobójstwa nakłaniają jednak produkcje tvn'u / polszitu. Wystarczyło pięć minut oglądania osławionego 19+ i już nie mam chęci do życia.

 • scierplaminoga

  Oceniono 9 razy 3

  bardzo dobry serial, ale nie przesadzajmy, nie ma on żadnego wpływu na nastolatków. Absolutnie nie gloryfikuje samobójstwa

 • martinezdenver

  Oceniono 2 razy 2

  Kaset było 7, nie 13! Jeden powód na każdą stronę, jedna strona pozostała czysta.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX