"U dzieci ma ogromne znaczenie" - pediatra o profilaktyce nowotworowej. Znamy objawy, które powinny zaniepokoić

Po przeanalizowaniu budzących czujność wyników badań przeprowadzonych przez fundację Jesteśmy Blisko, postanowiliśmy skonsultować się z pediatrą i zapytać, jak powinna wyglądać profilaktyka nowotworowa u dzieci.

Fundacja Jesteśmy Blisko wspólnie z fundacją Słoneczna Przyszłość zorganizowały kampanię społeczną "Kocham, więc badam!", w ramach której zaproszono dzieci w wieku od dziewięciu miesięcy do sześciu lat na profilaktyczne badanie onkologiczne. W ciągu czterech dni zostało przebadanych 164 dzieci - 86 dziewczynek i 78 chłopców.

U małych pacjentów wykonano USG szyi, jamy brzusznej, miednicy mniejszej i moszny. U 51 dzieci wykryto odstępstwa od normy, a u 13 - zmiany ogniskowe. Przedstawicielka fundacji poinformowała nas, że wśród 51 odstępstw od normy znalazły się: wodniaki jąder, jądra wędrujące, zmiany ogniskowe tarczycy, zmiany zapalne tarczycy, hipoplazja ślinianki podżuchwowej, nieprawidłowe węzły chłonne szyjne, poszerzenie miedniczki nerkowej, niedokonany zwrot nerki, dodatkowa śledziona, węzły chłonne krezkowe, przepuklina pępkowa, agenezja nerki, zwapnienia w jądrach i najądrzach, płyn w miednicy mniejszej, poszerzenie UKM, przerośniętą kolumnę nerkową, podejrzenie procesu autoimmunologicznego tarczycy.

Najczęstszymi zaobserwowanymi zmianami były jednak odczynowe węzły chłonne oraz nieprawidłowości dotyczące tarczycy. Przedstawicielka poinformowała nas, że część z 51 odstępstw od normy jest niegroźna, jednak wiele dzieci zostało skierowanych na konsultację chirurgiczną lub pediatryczną w celu pogłębienia diagnostyki oraz na kontrolne USG po upływie kilku miesięcy.

Przedstawicielka wypowiedziała się też odnośnie zmian ogniskowych:

Co do zmian tzw. ogniskowych - dotyczyły one głównie tarczycy oraz jąder (wapniaki jąder). Tym 13 dzieciom zalecono zgłoszenie się do poradni i dalszą diagnostykę.

To, że profilaktyka jest istotna potwierdzają też dane Medonet.pl, wedlug których w Polsce rozpoznaje się choroby nowotworowe u 1300 dzieci rocznie.

"Profilaktyka ma ogromne znaczenie"

O to, jak ważna jest profilaktyka nowotworowa u dzieci, postanowiliśmy zapytać pediatrę. Doktor Ewa Miśko-Wąsowska twierdzi, że:

U dzieci profilaktyka ma ogromne znaczenie, ponieważ możemy wykryć nowotwór we wczesnym stadium (I, II), co daje zdecydowanie lepsze rokowanie. W Polsce niestety większość nowotworów u dzieci wykrywana jest w stadium zaawansowanym (III, IV), przez co rokowania są o wiele gorsze.

Jeśli chodzi o badania profilaktyczne, doktor zaleca wykonanie USG jamy brzusznej przynajmniej raz u dzieci poniżej drugiego roku życia. U dzieci starszych powinno się je powtarzać raz na dwa lub trzy lata. Raz na rok powinna zostać też wykonana morfologia krwi z rozmazem mikroskopowym. 

Niepokojące objawy

Istotne jest także dokładne obserwowanie dziecka. Doktor wymieniła też objawy, które powinny zaniepokoić rodziców. Są to: 

 • guz,
 • guzek - jakiejkolwiek lokalizacji,
 • zmiana zachowania (apatia lub rozdrażnienie),
 • bóle (jakiejkolwiek lokalizacji, zwłaszcza narastające w czasie),
 • asymetria twarzy,
 • wymioty poranne,
 • częstsze niż zazwyczaj pojawiające się zasinienia,
 • wybroczyny,
 • przewlekły kaszel,
 • gorączka,
 • zez (którego wcześniej nie było),
 • zaburzenia oddawania moczu,
 • powiększenie jąder,
 • powiększenie obwodu brzucha,
 • asymetria brzucha.

Po rozpoznaniu tych objawów rodzice powinni zgłosić się z dzieckiem do lekarza, który zleci dalsze, specjalistyczne badania.

Istotny jest czas

Żeby upewnić rodziców w tym, jak ważna jest profilaktyka nowotworowa u dzieci, doktor wspomniała chłopca, u którego w drugim miesiącu życia podczas profilaktycznego USG brzucha wykryto nowotwór neuroblastoma. Na szczęście guz był we wczesnym stadium. Obecnie kilkuletni już chłopiec jest po leczeniu i ma się dobrze. Profilaktyka była w tym wypadku o tyle ważna, że guz tego typu wykrywa się najczęściej między drugim a czwartym rokiem życia dziecka, ponieważ wtedy obwód brzucha dziecka powiększa się i robi się asymetryczny. Doktor zaznacza jednak, że wtedy rokowania dziecka nie są już takie dobre, więc leczenie może nie przynieść pożądanych skutków.

To też może cię zainteresować:

Depresja u dziecka to coraz poważniejszy problem. Ekspert: Nie lekceważ tych objawów

"Od lewa do prawa, Polacy nie lubią dzieci i kobiet, którym przyszło do głowy je urodzić" [LIST]

Janusz Pałaszewski: Już dawno udowodniono, że nieprawidłowe BMI bezpośrednio wpływa na jakość plemników

Więcej o: