"U dzieci ma ogromne znaczenie" - pediatra o profilaktyce nowotworowej. Znamy objawy, które powinny zaniepokoić
Fundacja Jesteśmy Blisko wspólnie z fundacją Słoneczna Przyszłość zorganizowały kampanię społeczną "Kocham, więc badam!", w ramach której zaproszono dzieci w wieku od dziewięciu miesięcy do sześciu lat na profilaktyczne badanie onkologiczne. W ciągu czterech dni zostało przebadanych 164 dzieci - 86 dziewczynek i 78 chłopców.
U małych pacjentów wykonano USG szyi, jamy brzusznej, miednicy mniejszej i moszny. U 51 dzieci wykryto odstępstwa od normy, a u 13 - zmiany ogniskowe. Przedstawicielka fundacji poinformowała nas, że wśród 51 odstępstw od normy znalazły się: wodniaki jąder, jądra wędrujące, zmiany ogniskowe tarczycy, zmiany zapalne tarczycy, hipoplazja ślinianki podżuchwowej, nieprawidłowe węzły chłonne szyjne, poszerzenie miedniczki nerkowej, niedokonany zwrot nerki, dodatkowa śledziona, węzły chłonne krezkowe, przepuklina pępkowa, agenezja nerki, zwapnienia w jądrach i najądrzach, płyn w miednicy mniejszej, poszerzenie UKM, przerośniętą kolumnę nerkową, podejrzenie procesu autoimmunologicznego tarczycy.
Najczęstszymi zaobserwowanymi zmianami były jednak odczynowe węzły chłonne oraz nieprawidłowości dotyczące tarczycy. Przedstawicielka poinformowała nas, że część z 51 odstępstw od normy jest niegroźna, jednak wiele dzieci zostało skierowanych na konsultację chirurgiczną lub pediatryczną w celu pogłębienia diagnostyki oraz na kontrolne USG po upływie kilku miesięcy.
Przedstawicielka wypowiedziała się też odnośnie zmian ogniskowych:
Co do zmian tzw. ogniskowych - dotyczyły one głównie tarczycy oraz jąder (wapniaki jąder). Tym 13 dzieciom zalecono zgłoszenie się do poradni i dalszą diagnostykę.
To, że profilaktyka jest istotna potwierdzają też dane Medonet.pl, wedlug których w Polsce rozpoznaje się choroby nowotworowe u 1300 dzieci rocznie.
"Profilaktyka ma ogromne znaczenie"
O to, jak ważna jest profilaktyka nowotworowa u dzieci, postanowiliśmy zapytać pediatrę. Doktor Ewa Miśko-Wąsowska twierdzi, że:
U dzieci profilaktyka ma ogromne znaczenie, ponieważ możemy wykryć nowotwór we wczesnym stadium (I, II), co daje zdecydowanie lepsze rokowanie. W Polsce niestety większość nowotworów u dzieci wykrywana jest w stadium zaawansowanym (III, IV), przez co rokowania są o wiele gorsze.
Jeśli chodzi o badania profilaktyczne, doktor zaleca wykonanie USG jamy brzusznej przynajmniej raz u dzieci poniżej drugiego roku życia. U dzieci starszych powinno się je powtarzać raz na dwa lub trzy lata. Raz na rok powinna zostać też wykonana morfologia krwi z rozmazem mikroskopowym.
Niepokojące objawy
Istotne jest także dokładne obserwowanie dziecka. Doktor wymieniła też objawy, które powinny zaniepokoić rodziców. Są to:
- guz,
- guzek - jakiejkolwiek lokalizacji,
- zmiana zachowania (apatia lub rozdrażnienie),
- bóle (jakiejkolwiek lokalizacji, zwłaszcza narastające w czasie),
- asymetria twarzy,
- wymioty poranne,
- częstsze niż zazwyczaj pojawiające się zasinienia,
- wybroczyny,
- przewlekły kaszel,
- gorączka,
- zez (którego wcześniej nie było),
- zaburzenia oddawania moczu,
- powiększenie jąder,
- powiększenie obwodu brzucha,
- asymetria brzucha.
Po rozpoznaniu tych objawów rodzice powinni zgłosić się z dzieckiem do lekarza, który zleci dalsze, specjalistyczne badania.
Istotny jest czas
Żeby upewnić rodziców w tym, jak ważna jest profilaktyka nowotworowa u dzieci, doktor wspomniała chłopca, u którego w drugim miesiącu życia podczas profilaktycznego USG brzucha wykryto nowotwór neuroblastoma. Na szczęście guz był we wczesnym stadium. Obecnie kilkuletni już chłopiec jest po leczeniu i ma się dobrze. Profilaktyka była w tym wypadku o tyle ważna, że guz tego typu wykrywa się najczęściej między drugim a czwartym rokiem życia dziecka, ponieważ wtedy obwód brzucha dziecka powiększa się i robi się asymetryczny. Doktor zaznacza jednak, że wtedy rokowania dziecka nie są już takie dobre, więc leczenie może nie przynieść pożądanych skutków.
To też może cię zainteresować:
Depresja u dziecka to coraz poważniejszy problem. Ekspert: Nie lekceważ tych objawów
"Od lewa do prawa, Polacy nie lubią dzieci i kobiet, którym przyszło do głowy je urodzić" [LIST]
-
Zmiany w 500 plus. Co zrobić, aby nie stracić świadczenia?
-
Rząd luzuje obostrzenia. Sklepy w galeriach handlowych będą otwarte? "Mam nadzieję, że decyzje zapadną 10 dni od zakończenia ferii"
-
Joanna Krupa pokazała nagranie z córką. "Mała leniwa". Fanki: Fajnie, że mówisz do niej w dwóch językach
-
Powrót dzieci do szkół po feriach, ale tylko na dwa tygodnie. Nie ma planów kontynuowania nauki stacjonarnej?
-
Tak wyglądają brzuchy po cesarce. Dumne mamy pokazują zdjęcia bez retuszu na Instagramie
- Alergia pokarmowa u dzieci może być groźna dla życia i zdrowia. Poznaj jej objawy
- Produkty bogate w błonnik. Dlaczego są tak ważne w naszej diecie?
- Motyw patriotyzmu w literaturze ["Pan Tadeusz", "Dziady", "Kordian"]
- Motyw podróży w literaturze. W jakich książkach pojawia się motyw wędrowców?
- Niedziela handlowa. W które niedziele w 2021 roku zrobimy zakupy?