Dzieci, które korzystają z urządzeń dotykowych, mają problemy z zasypianiem - udowodnili badacze

Aż 75 procent dzieci z przebadanej przez naukowców grupy używa tabletów i smartfonów codziennie. Co ciekawe, nie chodzi wyłącznie o nastolatki - ponad połowa to niespełna roczne maluchy.

Współcześnie widok małego dziecka spędzającego czas przed tabletem czy smartfonem nie jest dla nas niczym niezwykłym. Dotykowe urządzenie to zabawa, ale też pomoc w nauce. Badacze z Uniwersytetu Birkbeck w Londynie uważają jednak, że rodzice powinni kontrolować czas, jaki ich dzieci spędzają korzystając z tabletów i smartfonów, ponieważ ich zbyt długie używanie może wpłynąć na długość snu maluchów. Naukowcy przeprowadzili ankiety wśród 715 rodziców. Zapytali ich o to, ile czasu dziennie ich dzieci spędzają przed telewizorami i urządzeniami dotykowymi oraz o to, jak maluchy śpią i ile razy w ciągu nocy się budzą.

Każda godzina przed ekranem to 15 minut snu mniej

Okazało się, że u dzieci korzystających z urządzeń dotykowych rytm dobowy ulega zaburzeniu. Maluchy śpią o ok. 26 minut krócej w nocy, za to o 11 minut dłużej w ciągu dnia. Ostatecznie tracą w ciągu doby 15 minut snu w porównaniu do dzieci, które nie korzystają z urządzeń dotykowych w ogóle.

Zaskakujące było też to, że z 75 procent dzieci, które korzystają z urządzeń dotykowych codziennie, aż 51 procent stanowią dzieci nie mające jeszcze roku. Według doktor Kamili Ludwinowskiej dawanie do zabawy urządzeń dotykowych dzieciom, które nie ukończyły jeszcze dwóch lat, nie jest dobrym pomysłem. 

Badania wykazały, że dzieci, które spędzają dużo czasu nad tabletem czy smartfonem mają też problemy z zasypianiem, co spowodowane jest m.in. silnymi emocjami, jakie wywołują w nich gry na urządzenia dotykowe. Choć rodzicom może się wydawać, że przecież położyli dziecko do łóżka stosunkowo wcześnie, podekscytowany maluch będzie jeszcze długo leżał pod kołdrą, nim naprawdę zaśnie. 

Niebieskie światło pod lupą

Kolejnym czynnikiem utrudniającym zasypianie, który odnosi się nie tylko do dzieci, lecz także dorosłych, jest niebieskie światło emitowane przez ekrany. Może ono wstrzymywać produkcję melatoniny (hormonu regulującego sen), co przyczynia się do rozregulowania rytmu dobowego, które jest niebezpieczne, ponieważ może prowadzić do powstania poważnych chorób, takich jak cukrzyca typu II czy depresja

Według specjalistów zrezygnowanie z kontaktu ze sprzętem komputerowym i RTV przynajmniej na trzy godziny przed zaśnięciem powinno pomóc zminimalizować szkodliwy wpływ niebieskiego światła na organizm. 

Pozytywne strony

Jednocześnie badacze zaznaczają, że używanie tabletów oraz smartfonów ma także pozytywne strony, m.in. pomaga rozwijać zdolności motoryczne. Według doktor Ludwinowskiej korzystanie z nich rozwija wyobraźnię przestrzenną, umiejętność nawigacji oraz ćwiczy myślenie wielowątkowe (multitasking). Doktor podkreśla, że kluczem nie jest całkowite zakazywanie starszym dzieciom kontaktu z tabletami czy smartfonami, lecz wyznaczenie zasad rozsądnego korzystania z urządzeń elektronicznych.

To też może cię zainteresować:

Depresja u dziecka to coraz poważniejszy problem. Ekspert: Nie lekceważ tych objawów

Cyfrowe dzieciństwo

Janusz Pałaszewski: Już dawno udowodniono, że nieprawidłowe BMI bezpośrednio wpływa na jakość plemników

Więcej o:
Copyright © Agora SA