Karmiła dwójkę dzieci. Zauważyła, że jej lewa pierś wytwarza mleko innego koloru niż prawa...

Na zdjęciu zrobionym przez Chelseę, mamę dwójki dzieci, widać dwa woreczki z odciągniętym mlekiem. W każdym z nich znajduje się pokarm innego koloru i - jak się okazało - o innych właściwościach.

Ostatnio pisaliśmy o studentce, która przeprowadziła eksperyment udowadniający, że mleko matki potrafi skutecznie zwalczać bakterie. Wiadomo, że naturalny pokarm wytwarzany przez mamy jest niezwykle wartościowy, ale czy wiedzieliście o tym, że potrafi się on dostosowywać do potrzeb dziecka?

Różny pokarm od jednej mamy

Doskonale widać to na zdjęciu udostępnionym przez Chelseę Pryce, doulę i mamę chłopców, 2-letniego Osirisa i 3-miesięcznego Hendrixa, którzy nadal są karmieni piersią.

Chelsea zrobiła zdjęcie dwóch woreczków z odciągniętym ze swoich piersi mlekiem. Gołym okiem widać, że w jednym woreczku pokarm jest bardziej żółty niż w drugim.

"Idealnie dopasowane mleko"

Mama wyjaśniła, że kiedy Osiris zachorował, postanowiła przystawiać go wyłącznie do lewej piersi, a Hendrixa wyłącznie do prawej, ponieważ nie chciała, żeby zdrowy chłopiec zaraził się od chorego. Kiedy po jakimś czasie odciągnęła pokarm, zauważyła, że ten z lewej piersi jest bardziej żółty i przypomina siarę - pierwsze mleko mamy, które zawiera więcej substancji odżywczych oraz przeciwciał niż dojrzałe mleko mamy, dzięki czemu jest skuteczniejsze w walce z infekcjami. 

- Każda pierś produkowała idealnie dopasowane do każdego z chłopców mleko. Nasze ciała są niesamowite - napisała Chelsea pod zdjęciem. Nie tylko ją zachwyciło to niezwykłe odkrycie. Post mamy Osirisa i Hendrixa miał ponad 28 tysięcy udostępnień. Polubiło go 38 tysięcy ludzi.

To, że mleko mamy dostosowuje się do potrzeb dziecka, potwierdza również Magda Karpienia, ekspertka w dziedzinie karmienia piersią i liderka międzynarodowej organizacji promującej karmienie piersią La Leche League, w wywiadzie dla portalu Dzieci są ważne:

Kiedy mama karmi tandem, czyli starszaka i malucha, jej organizm (poza okresem noworodkowym) dostosowuje mleko w zależności od potrzeb dzieci. Dla jednego tak, dla innego inaczej.

To też może cię zainteresować:

Zdjęcie studentki pierwszego roku zachwyciło ludzi. Udowodniła, co potrafi mleko matki

"Karmienie piersią jest pełne pytań bez odpowiedzi". Jej post poruszył ponad 8 000 mam

Zofia Ślotała: Na początku ciąży zaczynasz odczuwać bezwarunkową miłość do istotki, której jeszcze nie znasz

Więcej o: