"Jesteś mamą? Twoim obowiązkiem jest...". Odpowiedź tej mamy-blogerki może cię zaskoczyć

Co jest obowiązkiem każdej mamy? Większość pewnie odpowie, że opieka nad dziećmi. Cóż, według Justyny Basińskiej, autorki bloga Flow Mummy, mamy mają jeszcze jeden, niezwykle ważny obowiązek, który też zaczyna się na literę "o".

ODPOCZYWANIE. To jest obowiązek każdej mamy według autorki bloga Flow Mummy. Tak, nie przywidziało wam się. We wpisie "Jesteś mamą? Twoim obowiązkiem jest odpoczywać" blogerka zwraca uwagę na to, że mamy, które zdecydowały się na pracę w domu, mają pełne prawo do zmęczenia, choć często ludzie kojarzą "siedzenie w domu z dzieckiem" z odpoczynkiem.

Justyna widzi to inaczej. Według niej opieka nad dzieckiem wiąże się nie tylko ze zmęczeniem fizycznym, lecz także z dużo gorszym i bardziej wykańczającym od niego zmęczeniem psychicznym, z którym mama często nie umie sobie poradzić.

Ten drugi rodzaj zmęczenia jest powiązany ze świadomością wielkiej odpowiedzialności, jaka spoczywa na rodzicu. Justyna uważa, że

Bycie rodzicem to największa odpowiedzialność, (...) za przyszłe życie małego człowieka

i pyta:

Czy tylko według mnie to wcale nie jest tak mało?

Poczucie rodziców, że to od nich zależy zdrowie dziecka, jego zadowolenie z życia oraz to, na jakiego człowieka maluch zostanie wychowany, bywa przytłaczające.

Dwa rodzaje zmęczenia

Blogerka uważa, że na zmęczenie psychiczne może pomóc nie sen, a kilka godzin wolnych od obowiązków. Autorka wpisu radzi zostawić dziecko pod czyjąś opieką i zrobić coś dla siebie - wyjść na miasto w pełnym makijażu i misternie ułożonej fryzurze, pójść na basen albo po prostu - na długi spacer, bez planowania jego trasy. Pozostaje jeszcze najważniejszy aspekt takiego odpoczynku - brak wyrzutów sumienia:

Nie miej wyrzutów sumienia! [...] Nie daj się stwierdzeniu „jak można zostawić dziecko” itp. Przecież nie zostawiasz go samego! [...] Wygraną jest Twój odpoczynek. Uwierz mi, że warto. Nigdy nie daj sobie wmówić, że jest inaczej.

Justyna przypomina, że dziecko nie powinno spędzać całego czasu z mamą, lecz także budować więzi z innymi członkami rodziny - tatą, dziadkami. Zostawienie malucha pod opieką ojca ma według niej jeszcze tę zaletę, że mężczyzna jest w stanie doświadczyć namiastki tego, z czym boryka się na co dzień pracująca w domu mama.

Gorsze zmęczenie psychiczne

Świetny tekst. Mnie też bardziej daje w kość zmęczenie psychiczne niż fizyczne. Reset i wyjście samej z domu w ciszy to jest bardzo ważne

- pisały czytelniczki.

Doceniły to, że blogerka wyjaśniła, jak bardzo potrzebny jest odpoczynek i że nie jest on wyłącznie fanaberią mamy.

Poza tym kobiety zwracały uwagę na to, że często do odczuwania zmęczenia psychicznego przyczyniał się partner, który jednoznacznie identyfikował pozostanie w domu jako odpoczynek, co dla mam było krzywdzące:

Mam 9-miesięczną córę w szpitalu z zapaleniem płuc. Mąż wziął urlop w pracy, żeby ogarnąć pozostałą naszą trójkę. Ze dwa dni temu usłyszałam: teraz wiem, jak ty się czujesz" (dzieciaki miały dzień robienia wszystkiego na przekór).

A jak wyglądają wasze sposoby na relaks? Piszcie w komentarzach.

To też może cię zainteresować:

Blogerka napisała, że "wkurzają ją wielodzietne rodziny". Co takiego jej zrobiły? Będziecie zaskoczeni

"Dzisiejsze mamuśki bym w d*** kopnął", bo... proszą o pomoc we wsiadaniu do autobusu

Gdy nie ma dzieci w domu... Matko Jedyna dla eDziecko.pl

Więcej o: