Ten eksperyment pokazuje, co gazowane napoje robią z naszymi zębami [WIDEO]

Młody youtuber, znany jako ScienceC, przeprowadził eksperyment, w którym pokazał, jak bardzo szkodliwy wpływ na zęby mają słodkie napoje. Do badania wykorzystał zęby młodszej siostry.

Jak słodkie napoje wpływają na nasze zdrowie

To, że spożywanie słodkich napojów w dużych ilościach szkodzi zdrowiu, słyszymy od zawsze. Ale co tak naprawdę dzieje się wówczas z naszymi zębami? 

Przeciętna puszka takiego napoju to ok. 150 kcal i 38 g dodanych substancji słodzących. Bakterie, które żyją w naszej jamie ustnej, wykorzystują cukier, by wytwarzać kwas i rozpuszczać szkliwo zębów! Dlatego właśnie taki nadmiar słodzików, jaki serwują nam ulubione napoje, powoduje uszkodzenie szkliwa i sprzyja rozwojowi próchnicy.

Prosty eksperyment, który daje do myślenia

Młody youtuber postanowił przeprowadzić pewien test. Wybrał dwa popularne napoje, do których wrzucił zęby mleczne swojej młodszej siostry, które wypadły jej jakiś czas wcześniej. Pozostawił je tak na 3 tygodnie. Efekt końcowy zdecydowanie nie napawał optymizmem. Okazało się, że nie tylko oba zmieniły kolor, ale również straciły na wadze, a ponadto na szkliwie pojawiły się widoczne ubytki. 

 

Na samym początku Scott wyliczył, że pH pierwszego napoju - Mountain Dew, wynosi 3,14, natomiast pH drugiego - Coca-Coli, to 2,48. Nie zmienia to jednak faktu, że oba są równie szkodliwe dla zdrowia, a najlepszym dowodem na to jest stan zębów po wyjęciu ich z napojów.

Eksperyment, który pokazuje co tak naprawdę słodkie napoje robią z naszymi zębami.Eksperyment, który pokazuje co tak naprawdę słodkie napoje robią z naszymi zębami. fot. www.youtube.com/watch?v=pt2fSq46Pcw

Dlatego też niezwykle istotne jest, aby pamiętać, że po spożyciu napojów - takich jak coca-cola - należy od razu umyć zęby, aby zneutralizować kwasy produkowane przez bakterie oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia przebarwień.

A jak wygląda sytuacja w waszych domach? Czy pozwalacie swoim dzieciom na picie słodkich napojów? 

Zobacz też:

Mają różny kolor skóry, ale to bliźniaczki. Taki przypadek zdarza się raz na milion urodzeń

Pokazał, jak nauczyć dziecko co jest najważniejsze w życiu, przy pomocy... słoika. I wprawił wszystkich w osłupienie [WIDEO]

Aktywna mama: fitness z dzieckiem

Więcej o: