400 zł na dziecko - wsparcie dla rodziców z Warszawy, czyli warszawski bon żłobkowy

Warszawiacy otrzymali nową formę wsparcia: warszawski bon żłobkowy. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać 400 zł na dziecko?

400 zł na dziecko to comiesięczne wsparcie, jakie otrzymają rodzice z Warszawy. Warszawski bon żłobkowy będzie można przeznaczyć na zapewnienie dziecku opieki: na opłacenie prywatnego żłobka, klubu malucha albo dziennego opiekuna. Jakie warunki trzeba spełnić?

Z warszawskiego bonu żłobkowego mogą skorzystać rodzice, którzy:

  • pracują i mieszkają w Warszawie i tu płacą podatki,
  • nie są na urlopie wychowawczym,
  • ich dziecko jest na liście oczekujących na miejsce w państwowym żłobku,
  • spełniają kryterium dochodowe: 1922 zł netto na jednego członka rodziny.

Rodzice, którzy spełnią te warunki otrzymają comiesięczne wsparcie w wysokości 400 zł, na dziecko między 13 miesiącem a 3 rokiem życia. Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z warszawskiego bonu żłobkowego równocześnie zrezygnujemy z miejsca (lub ubiegania się o nie) w żłobku publicznym albo takim, które jest dofinansowywane przez miasto.

Pieniądze w ramach warszawskiego bonu żłobkowego mają być wypłacane od września 2017 roku, a szczegóły programu poznamy na początku roku.

Informacje o warszawskim bonie żłobkowym pochodzą z komunikatu umieszczonego na stronie Urzędu Miasta.

Warszawski bon żłobkowy: realna pomoc dla rodziców?

400 zł miesięcznie może być realną pomocą dla rodziców, których dzieci nie dostały się do państwowych placówek. To kwota, którą będzie można przeznaczyć na opłacenie żłobka lub innej formy opieki nad dzieckiem, kiedy rodzice są w pracy.

Prywatny żłobek, klub malucha, dzienny opiekun. Ile to kosztuje?

Oczywiście ta kwota nie pokryje wydatków w całości (jeśli zdecydujemy się na prywatny żłobek, bon powinien wystarczyć na opłacenie pobytu u dziennego opiekuna), ale nawet częściowe wsparcie może mieć znaczenie dla rodziców, którzy zastanawiają się, co robić, gdy dziecko nie dostało się do państwowego żłobka - czy zostać z nim w domu czy zdecydować się na którąś z dostępnych form opieki.

Za pobyt dziecka w prywatnym żłobku w Warszawie zapłacimy powyżej 1 000 zł (ceny dochodzą do 1 500 - 1 600 zł), czesne w klubie malucha jest niższe, zazwyczaj jest to poniżej 1 000 zł (około 700-900 zł). To, ile zapłacimy za pobyt naszego dziecka u dziennego opiekuna reguluje Rada m.st. Warszawy w Uchwale nr XVI/311/2011 z dnia 26 maja 2011 r. w sprawie ustalenia opłat w żłobkach prowadzonych przez m. st. Warszawę i u dziennego opiekuna oraz warunków zwolnienia z ponoszonych opłat. Znajdziemy w niej informację, że za każdą rozpoczętą godzinę świadczeń zapłacimy 1,78 zł. Dodatkowa opłata za pobyt dziecka u dziennego opiekuna powyżej dziesiątej godziny: 1,78 zł. Maksymalna dzienna stawka żywieniowa to 5,96 zł. Uchwała określa także kto i na jakich warunkach może liczyć na obniżenie tych opłat.

Obejrzyj także wideo: 500+ do poprawki? "Państwo nie powinno nagradzać alimenciarzy", "Samotne matki jedynaka też nie dostają, to nie wina dziecka" [SONDA] 

To także może cię zainteresować:

Jak wygląda siedzenie matek w domach? SPRAWDZAMY I LICZYMY GODZINY "NICNIEROBIENIA"

500 zł na dziecko - co wiadomo?

500 zł na każde dziecko: warunki, jak uzyskać?

500 zł na dziecko: wniosek 500+ 

Więcej o:
Copyright © Agora SA