"Dziadkowie powinni być blisko wnuków" - pisze blogerka. "Dziadkowie nie są zainteresowani wnukami" - ripostują internauci

Rodzice autorki bloga Flow Mummy angażują się w wychowanie jej dzieci. Blogerka jest z tego zadowolona i przekonuje, że wnuki powinny spędzać jak najwięcej czasu z dziadkami. Internauci jednak mają na ten temat inne zdanie...

Stereotypowi dziadkowie zawsze mają chęć na spędzenie kilku wieczorów z maluchami, bo sprawia im to radość i daje satysfakcję. Stereotypowi dziadkowie pomagają zapracowanym rodzicom, kiedy ci mają problem z opieką nad dziećmi... A jak jest naprawdę? Okazuje się, że rola dziadków w życiu rodziny wcale nie jest taka oczywista. Ujawniły to komentarze, które pojawiły się pod wpisem Justyny Basińskiej, autorki bloga Flow Mummy.

"Byle blisko"

W artykule zatytułowanym "»Zrobiłaś dziecko to teraz z nim siedź!« czyli o pomocy dziadków w życiu młodych rodziców - blogerka pisze o tym, że dziadkowie powinni angażować się w wychowanie dzieci, ponieważ są jednymi z ich najbliższych krewnych. Basińska wspomina o rodzicach, którzy z pewnych powodów nie chcą, żeby ich dzieci miały kontakt z dziadkami i nie krytykuje ich. Uważa jednak rodzinę za jedną z ważniejszych wartości w życiu, o którą należy dbać:

Wiem, że są różni ludzie [...] od których chcemy (z różnych powodów) trzymać się jak najdalej. [...] to nie jest norma. Normą powinien być dom, w którym dziadkowie są blisko swoich wnuczków [...] Byle blisko. Byle uczyć dziecko, że rodzina jest wartością najcenniejszą.

10-minutowa wizyta

Wpis blogerki poróżnił internautów. Choć niektórzy mieli podobne zdanie jak ona, inni zauważyli, że często to sami dziadkowie nie dążą do częstego kontaktu z wnukami:

Moja mama i teściowa wychodzą z założenia, że swoje dzieci odchowały i w końcu nadszedł czas, gdy mogą odpocząć. Kochają wnuki, ale na wyściskanie ich wystarczą te 3 godzinki raz na dwa tygodnie [...]. Zdecydowanie założenie - to Twoje dziecko i Twój obowiązek (Ania Kul)
Wpadnie teściowa na 5 minut, rzuci małemu 10 zł na czekoladę, da mi sto rad, że dziecko bez bucików po domu biega, że przeze mnie katar [...] i narka (Nesca)
Dziadek nie jest zainteresowany. Babcia też. Chociaż czasem mówi, jak to ona by chciała pomagać, ale nie da rady. Latać do pracy i kopać w ogródku pół dnia da radę. Takie życie (Bea Ta)

Przestarzałe metody

Wielu rodziców wyznało, że nie chce zostawiać dzieci pod opieką dziadków, ponieważ nie zgadza się z ich metodami wychowawczymi:

Nie chciałabym zostawiać dzieci u nich [dziadków] zbyt często [...] Mnie mocno irytują ich stare metody wychowawcze [...] Mam [...] mocny zgrzyt z oszukiwaniem dzieci, karmieniem ich na siłę, kiedy świetnie radzą sobie same, porównywaniem ich (Zośka)
Gorzej, jak dziadkowie podważają Twoje metody wychowawcze i mówią, że są złe. Wtedy mamie jest przykro, bo czuje, jakby była złą matką i boi się, że pewnego dnia dziecko z wizyty od babci wróci z płaczem i zapyta "czemu mnie nie kochasz", bo skoro babcia wygaduje bzdury do 3 miesięcznego dziecka, to potem do 3 letniego też będzie? (Klaudia Bednarczyk)
Nie wyobrażam sobie zostawić dzieci u teściów chociaż na 15 minut. [...] Teściowa #1 [...] chce od razu podawać leki, nawet na zadrapanie [...]  #2 Wpychanie słodyczy na siłę, gdy akurat moje dzieci nie szaleją za słodyczami. A jedyna zabawa to najlepiej posadzić przed telewizor z paczką cukierków #3 Przegrzewanie (Krysia)

A jak sprawa angażowania się dziadków w wychowanie wnuków wygląda w waszych rodzinach?

To też może cię zainteresować:

Żłobek i przedszkole - takie rzeczy na uczelni SGH. Rektor poinformował o tym w przeuroczy sposób

Zabrała dzieci ze szkoły na roczne wakacje. Nauczyciel zareagował niespodziewanie

Więcej o: