Modelka zmaga się ze zdeformowaną nogą. To wina obrzęku limfatycznego - częstej dolegliwości u ciężarnych

Noga Sarah z dnia na dzień wyraźnie spuchła. Kobieta, która była w 3 miesiącu ciąży, uznała, że uciążliwa dolegliwość minie po urodzeniu dziecka. Okazało się jednak, że Sarah cierpi na obrzęk limfatyczny.

Kiedy modelka Sarah Buller była w 3 miesiącu ciąży, czuła coraz większy dyskomfort z powodu spuchniętego ciała. Starała się jednak to zaakceptować wiedząc, ponieważ wiedziała o różnych ciążowych niedogodnościach. Jakież było jej zdziwienie, gdy budząc się pewnego ranka, zobaczyła, że jedna z jej nóg jest dwa razy większa od drugiej:

To było jakby zdarzyło się jednego dnia, poszłam do łóżka z dwiema normalnymi nogami i rano, kiedy się obudziłam, miałam jedną nogę znacznie większą od drugiej

Obrzęk limfatyczny

Na początku kobieta myślała jeszcze, że obrzęk zniknie, kiedy dziecko się urodzi. Niestety, tak się nie zdarzyło:

Im większy stawał się mój brzuch, tym większa stawała się moja noga. Ona już nigdy nie miała wrócić do swoich poprzednich rozmiarów

Niedługo po porodzie u kobiety zdiagnozowano obrzęk limfatyczny - schorzenie spowodowane zastojem limfy w organizmie. Zazwyczaj na początku obrzęk pojawia się wokół kostki, a organizm jest sobie jeszcze w stanie z nim poradzić. Z czasem jednak skóra nogi zaczyna grubieć, a sama kończyna puchnąć tak, że zniekształcona, przypomina nogę słonia. Można wtedy mówić o słoniowaciźnie. Na szczęście noga modelki nie była jeszcze w tak tragicznym stanie.

Uciążliwa choroba

Okres po urodzeniu dziecka był trudny dla pani Buller:

Zamiast cieszyć się cennymi chwilami z moją nowonarodzoną, małą córeczką, ciągle musiałam bandażować nogę, żeby choć trochę zredukować opuchliznę

Sarah spędza godziny dziennie na pielęgnacji chorej nogi. Bandażuje ją, nosi skarpety kompresyjne, chodzi na masaże drenujące, a także wykonuje odpowiednie ćwiczenia pobudzające limfę do krążenia.

Szansa na horyzoncie

Modelka i jej mąż zdecydowali, że kobieta powinna poddać się przeszczepowi węzłów chłonnych. Zdrowe węzły chłonne zostałyby pobrane z pachy i umieszczone w nodze. Niestety, operacja okazała się być bardzo kosztowna, więc małżeństwo zdecydowało się sprzedać samochód, żeby uzbierać choć część wymaganej kwoty.

Życie z napuchniętą nogą

Sarah stała się bardzo aktywna medialnie. Zaczęła prowadzić bloga, na którym opisuje swoje życie z chorobą. Na instagramie zamieszcza zdjęcia, nie unikając pokazywania na nich chorej nogi. Działalność na tych kanałach sprawiła, że do modelki zaczęli pisać ludzie z podobnymi problemami. Kobieta dostawała od nich rady i wskazówki, jak może ulżyć sobie w chorobie.

Pani Buller zdradziła, że ostatnio zrobiła się bardziej pewna siebie. Nie ma już oporu przed zakładaniem krótkich spodenek, czy sukienek, które odsłaniają chorą nogę, choć na mieście często podchodzą do niej przechodnie i pytają, co się stało z jej nogą. Sarah zdradziła, że w obecnym stanie dobór ubioru jest dla niej prawdziwym wyzwaniem:

Mam tylko trzy pary butów, które pasują do rozmiaru mojej chorej stopy, więc musiałam zrezygnować z noszenia obcasów i przez większość czasu zakładam klapki.

To też może cię zainteresować:

"Moja macica jest magiczna". W 23 tyg. ciąży odeszły jej wody, jednak udało jej się donosić ciążę

"Kocham cię" w ustach 3-miesięcznego malucha. Matka była w szoku

Więcej o: