Szokujący wpis Terlikowskiego na temat zgwałconej 12-latki. Znany ginekolog: "To bezmyślna bezczelność"

"Szacun!" dla zgwałconej 12-latki - napisał na swoim profilu na FB Tomasz Terlikowski. "Absolutnie bezczelne w ustach osoby, która nie miała kontaktu z rodzącymi kobietami" - odpowiada mu ginekolog Grzegorz Południewski.

Polską wstrząsnęła wiadomość o 12-latce, która w wyniku obcowania seksualnego z 29-letnim mężczyzną zaszła w ciążę i urodziła jego dziecko. Podczas gdy trwa "Czarny protest", akcja mająca na celu okazanie niezgody Polek na zaostrzenie prawa aborcyjnego, niektórym przeciwnikom aborcji sprawa nieletniej matki posłużyła jako przykład wzorowego macierzyństwa.

Tomasz Terlikowski, redaktor Telewizji Republika, który jest zazwyczaj bardzo aktywny na wszelkich profilach społecznościowych, w sprawie 12-letniej matki również postanowił zabrać głos:

Nie rozumiem, dlaczego w takiej sytuacji polskie prawo dopuszcza aborcję. (...) Dlaczego po jednym wykorzystaniu mamy skazywać dziewczynkę na gwałt, jakim jest aborcja? Dlaczego nie pozwolić dziecku się urodzić, a matce urodzić? Nie rozumiem polityków, którzy opowiadają o tym, że nie chcą zmuszać dwunastolatek do urodzenia dzieci, a nie rozumiem, bo tak się składa, że poród nie jest traumą, jest nią natomiast aborcja. Rozumiem, że sama sytuacja jest dramatyczna, ale nie wiem, dlaczego rozwiązaniem dramatycznej sytuacji ma być zabicie osoby całkowicie niewinnej i skrzywdzenie kobiety. Nie mogę nie zadać pytania, w jaki to cudowny sposób, zabicie tego dziecka miałoby pomóc jego matce? (...) I jeszcze hołd dla dziewczynki. Niewiele o niej wiadomo, poza tym, że była pod opieką placówki wychowawczej. I właśnie ona pokazała, jak powinna zachować się każda kobieta. Ta nieletnia dziewczynka, z kłopotami, pokazała, że zawsze jest wyjście inne niż zabicie dziecka. Szacun dla niej!

Terlikowski bardzo ubolewał nad tym, że niektórzy opowiadali się za aborcją płodu, który powstał w wyniku niedozwolonych praktyk seksualnych. Stwierdził, że usunięcie ciąży byłoby gwałtem na 12-latce. Nie uznał natomiast za traumatyczne urodzenia dziecka pochodzącego z gwałtu, choć lekarze opiekujący się ciężarną poinformowali, że dziewczynka w trakcie porodu nie rozumiała, co się wokół niej dzieje.

Swój "hołd" dla 12-latki redaktor okrasił sformułowaniem "Szacun dla niej!", które na tle wstrząsającej sprawy i kto wie, czy nie bardziej wstrząsającej wypowiedzi Terlikowskiego, wybrzmiało mocno ironicznie.

O komentarz na temat słów Terlikowskiego poprosiliśmy znanego ginekologa, doktora Grzegorza Południewskiego:

W tym przypadku nie było żadnych szans na to, żeby interweniować i zmniejszyć traumę dziecka-matki poprzez wcześniejszą aborcję. Ciąża niewątpliwie jest skutkiem przestępstwa i mogłaby podlegać takiej procedurze, ale rozpoznana była dopiero 7 miesiącu. To świadczy o tym, że ani środowisko tego dziecka, ani ono samo nie miało pojęcia o tym, jak wygląda rzeczywistość. Absolutnie bezczelnym jest sformułowanie, że poród jest czystą przyjemnością, szczególnie w ustach osoby, która nie ma kontaktu z rodzącymi kobietami. Myślę, że cierpienia kobiet na sali porodowej i to, co przeżywały zarówno w przeszłości, jak i przeżywają teraz, mierząc się z bólem i wysiłkiem w czasie rodzenia, zasługuje na szacunek, a nie na drwinę. To dziecko będące w ciąży jeszcze 100 lat temu zginęłoby wraz z noworodkiem w czasie porodu, a i obecnie z trudem walczono o jego życie, minimalizując szok z ciążą i porodem związany. Wobec ofiary przestępstwa, która ryzykowała swoje życie, trzeba zachować trochę więcej szacunku, zamiast przejawiać bezczelną bezmyślność, popartą tylko ideologicznym kaprysem.

W sprawie wykorzystanego seksualnie dziecka zabrała również głos Monika Płatek - profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego i prawniczka:

Ta dziewczynka została zgwałcona. Gdzie było prawo? Jej życie i zdrowie, godność i zaufanie do dorosłych zostało sponiewierane. To państwo ją zawiodło, ale i my. Słyszałam polityków mówiących, że zgwałcone mają urodzić i oddać do adopcji. Rozumiem, że zalegalizowaliśmy przymusową formę surogacji. Taka odmiana nowoczesnej formy niewolnictwa. Nie pozwolimy bowiem na surogację dobrowolną. Politycy, którzy mówią, że - mają rodzić i oddawać do adopcji, propagują niewolnictwo i nieludzkie traktowanie. I wszystko pod płaszczykiem świętości życia, które ma wyraźnie pokazać, do czego jest kobieta i gdzie jest jej miejsce, od dziecka....

Doktor Południewski oraz profesor Płatek we wstrząsającym zdarzeniu byli w stanie dostrzec gwałt oraz wynikające z niego, negatywnie wpływające na psychikę dziewczynki, konsekwencje. Terlikowski w gwałcie na dziecku widział wyłącznie niewinnie brzmiące "kłopoty".

Czy szacunek dla nieletniej matki z przymusu to napisanie na Facebooku "Szacun dla niej", czy zrozumienie, jak wielką wyrządzono jej krzywdę, zarówno psychiczną, jak i fizyczną oraz próba zapobiegania na przyszłość takim rozwiązaniom, zamiast propagowania ich? Odpowiedź nasuwa się sama.

To też może cię zainteresować:

  W Rudzie Śląskiej urodziły się czworaczki. Taki przypadek to rzadkość, ale będzie ich więcej

Rzecznik Praw Dziecka: "Jestem ojcem, nigdy nie dałem 'klapsa'. Bicie zawsze uczy złych rzeczy" [KOMENTARZ]

Matki-karimatki, czyli w jakich warunkach żyją rodzice opiekujący się dzieckiem w szpitalu

Więcej o:
Copyright © Agora SA