1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Szokujący wpis Terlikowskiego na temat zgwałconej 12-latki. Znany ginekolog: "To bezmyślna bezczelność"

"Szacun!" dla zgwałconej 12-latki - napisał na swoim profilu na FB Tomasz Terlikowski. "Absolutnie bezczelne w ustach osoby, która nie miała kontaktu z rodzącymi kobietami" - odpowiada mu ginekolog Grzegorz Południewski.

Polską wstrząsnęła wiadomość o 12-latce, która w wyniku obcowania seksualnego z 29-letnim mężczyzną zaszła w ciążę i urodziła jego dziecko. Podczas gdy trwa "Czarny protest", akcja mająca na celu okazanie niezgody Polek na zaostrzenie prawa aborcyjnego, niektórym przeciwnikom aborcji sprawa nieletniej matki posłużyła jako przykład wzorowego macierzyństwa.

Tomasz Terlikowski, redaktor Telewizji Republika, który jest zazwyczaj bardzo aktywny na wszelkich profilach społecznościowych, w sprawie 12-letniej matki również postanowił zabrać głos:

Nie rozumiem, dlaczego w takiej sytuacji polskie prawo dopuszcza aborcję. (...) Dlaczego po jednym wykorzystaniu mamy skazywać dziewczynkę na gwałt, jakim jest aborcja? Dlaczego nie pozwolić dziecku się urodzić, a matce urodzić? Nie rozumiem polityków, którzy opowiadają o tym, że nie chcą zmuszać dwunastolatek do urodzenia dzieci, a nie rozumiem, bo tak się składa, że poród nie jest traumą, jest nią natomiast aborcja. Rozumiem, że sama sytuacja jest dramatyczna, ale nie wiem, dlaczego rozwiązaniem dramatycznej sytuacji ma być zabicie osoby całkowicie niewinnej i skrzywdzenie kobiety. Nie mogę nie zadać pytania, w jaki to cudowny sposób, zabicie tego dziecka miałoby pomóc jego matce? (...) I jeszcze hołd dla dziewczynki. Niewiele o niej wiadomo, poza tym, że była pod opieką placówki wychowawczej. I właśnie ona pokazała, jak powinna zachować się każda kobieta. Ta nieletnia dziewczynka, z kłopotami, pokazała, że zawsze jest wyjście inne niż zabicie dziecka. Szacun dla niej!

Terlikowski bardzo ubolewał nad tym, że niektórzy opowiadali się za aborcją płodu, który powstał w wyniku niedozwolonych praktyk seksualnych. Stwierdził, że usunięcie ciąży byłoby gwałtem na 12-latce. Nie uznał natomiast za traumatyczne urodzenia dziecka pochodzącego z gwałtu, choć lekarze opiekujący się ciężarną poinformowali, że dziewczynka w trakcie porodu nie rozumiała, co się wokół niej dzieje.

Swój "hołd" dla 12-latki redaktor okrasił sformułowaniem "Szacun dla niej!", które na tle wstrząsającej sprawy i kto wie, czy nie bardziej wstrząsającej wypowiedzi Terlikowskiego, wybrzmiało mocno ironicznie.

O komentarz na temat słów Terlikowskiego poprosiliśmy znanego ginekologa, doktora Grzegorza Południewskiego:

W tym przypadku nie było żadnych szans na to, żeby interweniować i zmniejszyć traumę dziecka-matki poprzez wcześniejszą aborcję. Ciąża niewątpliwie jest skutkiem przestępstwa i mogłaby podlegać takiej procedurze, ale rozpoznana była dopiero 7 miesiącu. To świadczy o tym, że ani środowisko tego dziecka, ani ono samo nie miało pojęcia o tym, jak wygląda rzeczywistość. Absolutnie bezczelnym jest sformułowanie, że poród jest czystą przyjemnością, szczególnie w ustach osoby, która nie ma kontaktu z rodzącymi kobietami. Myślę, że cierpienia kobiet na sali porodowej i to, co przeżywały zarówno w przeszłości, jak i przeżywają teraz, mierząc się z bólem i wysiłkiem w czasie rodzenia, zasługuje na szacunek, a nie na drwinę. To dziecko będące w ciąży jeszcze 100 lat temu zginęłoby wraz z noworodkiem w czasie porodu, a i obecnie z trudem walczono o jego życie, minimalizując szok z ciążą i porodem związany. Wobec ofiary przestępstwa, która ryzykowała swoje życie, trzeba zachować trochę więcej szacunku, zamiast przejawiać bezczelną bezmyślność, popartą tylko ideologicznym kaprysem.

W sprawie wykorzystanego seksualnie dziecka zabrała również głos Monika Płatek - profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego i prawniczka:

Ta dziewczynka została zgwałcona. Gdzie było prawo? Jej życie i zdrowie, godność i zaufanie do dorosłych zostało sponiewierane. To państwo ją zawiodło, ale i my. Słyszałam polityków mówiących, że zgwałcone mają urodzić i oddać do adopcji. Rozumiem, że zalegalizowaliśmy przymusową formę surogacji. Taka odmiana nowoczesnej formy niewolnictwa. Nie pozwolimy bowiem na surogację dobrowolną. Politycy, którzy mówią, że - mają rodzić i oddawać do adopcji, propagują niewolnictwo i nieludzkie traktowanie. I wszystko pod płaszczykiem świętości życia, które ma wyraźnie pokazać, do czego jest kobieta i gdzie jest jej miejsce, od dziecka....

Doktor Południewski oraz profesor Płatek we wstrząsającym zdarzeniu byli w stanie dostrzec gwałt oraz wynikające z niego, negatywnie wpływające na psychikę dziewczynki, konsekwencje. Terlikowski w gwałcie na dziecku widział wyłącznie niewinnie brzmiące "kłopoty".

Czy szacunek dla nieletniej matki z przymusu to napisanie na Facebooku "Szacun dla niej", czy zrozumienie, jak wielką wyrządzono jej krzywdę, zarówno psychiczną, jak i fizyczną oraz próba zapobiegania na przyszłość takim rozwiązaniom, zamiast propagowania ich? Odpowiedź nasuwa się sama.

To też może cię zainteresować:

  W Rudzie Śląskiej urodziły się czworaczki. Taki przypadek to rzadkość, ale będzie ich więcej

Rzecznik Praw Dziecka: "Jestem ojcem, nigdy nie dałem 'klapsa'. Bicie zawsze uczy złych rzeczy" [KOMENTARZ]

Matki-karimatki, czyli w jakich warunkach żyją rodzice opiekujący się dzieckiem w szpitalu

Więcej o:
Komentarze (13)
Szokujący wpis Terlikowskiego na temat zgwałconej 12-latki. Znany ginekolog: "To bezmyślna bezczelność"
Zaloguj się
 • Irena Altmark

  Oceniono 40 razy 34

  Co za zboczone indywiduum ten Terlikowski bo nie mogę go nazwać człowiekiem. Wyraźnie podniecają go te tematy. Nie wiem czy ma córki ale ciekawe co by mówił gdyby to dotyczyło jego rodziny. Nigdy nie życzę ludziom źle ale może przyjdzie mu to sprawdzić a wtedy zapraszam do dyskusji

 • ochujek

  Oceniono 21 razy 21

  W społeczeństwie zawsze paru głupich znajdzie się.

 • ewa-od-adama

  Oceniono 21 razy 13

  Pan Terlikowski ma duże szansę doznać uczucia bycia zgwałconym i po takim doświadczeniu będzie mial pełne prawo wypowiadać się w tym temacie. Jednak ani jako 12-latka, ani dojrzała kobieta nie doświadczy doznań związanych z porodem i nie powinno mu być dane prawo do wysuwania ani wniosków , ani choćby domysłów. Ból,którego nie da się opisać, stres związany z obnażeniem intymnych części, często wstyd przed obcymi( np. studentami), którzy mają prawo na nas patrzeć, nas słyszeć i w końcu strach przed tym " jak to teraz będzie?", to emocje, które prawdopodobnie moga być kolejnym gwałtem na zgwałconej kobiecie, o dziewczynce nie wspomnę. Natomiast poniosło tez dr. Południewskiego, który w stosunku do porodu użył określenia CIERPIENIE. Cierpienie dotyczy tylko części ( nie sprecyzuję liczbowo) kobiet rodzących. Spotykam się często z wypowiedziami, że poród, to fantastyczne przeżycie (trzeba być jednak przygotowanym do tego i bardzo chcieć). W dzisiejszych czasach wiele młodych kobiet może się posiłkować takimi opiniami, zwłaszcza, jeśli padają z ust doktora i wybierać się na porodówkę z przekonaniem, że idą niemal na rzeź. Ból, i to ogromny- tak, czasami: wstyd, lęk, stres- tak cierpienie- tylko w szczególnych przypadkach (np. kiedy kobieta nie chce urodzić, a musi, lub powikłania). Wracacając jednak do pana Terlikowskiego: Drogi Panie, powinien Pan iść do wojska na 2 lata, tego dawnego wojska,wtedy będzie Pan miał godny temat do wypowiedzi, o ile po tych "męskich" doświadczeniach będzie Pan miał jeszcze siłę się wypowiadać.

 • pogra55

  Oceniono 12 razy 12

  Co to jest za kreatura ten cały Terlikowski.?Jakiś nędzny dziennikarzyna z pijacką facjatą.Podobno ma kilkoro dzieci.Bardzo im współczuję .Od takiego tatunia jak najdalej ,bo to osobnik bardzo niebezpieczny.

 • Oceniono 10 razy 10

  Tacy "ludzie", jak Terlikowski czy Pawłowicz...Uważajcie. Są tacy, którzy was chętnie zutylizują. Mam mnóstwo czasu, kupę pieniędzy i wiedzy w różnych dziedzinach, od chemii poprzez medycynę do wykorzystania różnych rodzajów broni. Nie śpijcie spokojnie. Nienawidzę was i w odpowiednim czasie i miejscu przeniosę was do krainy wiecznych łowów.

 • Marcin Jakubowski

  Oceniono 9 razy 9

  czy też macie wrażenie że wokół "naszej" partyji" pełno jest czubków i nikogo rozsądnego - zaplecze polityczne jak ławka rezerwowych w 4 lidze ( bez obrazy..)

 • miromaz

  Oceniono 7 razy 7

  Terlikowski - wszystko pięknie, tylko co dalej? Czy ktoś tej dziewczynce pomoże? Może TVRepublika zrobi zrzutę na pieluchy, wózek i papki dla niemowlaka, albo może jakiś ksiądz? Czy wsxyscy ograniczą się tylko dla mlaskania jęzorem o wzniosłości czynu i zgarnięciem kasy za chrzest?
  Tylko tyle i nic więcej?! Słabe to...

 • dom_inika

  Oceniono 3 razy 3

  Czubek. Ileż to razy przeżył Pan poród? Proponuję w ramach eksperymentu żeby Pan Terlikowski zdecydował się na wizytę u ginekologa. Może gdyby musiał rozchylić nogi na łóżku do badań i ukazać swoje narządy rozrodcze, najlepiej w grupie studentów medycyny (koniecznie przynajmniej jednej kobiecie), nieco rozszerzyłby również światopogląd.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX