18-letni syn przytula się na łóżku do ojca. To zdjęcie nie spodobało się bardzo wielu osobom. Dlaczego?

Czy ktoś kiedyś ułożył szczegółową i obszerną definicję męskości, zawierającą listę zakazów i nakazów? Nie, a mimo to chyba istnieje. Najlepszym dowodem jest reakcja, jaką wywołało zdjęcie pewnego ojca odpoczywającego z dorosłym synem.

Co pomyślisz, kiedy zobaczysz malucha tulącego się do ojca? Pewnie wyda ci się to urocze. Jaka jednak będzie Twoja pierwsza myśl, kiedy spojrzysz na fotografię półnagiego, młodego mężczyzny tulącego się do drugiego, starszego?

Dom Erica Owensa, ojca 18-letniego syna, jest miejscem, w którym nie brakuje rodzinnego ciepła. Pewnie dlatego dla członków rodziny nie ma nic niezwykłego w tym, że nie wstydzą się okazywać sobie miłości, w której znajdują oparcie potrzebne do przezwyciężania codziennych problemów. Eric postanowił uwiecznić jedną z takich budujących chwil.

18 lat przytulania

Na kolażu, który wykonał, widać cztery zdjęcia. Trzy z nich to fotografie z okresu, kiedy syn Erica był jeszcze mały. To ujęcia przedstawiające uroczego malucha tulącego się do opiekuńczego ojca. Czwarta fotografia kolażu wywołała jednak spore kontrowersje. Mowa o tej, która przedstawia Erica oraz przytulającego się do niego 18-letniego syna. Poza, w jakiej leżą, przypomina jedną z tych, które widoczne są na ujęciach sprzed lat.

Choć nie obyło się bez wielu spontanicznych reakcji internautów, którzy jednoznacznie oceniali przedstawioną na fotografii sytuację jako dziwaczną ("Wygląda dziwacznie, jakby byli w prawdziwym związku"), zdjęcie sprowokowało też poważniejsze przemyślenia i pytania.

Męskość, czyli co?

Przede wszystkim została poruszona kwestia męskości. Zastanawiano się, czy to, co pokazuje fotografia, wydaje się dziwaczne dlatego, że to dorosłe dziecko przytula się do rodzica, czy może jednak powodem jest płeć dziecka? Czy tylko córki mogą okazywać uczucia?

Użytkownicy pisali:

To, co jest naprawdę smutne, to ci ludzie, zwłaszcza mężczyźni, którzy ganią to zdjęcie. Jeśli córka chciałaby przytulić się w ten sposób z ojcem, czy matką... dlaczego syn nie może zrobić tego samego?
To, jak znieczuliliśmy się na miłość, jest chore. Dotyk, odpowiedni dotyk, jest częścią miłości, budowania i utrzymywania relacji. Kocham to, ale według mnie to po prostu za dużo... Obejmuję mojego ojca, mogę go uściskać, ale nie będę leżeć pod jego ramieniem i po prostu się z nim przytulać... to według mnie za dużo...

Według niektórych problem leżał u podstaw - w samej definicji męskości. Jeśli jedną z jej składowych nie będzie zupełna oziębłość emocjonalna, wtedy zachowania Erica i jego syna nie można interpretować jako niemęskie:

Męskość jest tak krucha, że dla czarnego mężczyzny wszystko jest gejowskie.  To syn i ojciec, co tu jest gejowskie. Wszyscy jesteście uwarunkowani tak, żeby myśleć, że jakikolwiek przejaw uczucia od mężczyzny jest "gejowski

Nie zabrakło jednak i pozytywnych reakcji:

Nieważne w jakim jesteś wieku, więź, jaką tworzysz ze swoimi dziećmi decyduje o tym, jaki będziesz mieć z nimi kontakt, kiedy dorosną")
Jesteście chorzy na głowę, jeśli widzicie tu coś innego niż więź ojca i syna. Ojciec przegląda Internet. Syn odpoczywa. Co tu jest gejowskiego? Jeśli byłaby to kobieta i jej córka, to czy coś by się zmieniło? Dorośnijcie!

Sam Erica podziękował internautom za wszystkie reakcje oraz komentarze dotyczące jego postu.

Post ujawnił niezwykłe tabu dotyczące pojęcia męskości, które wciąż jest obecne we współczesnym świecie. Dla każdego człowieka definicja ta zawiera w sobie inne składowe. To dlatego reakcje na post Erica były tak skrajne.

Może zainteresuje cię także:

"Instynkt macierzyński nie istnieje" - znany coach napisał o tym, jak jest być kobietą i wywołał burzę
"Tonęłam we łzach". Ten pasażer pomógł ciężarnej i wzruszył pozostałych do łez
Ten pierwszy raz

Więcej o:
Copyright © Agora SA