500 zł na dziecko: wniosek 500+

Program "Rodzina 500 plus" ma wystartować w kwietniu 2016 roku. Jakie dokumenty będzie trzeba złożyć, aby otrzymać 500 zł na dziecko? Czy wniosek o 500+ przez internet to dobre rozwiązanie?

500 zł na dziecko to sztandarowe hasło PiS z ubiegłorocznych wyborów. Program został przyjęty przez rząd, obecnie trwają prace w Sejmie. Wszystko wskazuje na to, że "Rodzina 500 plus" wystartuje w kwietniu tego roku - wtedy będzie można składać wypełnione wnioski. Jak wyglądają i jakich dokumentów potrzeba, aby ubiegać się o świadczenie?

500 zł na dziecko - najważniejsze informacje

  • 500 złotych rodziny otrzymają na każde drugie i kolejne dziecko - a w przypadku rodzin, których dochód nie przekracza 800 zł na osobę w rodzinie (lub 1200 zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) - również na pierwsze dziecko;
  • wypełnione wnioski można składać w urzędzie gminy lub miasta od 1 kwietnia 2016 r. Jeśli chcesz złożyć wniosek przez internet potrzebujesz podpisu elektronicznego;
  • jeśli wniosek złożysz do 30 czerwca 2016 r. dostaniesz wyrównanie za pierwsze trzy miesiące trwania programu (kwiecień, maj, czerwiec);
  • do programu "Rodzina 500 plus" można dołączyć w każdej chwili, jednak pieniądze będą wypłacane od miesiąca, w którym to zrobisz.

500 zł na dziecko - dokumenty potrzebne do wypłaty świadczenia

Aby otrzymać 500 zł na dziecko, należy w urzędzie gminy lub miasta złożyć szereg dokumentów. 500+ jakie dokumenty musimy złożyć? Podstawowym jest wypełniony wniosek. Możesz go pobrać np. tutaj: wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego. Jeśli spełniasz kryterium dochodowe i chcesz otrzymać świadczenie także na pierwsze dziecko, musisz dostarczyć także zaświadczenie o dochodach z Urzędu Skarbowego. Niezbędne będą także dokumenty potwierdzające przysposobienie dziecka (lub trwające postępowanie w sądzie rodzinnym) - jeśli dziecko jest adoptowane. A w przypadku osób posiadających gospodarstwo rolne potrzebne będzie oświadczenie o wielkości gospodarstwa.

Jak wygląda wniosek 500 zł na dziecko?

Wniosek jest w miarę przejrzysty, nie powinno być problemów z jego wypełnieniem. Należy wpisać dane jednego z rodziców (na którego będą wypłacane pieniądze), dane dzieci (wszystkich, nie tylko tego, na które będziemy pobierać świadczenie) i osób, które wchodzą w skład gospodarstwa domowego. We wniosku musimy także wskazać, gdzie jesteśmy ubezpieczeni (ZUS lub KRUS), a także - jeśli staramy się o świadczenie na pierwsze dziecko - informacje o dochodach.

Aktualizacja 1.04.2016 r.

Od dziś można składać dokumenty niezbędne do wypłaty świadczenia. Podstawą jest wypełniony wniosek, który wiele osób nazywa po prostu wniosek 500+.

500+ wniosek online

Wnioski możemy składać w urzędzie gminy lub miasta, a także przez internet. Jak złożyć wniosek 500+ online? Opcji jest kilka. Wniosek można złożyć za pomocą jednego z trzech serwisów (Platforma Usług Elektronicznych Zakład Ubezpieczeń Społecznych, emp@tia - Portal Informacyjno-Usługowy, Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej). Należy pamiętać, że jeśli chcemy złożyć wniosek 500+ za pomocą jednego z tych serwisów potrzebujemy podpisu elektronicznego. Nie jest on konieczny jeśli wniosek o 500+ online złożymy za pośrednictwem bankowości internetowej. Obecnie wysłanie wniosku jest możliwe na stronach 11 banków, wkrótce dołączy kolejnych 13. Ważną informacją jest to, że banki nie będą gromadziły danych.

Wniosek o 500+ przez internet problemy

Pojawiają się pierwsze problemy związane z wnioskami do wypłaty świadczeń. Internetowi wyłudzacze proponują dostęp do wniosku po uiszczeniu opłaty (pamiętajmy, że zarówno pobranie wniosku, jak i jego złożenie jest bezpłatne). Należy także uważać na maile z potwierdzeniem złożenia wniosku - sprawdzajmy, z jakiego adresu został on wysłany, nie podawajmy żadnych danych, jeśli wcześniej nie dostaliśmy jasnego komunikatu, że możemy być o coś dodatkowo poproszeni.

Chociaż przeciążeń systemów miało nie być, niektóre platformy są czasowo niedostępne, być może w kolejnych dniach zainteresowanie składaniem wniosków o 500+ przez internet będzie mniejsze niż w pierwszym dniu, a co za tym idzie wszystko będzie działało płynnie.

Informacje o świadczeniu znajdziemy na dedykowanej stronie rodzina500plus.gov.pl

Więcej o: