Ukraińscy nauczyciele nie chcą kolaborować z okupantem. Rosja zastąpi ich pedagogami z Krymu

Nauczyciele, którzy pracują w szkołach na terenach zajętych przez wojska rosyjskie, odmawiają współpracy z Rosją - informuje ukraińska "Prawda". Istnieje jednak ryzyko, że będą do niej zmuszani siłą. A od 1 września mają uczyć według rosyjskich programów nauczania.

Więcej informacji o aktualnej sytuacji na Ukrainie na stronie Gazeta.pl

Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez organizację KRYM.SOS na Krymie, który jest od 2014 roku okupowany przez Rosjan, powstają listy nauczycieli, których będzie można przenieść do pracy w innych rejonach Ukrainy zajętych przez rosyjskie wojska m.in. w okolice Zaporoża i Chersonia. Polecenie przygotowania takich list otrzymali 1 lipca dyrektorzy krymskich szkół. Mają też przy nazwisku każdego pedagoga umieścić adnotację, czy ewentualnie sprawdzi się on w roli dyrektora placówki. 

Ukraińscy nauczyciele nie chcą współpracować z okupantem

Ukraińska "Prawda" poinformowała z kolei, że większość nauczycieli z terenów podbitych w toczącej się wojnie przez Rosjan, nie chce z nimi współpracować -  odmawiają pracy w placówkach, które są nadzorowane przez Rosję. W Melitopolu jest to niemal 90 proc. z 2,7 tys. nauczycieli. Z kolei w Chersoniu jedynie 2 z 60 dyrektorów podjęło współpracę z rosyjskim okupantem, a w Berdiańsku - 2 z 18. W tym ostatnim mieście spośród tysiąca pracowników placówek oświatowych na współpracę z Rosjanami zdecydowało się zaledwie 50 pedagogów i 150 pracowników administracyjnych.

Złamią opór nauczycieli siłą?

Na ukraińskim portalu Iz.com możemy przeczytać, że w rejonie Zaporoża Rosjanie zamierzają złamać opór pedagogów, strasząc ich surowymi konsekwencjami i przymusową pracą przy odgruzowywaniu Mariupola.

Zobacz wideo Przyzwyczajenia, trendy, zalecenia medyczne i dobre rady. Czyli skąd właściwie brać wiedzę o pielęgnacji noworodka?

Z kolei rodzicom, którzy nie chcą posyłać pociech do placówek nadzorowanych przez okupanta, grożą odebraniem dzieci i deportacją do Rosji. Na terenach okupowanych po wakacjach, uczniowie ukraińscy mają się już uczyć według rosyjskich programów nauczania.

Więcej o: