Czterolatka rozdzielona w Mariupolu z mamą jest już bezpieczna. Odnaleziono jej krewnych w Polsce

Alisa, która spędziła ostatnie tygodnie w podziemiach zakładów metalurgicznych w Mariupolu, kilka dni temu została rozdzielona z mamą przez rosyjskich żołnierzy. Kobieta trafiła do obozu filtracyjnego, a dzieckiem mają się zająć dziadkowie, którzy znaleźli schronienie w Polsce.

Więcej informacji o aktualnej sytuacji w Ukrainie na stronie Gazeta.pl

Czteroletnia Alisa kilka dni temu została rozdzielona z mamą przez rosyjskich żołnierzy podczas ewakuacji z kombinatu Azowstal w Mariupolu. Victoria Obidina, mama dziewczynki, jest lekarzem i w ostatnich tygodniach zajmowała się pomocą rannym żołnierzom, wraz z córeczką przebywała w podziemiach zakładów metalurgicznych. Trafiła do obozu filtracyjnego na terenie Donieckiej Republiki Ludowej, a dziecko zostało bez opieki. O wszystkim poinformował w niedzielę wieczorem pułk Azow, broniący Mariupola.

Rozporządzenia ministra Czarnka wejdą w życie 1 września. Czarnek o uczniach z Ukrainy: "Nie możemy im dać specjalnej przepustki"

Dziewczynka jest już bezpieczna

Cała sytuacja szybko trafiła do mediów społecznościowych, "Zwróćcie dziecko matce" - czytaliśmy m.in. na Twitterze. Ludmyla Denisowa, ukraińska rzeczniczka praw obywatelskich opisała wszystko na Facebooku

Alisą tymczasowo zajęła się pracownica zaporoskiej administracji wojskowej, szybko też odnalazł się jej wujek, który zabrał dziecko na Zachód Ukrainy. Dziewczynka ma się tam spotkać z babcią, która wraz z dziadkiem dziecka znalazła schronienie w Polsce. 

Zobacz wideo Przyzwyczajenia, trendy, zalecenia medyczne i dobre rady. Czyli skąd właściwie brać wiedzę o pielęgnacji noworodka?
Jednak historia ta zakończy się szczęśliwie dopiero po zwolnieniu matki z obozu filtracyjnego i powrocie z okupowanych terytoriów

- napisała Ludmyla Denisowa na Facebooku. Zwróciła się też z apelem do międzynarodowych organizacji:

Wzywam organizacje międzynarodowe do przyłączenia się do pomocy w uwolnieniu Ukraińców z niewoli w celu przywrócenia dzieciom prawa do opieki rodzicielskiej na mocy Konwencji ONZ o Prawach Dziecka.
Apeluję do Komisji ONZ ds. Badania Naruszeń Praw Człowieka podczas inwazji wojskowej Rosji na Ukrainę, aby wzięła pod uwagę te przypadki łamania przez Rosję praw dziecka w Ukrainie

- dodała.

Lekcja religii w szkole Ukraińcy podpisują zgody na religię w szkole. "Często nie wiedzą, co to za przedmiot"

Więcej o: