Angelina Jolie pokazała, czym bawią się dzieci w Ukrainie. To nie jest zwykły kamień

Obrazy z ogarniętej wojną Ukrainy rozrywają nam serce niezmiennie od 74 dni. Rosyjski agresor odbiera obywatelom Ukrainy ziemie, domy, rodziny, życie. I choć nie ma zgody świata na to, co się dzieje, wojna wciąż trwa. W ostatnich dniach do Lwowa przyleciała Angelina Jolie.

Zaangażowana pomoc

Angelina Jolie, jedna z największych gwiazd Hollywood z własnej inicjatywy odwiedziła Lwów. Nagranie z jej wizyty w jednej z Lwowskich kawiarni obiegło świat i wywołało poruszenie. 

Pojawienie się aktorki w państwie ogarniętym wojną nie powinno być zaskoczeniem, Jolie od lat angażuje się w pomoc uchodźcom z całego świata. Jest również zaangażowana w działalność polityczną, wspiera i promuje projekty, szczególnie związane z jakością życia dzieci i kobiet.

Specjalny kamień

Podczas wizyty we Lwowie aktorka spotkała się m.in. z ewakuowanymi z obwodu ługańskiego, którzy zostali zaatakowani przez Rosjan na dworcu w Kramatorsku. Jolie odwiedziła również ukraińskie dzieci w Borysławskim Centrum Rehabilitacji.

Z tego ostatniego miejsca opublikowała zdjęcia i poruszający wpis:

Kiedy kilka dni temu byłam we Lwowie, pokazano mi „specjalny kamień" znaleziony przez małą dziewczynkę. Dziewczynka, która go znalazła, nie zdawała sobie sprawy, że kamień, którym się bawi, był w rzeczywistości kawałkiem odłamka bomby. Kiedy trzymam go w dłoni, jest cięższy, niż można by się spodziewać. Jego blask i niezwykły charakter musiały przykuć uwagę dziecka.

Dziewczynka znalazła odłamek bomby, który w innych okolicznościach mógłby ją zranić, lub zabić. Takie same odłamki do dziś tkwią w ciałach dzieci. Wiele z nich udało się usunąć bolesnymi zabiegami, niektóre jednak są położone tak blisko ważnych narządów, że najlepszym rozwiązaniem było pozostawienie ich. 

Odłamek bomby w dziecięcych dłoniach, w dziecięcych ciałach, symbol dziecięcych i dorosłych traum. 

Swój wpis Angelina Jolie kończy słowami:

Nie ma sensu czynić takiej krzywdy dzieciom, która wykracza poza fizyczne uszkodzenie i przeistacza się w emocjonalne i psychiczne przejawy traumy.
Więcej o: