Wolontariusz pokazał, co rysują dzieci z Ukrainy. Tych obrazków nie da się zapomnieć

W lewym górnym rogu ogień tli się przy ładunku wybuchowym, z prawego ostrzeliwują samoloty. Płacząca w centrum dziewczyna to Ukraina. Chociaż głowę ozdobioną ma wiankiem z kwiatów, jej ciało pokrywają rany, a serce połączyło się z Polską. To tylko jeden z wielu rysunków dzieci uchodźców, które znalazły schronienie w jednej ze szkół podstawowych w Gdyni. Dostaliśmy wiadomość od pomagającego na miejscu wolontariusza.

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie przeczytasz na Gazeta.pl.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Straż Graniczną od początku wojny w Ukrainie do Polski trafiło 2,54 miliona uchodźców z Ukrainy. Dzieci, które znalazły tymczasowe schronienie i pomoc w szkole w Gdyni, z własnej inicjatywy namalowały laurki, mające wyrazić ich wdzięczność za opiekę. 

Zobacz wideo Zełenski: Być Ukraińcem to znaczy być odważnym. Kto inny zrobiłby to, co my?

Wolontariusz pokazał, co rysują dzieci z Ukrainy

Na obrazkach łączą się barwy polskiej i ukraińskiej flagi, a niektórym towarzyszą zapisane w dwóch językach szczere wyznania. "Kocham Polskę", "Kocham Gdynię" - czytamy. Wśród nich są jednak obrazy, których nie da się wymazać z pamięci. Rysowane czarnymi kredkami chaotyczne linie przedstawiają bombardowania i ludzkie cierpienie.

rysunki dzieci z Ukrainyrysunki dzieci z Ukrainy archiwum prywatne

Szkoła to raczej takie przejściowe miejsce dla uchodźców. Po kilku lub kilkunastu dniach albo jadą gdzieś dalej, albo ktoś pomaga im załatwić mieszkanie na miejscu. W tej chwili jest tu około 40 osób (głównie matki z dziećmi), ale był też moment, kiedy tych osób było 100

- wyjaśnił w wiadomości do redakcji. Dodał, że na miejscu znajduje się duża sala gimnastyczna z łóżkami, specjalna sala dla matek z małymi dziećmi, kuchnia i bawialnia.

Sala dla matek z dziećmiSala dla matek z dziećmi archiwum prywatne

Ludzie są niezwykle mili i wdzięczni za pomoc

- podkreślił.

10-latka przygotowała pytania do ZełenskiegoDziewczynka przygotowała 10 pytań do Zełenskiego. Chwalą ją nawet dziennikarze: "Świetny wywiad"

Więcej o: