500 plus dla uchodźców z Ukrainy, ale nie wszystkich. Trzeba spełnić 3 warunki

500 plus dla uchodźców z Ukrainy wchodzi w życie. Nie wszyscy jednak dostaną pieniądze. Jest jeden warunek, który trzeba spełnić. Jak złożyć wniosek o 500 plus dla uchodźców z Ukrainy?

500 plus dla uchodźców z Ukrainy. Najważniejszy warunek

Program 500 plus trafi także do uchodźców z Ukrainy. Dostęp do świadczenia zapewnia ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Świadczenie wychowawcze Rodzina 500+ mogą otrzymać obywatele Ukrainy, którzy zamieszkują na stałe w Polsce

- czytamy na stronie gov.pl.

To więc pierwszy warunek – rodzina starająca się o świadczenie musi mieszkać na stałe w Polsce. Drugim, najważniejszym warunkiem, jest data przyjazdu. 500 plus dla uchodźców z Ukrainy przysługuje tylko osobom, które przybyły legalnie do Polski po 23 lutego 2022 roku.

Do wniosku obywatel Ukrainy powinien dołączyć dokument potwierdzający legalność pobytu cudzoziemca w Polsce z adnotacją „dostęp do rynku pracy"

– informuje Marlena Nowicka – rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce .

Świadczenie wychowawcze rodzic może otrzymać na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, jeśli dziecko wspólnie z nim mieszka oraz pozostaje na jego utrzymaniu

- dodaje urzędniczka.

500 plus dla uchodźców z Ukrainy. Jak złożyć wniosek?

Aby złożyć elektroniczny wniosek o 500 plus, obywatel Ukrainy musi spełnić jeszcze jeden warunek – musi posiadać specjalny PESEL, konto w banku w Polsce oraz polski numer telefonu. Wniosek można złożyć przez Internet.

W naszych placówkach pracownicy ZUS pomogą wszystkim zainteresowanym założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) i złożyć wniosek o świadczenie 500 plus. Wykaz otwartych w weekend placówek będzie zamieszczony na stronie internetowej Zakładu

– poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Zobacz wideo Co najbardziej jest teraz potrzebne uchodźcom? Pytamy eksperta

A dodatkowo Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje specjalną akcję "Weekend dla Ukrainy".

W sobotę i niedzielę w różnych miejscach w Polsce placówki ZUS będą otwarte dla obywateli Ukrainy, którzy chcą złożyć wniosek o 500 plus. Specjalny punkt będzie utworzony także na Stadionie Narodowym w Warszawie

- poinformowała, cytowana w komunikacie, prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Więcej informacji można uzyskać dzwoniąc także pod specjalnie utworzoną infolinię. Więcej na ten temat: 500 plus dla Ukraińców. Świadczenie interesuje rodziców. "850 połączeń jednego dnia"

Więcej o: