Apel o bezpieczeństwo ukraińskich kobiet i dzieci. "Nie wsiadajcie do samochodów pojedynczo"

Do Polski przybyło już ponad 1,6 mln uchodźców z Ukrainy. To głównie kobiety i dzieci. Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, zwraca uwagę na to, że poza dachem nad głową, trzeba im zapewnić bezpieczeństwo.

Więcej informacji o aktualnej sytuacji na Ukrainie na Gazeta.pl

Poza dachem nad głową, jedzeniem i ciepłymi ubraniami, uchodźcom trzeba zapewnić bezpieczeństwo. Szczególnie, że do naszego kraju przybywają głównie kobiety z dziećmi, które muszą sobie radzić same, często bywają ofiarami oszustw, kradzieży, pojawia się ryzyko porwań.   

500 plus dla uchodźców. Rodziny wielodzietne mogą dostać więcej500 plus dla uchodźców. Rodziny wielodzietne mogą dostać więcej

Bezpieczeństwo kobiet i dzieci

W trudnej sytuacji jest stolica, przez którą dotąd przewinęło się ponad 350 tys. uchodźców z Ukrainy, z czego ponad 300 tys. tu zostało.

Bezpieczeństwo jest dzisiaj niesłychanie istotne. Przy tak dużej liczbie osób – głównie kobiet z dziećmi – naszym obowiązkiem jest właśnie przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa. Niestety, jak w przypadku każdego kryzysu, pojawiają się osoby, choć na szczęście nie jest ich wiele, które chcą wykorzystać ludzi w trudnej sytuacji

– powiedział w czasie konferencji prasowej poświęconej sytuacji w Warszawie prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Zobacz wideo Przyzwyczajenia, trendy, zalecenia medyczne i dobre rady. Czyli skąd właściwie brać wiedzę o pielęgnacji noworodka?

Rejestracja jak najszybciej

Trzaskowski stwierdził, że aby zapewnić uchodźcom bezpieczeństwo, trzeba ich jak najszybciej rejestrować i stworzyć oficjalny system relokacji uchodźców w Polsce. Dzięki temu będzie można śledzić ich losy, sprawdzić, dokąd ostatecznie trafili. Na razie trzeba po prostu sprawdzać udostępniane im mieszkania, czym zajmują się wolontariusze. MSWiA z kolei obiecało czytniki do odbierania linii papilarnych (nadając uchodźcom numer PESEL, można przy okazji wziąć też odciski palców i zrobić zdjęcie).

NoworodkiSprawdź, jakie są najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2022 roku

"Niestety obudziły się hieny"

W konferencji prasowej wzięła udział także Irena Dawid-Olczyk, prezes Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu "La Strada":

Myślę, że 99 proc. osób ma dobre chęci. Ale niestety obudziły się też hieny, zdarzały się różne sytuacje. Podejrzewamy, że mogą pojawić się także sytuacje związane z wykorzystywaniem w pracy. Żadne prawa, nie mówimy tu tylko o prawach człowieka, nie są zawieszone

– powiedziała.

Pięć zasad bezpieczeństwa

Irena Dawid-Olczyk przedstawiła również najważniejsze zasady bezpieczeństwa umieszczone na przygotowanej przez fundację ulotce:

  • Trzymajcie się dwójkami, trójkami. Nie wsiadajcie do samochodów pojedynczo.
  • Poproś osobę, która oferuje Ci pomoc (transport, mieszkanie, pracę) o pokazanie dokumentu tożsamości.
  • Zapytaj, na jakich warunkach oferowana jest pomoc.
  • Zapisuj numery telefonów osób, które Ci pomagają. Mogą się przydać.
  • W sytuacjach wątpliwych i podejrzanych zwróć się do Policji i Straży Granicznej. W razie poważnych problemów zadzwoń do Fundacji La Strada: +48 605 687 750.
Więcej o: