Ukraińskie dzieci w polskich szkołach. Czarnek: Trzeba je przygotować do systemu polskiego

Ukraińskie dzieci w polskich szkołach wezmą udział w oddziała przygotowawczych, co pomoże im nauczyć się języka polskiego. Z myślą o nich zwiększono również liczbę miejsc w przedszkolach i klasach I-III.

Wybuch wojny w Ukrainie wstrząsnął całym światem. Wiele osób zdecydowało się na ucieczkę przed rosyjską agresją i ruszyło w kierunku zachodniej granicy. W przeważającej liczbie są to kobiety z dziećmi oraz osoby starsze. Polacy zaangażowali się w pomoc wschodnim sąsiadom. Zaczęli organizować różnego rodzaju zbiórki, stworzyli punkty, w których Ukraińcy i Ukraińcy mogą zjeść ciepłe posiłki, udostępnili przyjezdnym miejsca do spania w swoich domach i zaczęli pomagać sprowadzonym zza granicy zwierzętom. Pomoc okazano także dzieciom i młodzieży szkolnej, umożliwiając im kontynuację edukacji w Polsce.

Ukraińskie dzieci w polskich szkołach

Więcej artykułów dotyczących sytuacji w Ukrainie znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo

Podczas briefingu w Redecznicy minister edukacji i nauki oznajmił, że polski system oświaty jest gotowy na przyjęcie dzieci z Ukrainy. Powstają już setki oddziałów przygotowawczych dla osób, które nie znają języka polskiego, przez co wymagają odrębnego przygotowania. 

Taki oddział to klasa złożona z dzieci ukraińskich, w której odbywają się zajęcia adekwatne do edukacyjnego poziomu rozwoju na Ukrainie i z językiem polskim. Bo je najpierw trzeba przygotować do systemu polskiego.

- tłumaczył Przemysław Czarnek.

W czwartek 10 marca w Rządowym Centrum Legislacji ukazał się projekt rozporządzenia nowel w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w zagranicznych systemach oświaty. Rozporządzenie zakłada zwiększenie maksymalnej liczby osób biorących udział w oddziałach przygotowawczych z 15 do 25 osób oraz umożliwienie dzieciom skuteczniejszej nauki języka polskiego poprzez zwiększenie minimalnej liczby godzin przeznaczonej na jego naukę z trzech do sześciu tygodniowo.

Natomiast nowela rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli, zakłada większą niż dotąd liczbę dzieci, którą można przyjąć do oddziału przedszkolnego. Na mocy tej ustawy będzie możliwe zwiększenie liczby uczniów w klasach I, II i III szkół podstawowych o czterech uczniów będących obywatelami Ukrainy. Do tej dopuszczalna liczba dzieci wynosiła 25, a teraz nie będzie mogła przekroczyć 29. Dopuszczalne będzie przyjmowanie trzech dodatkowych osób w oddziałach przedszkola, gdzie dopuszczalna liczba dzieci również dotychczas wynosiła 25.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.