Filmy przyrodnicze dla dzieci - produkcje o zwierzętach i naturze

Wbrew pozorom oglądając film na ekranie telewizora czy w kinie, można się wiele nauczyć. Na przykład, gdy sięgniemy po filmy przyrodnicze dla dzieci. Dzięki nim najmłodsi dowiedzą się wielu ciekawostek, zobaczą to, o czym mogli czytać w książkach

"Makrokosmos"

Niezwykle porywający i fascynujący francuski dokument w reżyserii Jacquesa Perrina. Film pokazuje, że bycie ptakiem wcale nie jest łatwym zadaniem. Te skrzydlate zwierzęta muszę przemierzać niekiedy nawet tysiące kilometrów, by znaleźć pokarm i miejsce do założenia gniazda.

W obiektywie Perrina razem z ptakami zwiedzamy kawał świata - z podniebnej perspektywy oglądamy Alaskę, Biegun Południowy, Himalaje, Wielki Kanion, Paryż, Nowy Jork, afrykańskie pustynie i skandynawskie lasy. Twórcy postarali się, by zaserwować widzom piękno i różnorodność krajobrazu. Dodatkowym atutem jest doskonale dopasowana muzyka.

Hasło promujące film - "Głowa do góry, nie jesteś sam" - jest w 100 proc. trafione. Jeszcze go nie widzieliście? Nie zwlekajcie!

Jak działają ptasie uszy?

"Marsz pingwinów"

Czy ktoś z was zastanawiał się kiedyś nad tym, jak wygląda życie pingwinów? Pewnie nie. Ale oglądając francuski film dokumentalny wyreżyserowany przez Luca Jacqueta pt. "Marsz pingwinów" możemy sobie choć w części je wyobrazić. Otóż pingwiny każdej zimy odbywają wędrówkę po bezdrożach lodowej pustyni Antarktyki, aby przedłużyć gatunek. Setki, a nawet tysiące, tych ptaków opuszcza bezpieczny ocean i rusza po lodzie i śniegu, by znaleźć swoją drugą połowę i urodzić potomków.

Choć film jest dokumentalny, to będzie interesujący nawet dla tych, którzy nie do końca przepadają za tym gatunkiem. Tym bardziej, że producent próbuje pokazać w nim podobieństwa między pingwinem a człowiekiem i analizuje pingwinie zachowanie w naszych kategoriach.

"Marsz pingwinów" dostał Oscara dla najlepszego dokumentu pełnometrażowego z 2005 roku, zaś do momentu przyznania Oscarów miał też najlepszy wynik kasowy w USA spośród wszystkich nominowanych do Oscara filmów. W polskiej wersji językowej usłyszymy Marka Kondrata.

"Pod taflą oceanu 3D"

Film dokumentalny pt. "Pod taflą oceanu 3D" zabiera widzów w odległe wody Australii, Wielkiej Rafy Koralowej czy wysp trójkąta koralowego w Papui Nowej Gwinei i Indonezji, by odkryli, jak wygląda podwodne życie jej mieszkańców. Niezwykłe piękno przyrody, bogactwo i różnorodność roślin żyjących w wodnym środowisku wręcz zapiera dech w piersiach. A do tego zaskakujące spotkanie z mieszkańcami oceanów, poznanie gatunków, o których większość z nas nigdy nie słyszała, co zapewne spodoba się młodszym i starszym widzom.

Film do obejrzenia w wyjątkowej jakości obrazu 3D, dzięki czemu można odnieść wrażenie, że pływa się wśród wodnych zwierząt. Wyświetlany w polskiej wersji językowej, z przyjaznym głosem, którego użyczyła Małgorzata Kożuchowska.

"Mikrokosmos"

Francuski film przyrodniczy z 1996 w reżyserii Claude'a Nuridsany i Marie Pérennou, choć na pomysł jego stworzenia wpadł francuski aktor Jacques Perrin (znany z filmu "Cinema Paradiso"). Ostatecznie zafiksowany na punkcie przyrody Perrin został producentem dokumentu.

"Mikrokosmos" pokazuje jeden dzień z życia najmniejszych mieszkańców łąki - owadów, mrówek, żuków, pająków. Widzimy ich narodziny, śledzimy ich codzienne funkcjonowanie, jakie mają problemy na swojej drodze, jakie trudności ze zdobywaniem pożywienia, jak wygląda ich ciężka praca, a nawet śmierć. To wszystko i wiele innych "życiowych przygód", plus fenomenalne zdjęcia i montaż, a także rewelacyjna ścieżka dźwiękowa, zachęcają do obejrzenia "Mikrokosmosu".

Film otrzymał wiele prestiżowych nagród - m.in. pięć Cezarów.

"Afrykańskie Koty"

Film przyrodniczy "Afrykańskie Koty" to fascynująca opowieść o życiu dzikich kotów, których zachowanie bardzo często przypomina ludzkie. Dokument (choć fabularyzowany) prezentuje różne aspekty rodzinnego, kociego życia - narodziny, wychowywanie i silną więź łączącą matkę z jej dziećmi. Poznajcie historię małej lwicy Mary, gepardzicy Sity i dumnego wodza stada Fanga.

Film powstał po ponad dwóch latach zbierania materiałów. Wyróżniają go świetne zdjęcia, a do tego narratorem jest Krystyna Czubówna, której głos doskonale współgra z obrazem.

Obejrzyjcie "Afrykańskie Koty" i dajcie się wciągnąć w świat tych niesamowitych zwierząt, odkrywając jedno z najdzikszych miejsc na pod słońcem. Niech was zachwyci piękna przyroda i krajobrazy afrykańskiej sawanny.

"Kedi - sekretne życie kotów"

Niezależnie od tego, czy lubicie koty, czy też są to ostatnie zwierzęta, jakie chcielibyście mieć w domu, powinniście obejrzeć ten film. "Kedi - sekretne życie kotów" to dokument, w którym odbywamy podróż po Stambule, ale za przewodników służą nam w tym przypadku... koty. Warto wiedzieć, że w Stambule koty mają nadzwyczajny status - uważa się je za symbol szczęścia oraz dostatku.

Spryciara, Przylepa, Sułtan, Flirciarz, Bestia, Szajba oraz Cwaniak to imiona małych drapieżników, którzy od razu zyskują naszą sympatię. Z uśmiechem na twarzy obserwujemy ich codziennie zmagania w różnych sytuacjach - gdy zdobywają pożywienie, karmią swoje dzieci, czy szukają bezpiecznego schronienia. A do tego mają dużo tajemnic i sekretów.

Piękne zdjęcia miasta (choć nie zobaczymy tu typowych zabytków, uroczych kawiarenek czy punktów widokowych) i wspaniała opowieść o kotach je zamieszkujących, które prowadzą swoje życie, zapewni wam miło spędzony czas.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Agora SA