Berlińska Noc Muzeów - dla dorosłych i dla dzieci

W Polsce Noc Muzeów to stosunkowo nowa atrakcja, w Niemczech cieszy się ogromną popularnością od kilkunastu lat. W ostatnią sobotę stycznia warto wybrać się do Berlina i uszczknąć choć trochę z atmosfery 28. Długiej Nocy Muzeów.

Berlińska Długa Noc Muzeów stała się prawdziwym i wyczekiwanym świętem, na które czekają nie tylko berlińczycy. Dwa razy w roku, ponad 100 berlińskich ośrodków sztuki otwiera swoje podwoje dla zwiedzających w godz. 18 - 2. W tym czasie można nie tylko oglądać wystawy, ale także zbiory i kolekcje na co dzień nie udostępniane. W programie znalazły się także prezentacje specjalnie na tę okazję przygotowanych instalacji, koncerty, spektakle, wykłady, a nawet warsztaty.

Tegoroczna 28. Noc Muzeów w Berlinie skupia się wokół tematu przewodniego "Zdrowie", a przyświeca jej ogólne hasło "Ciało spotyka duszę". Przygotowano specjalne programy, wystawy, warsztaty i inne atrakcje związane właśnie z tym hasłem.

Start tego muzealnego maratonu zaplanowano na sobotę, 29. stycznia na godz. 18. Muzea, galerie i inne obiekty biorące udział w akcji (ich listę oraz dokładny program znaleźć można na oficjalnej stronie imprezy ) będzie można zwiedzać oficjalnie do godz. 2 w nocy, niektóre będą otwarte jeszcze dłużej.

Bilet obejmujący wstęp na wszystkie wystawy, koncerty, spektakle i inne atrakcje, a także dojazd środkami komunikacji miejskiej oraz specjalnym busem kursującym między obiektami, kosztuje 15 euro (ulgowy 10 euro).

Dla dzieci do lat 12. impreza jest bezpłatna, ale to nie jedyny powód, aby wybrać się do Berlina całą rodziną: imponujące Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Technologiczne, w którym można namacalnie poznać działanie samolotu czy parowozu, niezwykłe Muzeum Filmu zafascynują i wciągną na długie godziny nie tylko dzieci. Jedna noc (choć jak wskazuje nazwa imprezy, powinna być długa!) okazuje się za krótka, aby dokładnie przyjrzeć się wszystkim interesującym miejscom. Niemal wszyscy, którzy choć raz wzięli udział w tej imprezie wracają do Berlina, aby dokończyć zwiedzanie.

Bilety można kupować w kasach muzeów, teatrów, punktach informacji turystycznej i sprzedaży biletów, w automatach biletowych BVG i S-Bahn (w nich dostępne są wyłącznie bilety za 15 euro), a w przedsprzedaży także na stronie internetowej .

Adresy muzeów i galerii biorących udział w 28. Długiej Nocy Muzeów w Berlinie znajdziesz TU .

Więcej o: