W Polskę jedziemy

Żeby pokazać dzieciom niezwykłe i ciekawe miejsca, wcale nie musicie jechać daleko...

Jaskinie w Ojcowskim Parku Narodowym

Choć najbardziej znana jest Grota Łokieta, z maluchem lepiej odwiedzić mniejszą, ale też niezwykle ciekawą jaskinię Wierzchowską Górną. Jest ona największą tego typu formą krasową na Wyżynie Krakowskiej. To najdłuższa trasa turystyczna w polskich jaskiniach (ok. 700 m). Jej przejście zajmie wam około godziny. Na pewno jednak nie będziecie się nudzić. Oprócz krętych i ciasnych krasowych korytarzy, zobaczycie tu makiety dawnych mieszkańców tych terenów - niedźwiedzia, lwa, hieny oraz myśliwego z epoki kamienia łupanego. A jeśli dopisze wam nieco szczęścia, przeżyjecie też bardziej emocjonujące spotkanie. Ale o tym cicho sza, bo nie byłoby niespodzianki.

Jeśli wasz mały odkrywca nie boi się ciemności, możecie się też wybrać do robiącej duże wrażenie jaskini Ciemnej. Zwiedza się ją przy świecach (choć maluchowi na pewno będzie bezpieczniej dać latarkę). Jest duża szansa, że spotkacie tu niejednego nietoperza. Innego mieszkańca - pająka jaskiniowego -możecie nawet nie dostrzec. Jest malutki i trzyma się raczej sklepienia jaskini, a groźny jest przede wszystkim dla komarów i ciem.

Zanim jednak dotrzecie do wejścia do Ciemnej, musicie pokonać dość męczącą dla malucha drogę po skałkach. Dla mniejszych dzieci warto więc wziąć nosidło.

Grota Łokieta, choć duża i piękna, ma tę wadę, że jest wyjątkowo tłumnie odwiedzana przez wycieczki. Gdyby jednak udało wam się trafić na mniej tłoczną porę, na pewno warto zwiedzić ją z dzieckiem.

Wybierając się do jaskini, pamiętajcie o wygodnych sportowych buty i miejcie w zapasie ciepłe ubranie (nawet latem temperatura rzadko przekracza tam kilka stopni). Nie zapomnijcie też o latarce. Trzymając ją w ręce, maluch poczuje się pewniej.

Jaskinia Wierzchowska Górna

Jaskinia Ciemna

Grota Łokietka

Skansen w Tokarni

Tu możecie wraz z dziećmi odbyć niezwykłą podróż w czasie. Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni to nie jest bowiem kilka stłoczonych starych chałup. To prawdziwa wieś ze sklepem, apteką, szkołą, drewnianym dworem, wiatrakiem i kościołem.

Zobaczycie tu, jak przed z górą stu laty wyglądały chłopskie domy i zagrody, które sprawiają wrażenie, jakby ich mieszkańcy wyszli tylko na chwilę i zaraz wrócą. Wśród nich - pełne niezwykłych sprzętów warsztaty kowala i szewca, dawną pracownię krawiecką i fascynującą, drobiazgowo odtworzoną aptekę. Zajrzycie też do międzywojennego sklepu kolonialnego i do... szkoły (niezapomniane wrażenia). Pracownicy skansenu chętnie i cierpliwie odpowiadają na wszelkie pytania. W Tokarni naprawdę trudno się nudzić. Skansen położony jest na malowniczym pagórkowatym świętokrzyskim terenie. Znajdziecie tu i lasek, i łąkę, na której pasą się koniki. I niezwykłą, czarodziejską zagrodę z ponad pół tysiącem rzeźb twórcy ludowego Jana Bernasiewicza. A kiedy będziecie mieli już dość wrażeń, koniecznie wstąpcie do karczmy i sprawdźcie, jak smakują tradycyjne staropolskie potrawy.

www.mwk.com.pl

ZOO Safari w Świerkocinie

Możecie się tu poczuć tu jak na afrykańskiej sawannie czy mongolskim stepie. Jadąc przez ogród własnym samochodem przeżyjecie bliskie spotkanie ze stadami zebr, antylop i bawołów. Przez okno będą do was zaglądać ciekawskie strusie, lamy i wielbłądy (nie uchylajcie szyby!). A to wszystko w sercu Wielkopolski, niedaleko Gorzowa. Po przeżyciach safari możecie jeszcze zwiedzić pieszo bardziej tradycyjną część ZOO i przyjrzeć się lwom, kangurom, lamom i innym zwierzętom. W specjalnie zaaranżowanym minizoo dzieciaki mogą pogłaskać mini świnki, alpaki i kózki, a nawet nakarmić je (odpowiedni pokarm można kupić w ogrodowym kiosku). Na terenie ogrodu znajduje się też "Arkadia Radości i Zabawy", czyli po prostu wesołe miasteczko.

www.zoo-safari.com.pl

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

Fantastyczne miejsce na jesienny (choćby i deszczowy) weekend. To ciekawe muzeum mieści się w pięknym, zabytkowym młynie papierniczym. Można tu poznać nie tylko historię papieru, materiałów pisarskich i technik drukarskich, ale także zobaczyć, na czym polega technika ręcznego czerpania papieru. Ba! Można się tego nauczyć! Pod okiem cierpliwych i wyrozumiałych pracowników muzeum poradzi sobie z tym nawet kilkulatek. A pamiątka w postaci własnoręcznie zrobionych kart i znaków wodnych to jest dopiero coś! W sobotę dusznicka papiernia organizuje specjalne rodzinne warsztaty czerpania papieru. Trzy godziny niezwykłej zabawy, nie tylko dla dziecka, gwarantowane.

www.muzpap.pl

Skansen Parowozownia w Kościerzynie

Kolejne miejsce w którym zatrzymał się czas. Dzieciaki i, powiedzmy sobie szczerze, nie tylko one, mogą podziwiać imponujące stare lokomotywy i wagony, zobaczyć jak wygląda parowóz od spodu (lepiej ubrać się w niezbyt wyjściowe ciuchy, bo w kanale lokomotywowni łatwo się pobrudzić) i wdrapać się do budki maszynisty. Tu niemal wszystkiego można dotknąć i wszędzie zajrzeć. Kandydatów na kolejarzy nikt nie przegoni z wagonów (ale niestety także raczej o nich nie opowie). Gdy już obejrzycie wszystkie pociągi, zajrzyjcie jeszcze do budynku muzeum. Zobaczycie tam prawdziwą strażacką sikawkę i wiele innych ciekawych maszyn i narzędzi.

Więcej o: