Większością linii lotniczych mogą podróżować dzieci od 8. doby życia - oczywiście w towarzystwie osoby dorosłej. Lekarze odradzają podróżowanie z niemowlętami w pierwszych 2.-3. miesiącach życia, ale w razie konieczności lot z tak małym dzieckiem jest już jak najbardziej możliwy. Przed pierwszą podróżą lotniczą z niemowlakiem warto zasięgnąć opinii lekarza pediatry. Czego spodziewać się po takiej wyprawie?
Jeśli decydujecie się na lot tanimi liniami, nie spodziewajcie się (poza przewijakami w toaletach) zbyt wielu udogodnień. Lotniska obsługujące tanie linie są zwykle małe - nie ma tam kącika zabaw dla dzieci ani pokoju dla matki karmiącej. Na dużych lotniskach zazwyczaj są takie miejsca, a niektórzy przewoźnicy udostępniają swoim pasażerom wózki dla dzieci, którymi można poruszać się w obrębie lotniska.
Dzieci do ukończenia 2 lat mogą w większości linii lotniczych liczyć na bilet tańszy o 90 proc. niż bilet dla dorosłego. Nie przysługuje im co prawda oddzielne miejsce w samolocie, więc jeśli wszystkie miejsca będą zajęte, dziecko spędzi podróż na twoich kolanach. Może natomiast mieć "swój" bagaż podręczny (niektóre linie lotnicze umożliwiają także zabranie dodatkowej sztuki bagażu rejestrowanego). Podróżując z niemowlakiem, do samolotu wejdziecie przed innymi pasażerami, nie czekając w kolejce. Bez problemu zabierzecie także na pokład wózek i/lub fotelik dla dziecka oraz butelkę lub kubek z piciem i jedzenie. W samolotowych toaletach są przewijaki. Dodatkowo w niektórych liniach lotniczych można skorzystać ze specjalnych zestawów dla niemowląt: pieluszek, śliniaków i nawilżanych chusteczek. Na dłuższych (międzykontynentalnych) trasach przewoźnicy udostępniają kocyki oraz łóżeczka turystyczne dla dzieci ważących nie więcej niż 10 lub 11 kg. Zapotrzebowanie na takie łóżeczko trzeba wcześniej zgłosić (np. podczas rezerwacji biletu).
Każdy pasażer samolotu - także ten całkiem malutki - musi mieć ze sobą ważny dokument zgłoszony podczas zakupu biletu. Na trasach międzynarodowych niemowlę może podróżować z dowodem osobistym (kraje UE) lub z paszportem. Na trasach krajowych wystarczy akt urodzenia. Paszport wydawany niemowlęciu jest ważny przez 5 lat. Wniosek o paszport wraz ze zdjęciem dziecka można złożyć w dowolnym Urzędzie Paszportowym w Polsce (nie musi to być tam, gdzie jesteście zameldowani). Musi być przy tym obecna zarówno matka, jak i ojciec dziecka (jeśli któryś rodzic nie może się pojawić, konieczne jest przedstawienie odpowiedniego oświadczenia notarialnego). Koszt wydania paszportu dla dziecka to 30 zł.
Niemowlęciu nie przysługuje oddzielne miejsce w samolocie. Każde dziecko do lat 2 musi podróżować z osobą dorosłą (lub przynajmniej taką, która ukończyła 16 lat). Samodzielny lot jednego rodzica z dwójką tak malutkich dzieci nie jest więc możliwy. W czasie, gdy w samolocie trzeba mieć zapięte pasy, dziecko zostaje przypięte specjalnym pasem do pasa osoby dorosłej.
Na pokład samolotu bezpłatnie można wnieść dwa duże akcesoria dla dziecka, np. fotelik samochodowy i wózek lub nosidełko turystyczne i wózek. Ta ostatnia kombinacja świetnie sprawdza się w podróży. Zmęczony maluch może na lotnisku spać w wózku, a gdy chcecie być bardziej mobilni i musicie mieć wolne ręce, dziecko może podróżować w nosidle. Obsługa samolotu weźmie od was wózek tuż przed wejściem na pokład samolotu i umieści go w luku bagażowym. Odzyskacie go od razu, gdy wysiądziecie z samolotu. Jeśli chcecie, by wasze dziecko podróżowało w samolocie w foteliku samochodowym, musicie wykupić dla niego oddzielne miejsce. Dodatkowo musi to być fotelik, który można mocować pasem dwupunktowym i który został dopuszczony do używania w samolocie i ma odpowiednie oznakowanie. Poszczególne linie lotnicze określają precyzyjnie, jakie normy powinny spełniać foteliki akceptowane przez nie na pokładzie.
Niektórzy przewoźnicy mają w swojej ofercie gotowe dania dla niemowląt. Jednak bez przeszkód zabierzesz na pokład zarówno picie, jak i jedzenie dla dziecka, a personel pokładowy pomoże ci je podgrzać. W przypadku przewożenia picia dla dziecka (w kubku lub w butelce) nie obowiązuje zasada dopuszczalnej w bagażu podręcznym objętości płynów nie większej niż 100 ml. Może się jednak zdarzyć, że podczas kontroli bagażowej służby celne poproszą cię o spróbowanie picia i jedzenia, które przewozisz dla dziecka.
Jeśli podróż nie trwa bardzo długo, warto zaplanować ją w czasie, gdy niemowlę zwykle ucina sobie drzemkę lub śpi - jest szansa, że prześpi większość lotu.
Ubierz dziecko wygodnie, zabierz ubranka na zmianę i coś do przykrycia malucha - na pokładzie bywa zimno z powodu klimatyzacji. Jeśli podróżujesz ze starszym niemowlakiem, oprócz tej ulubionej zabierz także jakąś nową zabawkę. Najlepiej taką, która nie wydaje dźwięków i której części nie da się rozsypać i pogubić. Świetnie sprawdzają się książeczki z ruchomymi elementami lub naklejkami, znikopis i karty, po których można bazgrać ścieralnymi flamastrami. Dobrze radzą sobie też małe gumowe lub pluszowe zwierzaki, które razem z dzieckiem mogą wyglądać przez okno, wędrować po wolnych siedzeniach lub zasypiać. Możesz potraktować je jako aktorów miniprzedstawienia o podróży samolotem - maluch wysłucha takiej krótkiej opowieści z uwagą i przejęciem.
- ubranka na zmianę (w razie zmoczenia lub obniżenia temperatury powietrza) - ulubiona przytulanka, smoczek (jeśli maluch używa), gryzak - kocyk - zapasowe pieluszki - wilgotne chusteczki - jedzenie i picie (butelka, kubek dziecka, łyżeczka) - dwie nowe zabawki (takie, których nie da się rozsypać i które nie emitują dźwięków) oraz książeczki