Kaszuby zimą - w sam raz na święta!

Piękna przyroda, kuligi, narty, ciekawe muzea i szczypta wciąż żywej tradycji. Rodzinny wyjazd na Kaszuby to sprawdzony przepis na udane Boże Narodzenie.

Dokąd jechać? Choćby na Kaszuby, które oprócz tradycji oferują mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych.

Najlepiej zatrzymać się w sercu Kaszub, między Kartuzami, a Kościerzyną, na terenie zwanym Szwajcarią Kaszubską. Można się tu poczuć się trochę jak w alpejskich dolinach. Sunąc serpentynami przerzuconymi przez zalesione wzgórza, mijając białe pola i skute lodem jeziora, trudno uwierzyć, że jesteśmy zaledwie trzydzieści kilometrów od Trójmiasta.

Właściciele kaszubskich gospodarstw agroturystycznych (oferty znajdziemy Internecie) to specjaliści od rodzinnego wypoczynku. Jeśli jedziemy z dwójką dzieci za świąteczny pobyt całej rodziny zapłacimy ok. 600-1000 zł. Tyle kosztują trzy noclegi z pełnym wyżywieniem (w tym kolacja wigilijna). Potrawy sporządza się tu z ekologicznych produktów pochodzących z własnego gospodarstwa. Wszystko świeże i smaczne. Po trzech dniach spędzonych na wsi zwykle okazuje się, że nikt nie chce wracać. Cóż, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przedłużyć pobyt aż do Sylwestra, a nawet dłużej. Bo na Kaszubach nie można się nudzić! Ale po kolei. Najpierw Wigilia.

Spotkanie z Gwiazdorem

W kącie snop żyta, pod obrusem sianko. Na stole zupa brzadowa (owocowa) lub z ćwikły, pierogi, kluski, ciasta i reprezentanci kaszubskich jezior - karp, węgorz, leszcz. Po kolacji łomotanie do drzwi. Do izby w kolorowym orszaku wchodzi niosący prezenty... Gwiazdor (Gwiozdka). Ubrany w odwrócony na drugą stronę kożuch, przepasany słomą jegomość z maską na twarzy to prawdziwy tutejszy bohater. Nie dał się wyprzeć z kaszubskiego pejzażu przez wyrośniętych krasnali, podszywających się pod św. Mikołaja. Wciąż strzeże lokalnej tradycji (św. Mikołaj pojawia się na Kaszubach jedynie 6 grudnia).

Po kolędowaniu gospodarz zabiera gości do sadu. Trzeba obudzić drzewa i prosić je, by w nadchodzącym roku nie skąpiły owoców. Potem do stajni, obory i kurnika. Z opłatkiem! Gdy gospodarz mówi do zwierząt, dzieci słuchają uważnie. Może któryś z przedstawicieli muczącego i gdakającego towarzystwa coś odpowie... Potem maluchy do łóżek, a starsi na pasterkę. Obowiązkowo w kaszëbske mowa czyli po kaszubsku.

Sanie, ognisko i dom na głowie

Nazajutrz kulig. Najbardziej spektakularne organizowane są w Szymbarku (20 zł./os). Zasapane konie ciągną wielkie sanie, na których siedzą najmłodsi z rodzicami. Starsi wśród śmiechów starają się nie spaść z doczepionych sanek. Zaprzęgi suną w górę i w dół leśnymi dróżkami, robiąc krótkie postoje przy ogniskach. Piękne są zwłaszcza kuligi nocne, gdy ciemności rozświetlają pochodnie trzymane przez uczestników korowodów.

Kulig kończy się przy szymbarskim skansenie. Herbata, grzaniec, kiełbaska. Potem zwiedzanie. Dom Sybiraka (przywieziony ze wschodu), najdłuższa deska świata (37 m.), bunkier Gryfa Pomorskiego, zabytkowe chaty i to, co najbardziej cieszy dzieci - "Dom do góry nogami". Dzieci fascynuje też stojący nieopodal "Pociąg Donikąd" - wielka zabytkowa lokomotywa z wagonami, którymi niegdyś podróżowali zesłańcy na Syberię. To przedsmak tego, co można zobaczyć w Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie.

Zabytki duże i w miniaturze

Z Kościerzyny jest już blisko do wielkiego skansenu we Wdzydzach Kiszewskich. Kilkadziesiąt drewnianych budowli zebrano z terenu Kaszub i Kociewia i postawiono na 22 hektarach łąk i lasów nad jeziorem Gołuń. Wędrówka między wiatrakami, spichlerzami, kapliczkami, kościołami to prawdziwy spacer przez historię. Jest tu nawet budynek szkoły, w której odtworzono klasę z okresu międzywojennego.

Na bardziej kameralne spotkanie z architekturą można się wybrać do "Parku Miniatur" w Stryszej Budzie. Nawet małe dziecko wygląda tu trochę jak wielkolud, idąc krętą dróżką obok makiet najsłynniejszych budowli z Polski i świata.

Z górki na pazurki

Na Kaszubach można też na szusować na nartach. Roczimë na biełą oszalałosc - Zapraszamy na białe szaleństwo - zachęcają tablice koło Wieżycy (góra 329 m.n.p.m. i wieś o tej samej nazwie). Są tu dwa stoki z trasami o różnym stopniu trudności, wyciągi orczykowe (całodniowy karnet 80 zł/os), szkółki narciarskie (w tym przedszkole narciarskie dla dzieci od 4 lat), wypożyczalnie sprzętu (cały komplet ok. 50 zł/dzień), miejsca do grillowania. Wszystko działa jak w szwajcarskim zegarku. Jakżeby inaczej, w końcu to Kaszubska Szwajcaria. Nasyceni jej zimową atmosferą, wracając do domu będziemy pewni, że święta na Kaszubach były dla wszystkich świetnym prezentem.

Ciekawe miejsca:

Skansen w Szymbarku, www.cepr.pl, czynny cały rok, zimą 9.00-17.00 (dni powszednie), 10.00-17.00 (niedziele i święta); bilety 15 zł, dzieci do lat 6 bezpłatnie;

Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, www.muzeum.koscierzyna.gda.pl, otwarte cały rok w godz. 10.00-18.00, bilety 12/10 zł;

Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich, www.muzeum-wdzydze.gda.pl, zimą pn.-pt. 10.00-15.00, nieczynne w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia i Nowy Rok, bilety 12/9 zł;

Kaszubski Park Miniatur w Stryszej Budzie, www.kaszubskiparkminiatur.pl, czynny cały rok 9.00-17.00 (dni powszednie) 11.00-17.00 (niedziele i święta), bilety 10/6 zł. Park może być okresowo zamknięty z powodu obfitych opadów śniegu.

Wszelkie informacje o stokach w pobliżu Wieżycy znajdziemy na stronach internetowych - www.wiezycakotlinka.pl, www.wiezyca.pl(zakładka narty).

Więcej o: