Majówka w mieście. Nie wyjeżdżasz? Nic straconego! Czekają na ciebie festyny rodzinne, koncerty i inne atrakcje

Długi weekend tuż-tuż. Majówka wielu osobom kojarzy się z wyjazdami za miasto, ale i w nim nie można narzekać na nudę. Co prawda nie zawsze możesz liczyć na wielkie atrakcje i występy gwiazd, ale wyjście z domu jest o wiele lepsze, niż spędzanie majówki przed ekranem telewizora.
Multimedialne fontanny w Parku Szymańskiego Multimedialne fontanny w Parku Szymańskiego MACIEK JAŹWIECKI

Długi weekend majowy

W tym roku Wielkanoc i majówkę dzielą niecałe dwa tygodnie. Wystarczyło wziąć jeden dzień urlopu (2 maja), aby cieszyć się długim weekendem lub siedem dni wolnego (23-30 kwietnia, 2 maja), aby mieć dwutygodniowy odpoczynek od pracy.

Przeczytaj: Dni wolne od pracy 2019: kiedy wziąć wolne, aby mieć długi weekend?

Niezależnie od tego, czy na urlopie, czy nie, spędzając majówkę w mieście, nie musimy się nudzić. Właściwie w każdej większej miejscowości organizowana jest w tym czasie jakaś impreza. Głównie to uroczystości patriotyczne, związane z Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Świętem Narodowym Trzeciego Maja, ale nie brakuje także pikników rodzinnych czy odpustów.

1 maja mija także 15 lat od momentu, kiedy Polska weszła do Unii Europejskiej - w związku z tym w wielu miejscach organizowane są imprezy związane z tym wydarzeniem. W planach m.in. wspólne odśpiewywanie 'Ody do radości', konkursy wiedzy o UE.

Majówka w wielu miejscach Polski łączy się ze startem sezonu na aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Stąd wiele atrakcji, które oferowane są w tym czasie przez miasta i miejscowości, związanych jest właśnie z aktywnym wypoczynkiem. Do ruchu zachęcają m.in. ośrodki sportu i rekreacji. Majówkę możecie wykorzystać także na te aktywności, na które zwykle nie macie czasu - może wybrać się do pobliskiego muzeum czy do parku tężniowego? Mieszkańcy miejscowości uzdrowiskowych lub tych położonych nad morzem czy jeziorem mają ułatwione zadanie - wychodzą z domu i są 'na urlopie'. Ale nawet jeśli mieszkasz w 'zwykłym' mieście, w czasie długiego weekendu możesz poczuć się jak na wakacjach.

Poniżej znajdziecie przegląd darmowych imprez w różnych częściach Polski. Oczywiście podczas majówki odbędą się także płatne aktywności, my postanowiliśmy się skupić na tych bezpłatnych.

Majówka w mieście - województwo zachodniopomorskie

Mieszkańcy woj. zachodniopomorskiego w majówkę nie będą się nudzić. Ci, którzy mieszkają nad morzem mogą zainaugurować sezon plażowy (pogoda ma dopisywać, pogorszyć może się dopiero w sobotę). 

W regionie planowane są również imprezy plenerowe. W Szczecinie na Jasnych Błoniach odbędzie się V Jarmark Szczeciński. Potrwa od środy do piątku (1-3 maja) w godz. 10-18. Wstęp wolny. Co czeka odwiedzających? M.in. stanowiska wystawców produkujących zabawki i ubranka dla dzieci czy punkty z regionalnymi produktami.

W tym samym czasie (1-3 maja) odbędą się Dni Gryfina - start imprezy w środę o godz. 17. Na scenie wystąpią m.in. Halina Frąckowiak, Kamil Bednarek, Rezerwat i Enej. Nie będzie brakować także innych atrakcji - w Gryfinie zostanie rozstawiony lunapark.

Na majówkę zaprasza również Dziwnów. Między 1 a 3 maja przewidziano tam mnóstwo atrakcji, m.in. Piknik pod Lipą czy Festyn Charytatywny 'Razem dla Maksia'. Podczas imprez nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, będą animacje i konkursy.

Majówka w mieście - województwo pomorskie

Imprezy plenerowe odbędą się także w Trójmieście. Sopocka Majówka to wydarzenia, które będą odbywały się w różnych miejscach w Sopocie. Na najmłodszych czeka mnóstwo atrakcji: strefy warsztatowe, koncerty, zabawy z bańkami. Sopocka Majówka potrwa od środy do niedzieli (1-5 maja), a szczegółowy harmonogram znajdziecie na stronie miasta.

Majówka w Kościerzynie to trzy dni (1-3 maja) atrakcji. W planach m.in. koncerty i występy artystyczne. 2 maja o 17.50 na Placu Targowym odbędzie się teatrzyk dla dzieci, pt.: 'Lech, Czech i Rus'.

Olsztyn Olsztyn PRZEMYSŁAW SKRZYDŁO

Majówka w mieście - województwo warmińsko-mazurskie

Na majówkę w mieście zaprasza Kętrzyn. W kętrzyńskim amfiteatrze w sobotę 4 maja odbędzie się Festyn rodzinny (12-19.30) - tego dnia przewidziano animacje dla całych rodzin. Zwieńczeniem dnia będzie koncert Roksany Węgiel. Atrakcji nie zabraknie także dzień później - 5 maja. W niedzielę na odwiedzających amfiteatr czeka m.in. festiwal pizzy i baniek oraz dmuchańce. Start o godz. 14, zakończenie - o 18. Na 16.30 zapowiadany jest koncert Wodnego Patrolu.

Również w Olsztynie będzie się działo! Majówka nad Ukielem rozpocznie się 1 maja i potrwa do 5 maja. Dla najmłodszych przygotowano animacje, dmuchańce, mini turnieje, rodzinne wyścigi rowerami wodnymi, różne gry i zabawy.

Giżycko zaprasza na Mazurską Majówkę. 1 maja przy moście obrotowym w Giżycku odbędzie się otwarcie sezonu (start godz. 12), a 2 maja odbędą się XXII Ogólnopolskie Biegi Rodzinne. Wydarzeniom będą towarzyszyły liczne atrakcje dla dzieci.

Podczas długiego weekendu majowego atrakcje będą czekały także na mieszkańców i turystów odwiedzających Szczytno. W planach m.in. warsztaty garncarskie czy koncert szant dla dzieci. 3 maja na Placu Juranda odbędzie się Piknik Europejski. Start o godz. 13.30.

Kostrzyn nad Odrą Kostrzyn nad Odrą fot. Shutterstock

Majówka w mieście - województwo lubuskie

Majówka w Zielonej Górze to Piknik w Parku Piastowskim. Impreza odbędzie się 3 maja (start o godz. 12), a w programie m.in. animacje, dmuchańce, koncerty, klaunada czy malowanie twarzy.

Impreza majówkowa odbędzie się także w Kostrzynie nad Odrą. Organizatorzy zapraszają 3 maja do Parku Miejskiego - start o godz. 15. W programie m.in. koncerty, konkursy, malowanie twarzy, dmuchańce, a także liczne warsztaty.

Poznań Poznań fot. Shutterstock

Majówka w mieście - województwo wielkopolskie

Majówka we Wronkach to Dni Wronek. Imprezy odbędą się między 1 a 5 maja. W planach m.in. zawody wędkarskie dla dzieci, turniej piłkarski, liczne koncerty.

W czasie majówki odbędą się także Dni Ziemi Wolsztyńskiej. Co przygotowano dla mieszkańców i turystów, którzy będą odwiedzać Wolsztyn w tym czasie? 3 maja w Parku Miejskim wystąpi Varius Manx, tego dnia będzie można obejrzeć także widowisko 'Światło Para i Dźwięk', a 4 maja odbędzie się Parada Parowozów.

Majówka w Jarocinie to m.in. Piknik Rodzinny, który odbędzie się 3 maja na Polanie przed Pałacem Radolińskich. Start o godz. 15, a w programie dmuchańce, występy dzieci z grup tanecznych i wokalnych. O 20 wystąpi Roksana Węgiel. Animacje dla dzieci planowane są także podczas innych majówkowych imprez w Jarocinie.

W Pile imprezy majówkowe odbędą się między 1 a 3 maja. W planie koncerty, a także atrakcje dla całej rodziny - m.in. dmuchane zamki i place zabaw.

Majówka w Poznaniu? To m.in. Wielka Majówka w Bramie Poznania. Impreza odbędzie się 1 i 3 maja z okazji piątej rocznicy otwarcia Bramy. W planach m.in. interaktywny koncert dla rodzin z dziećmi oraz wielokulturowe warsztaty.

Majówka w mieście - województwo kujawsko-pomorskie

Majówka w Toruniu rozpocznie się już 27 kwietnia. Podczas dziewięciu dni (27.04-5.05) dla mieszkańców Torunia i turystów odwiedzających to miasto przygotowano wiele aktywności. W sobotę 27 kwietnia w Domu Muz odbędą się warsztaty taneczne dla dzieci w ramach cyklu 'Superbohaterowie: kreatywne spotkania z artystami', 2 maja na Rynku Staromiejskim odbędzie się festyn patriotyczny oraz kreatywne warsztaty dla rodzin, a 4 maja, w tym samym miejscu, zaplanowano piknik majówkowy. Ale to tylko kilka atrakcji, w Toruniu czekają na was zarówno płatne, jak i bezpłatne aktywności. Szczegółowe informacje na stronie Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

We Włocławku atrakcje będą od 2 do 4 maja. Włocławska majówka to przede wszystkim imprezy na Placu Wolności - koncerty i atrakcje im towarzyszące.

Bydgoska majówka odbędzie się na Wyspie Młyńskiej. Rok 2019 jest w Bydgoszczy Rokiem Wolności, dlatego imprezy będą związane z rocznicą wejścia Polski do Unii Europejskiej a także ze Świętem Konstytucji 3 Maja. W planach m.in. wspólne odśpiewanie 'Ody do Radości', inscenizacje historyczne, liczne koncerty. Nie zabraknie także atrakcji towarzyszących. Majówka w Bydgoszczy rozpocznie się 1 maja i potrwa do 5 maja. Szczegóły na stronie miasta.

Na 'Majówkę na piątkę' zaprasza Inowrocław. To pięć dni (1-5 maja) pełne różnych aktywności. W planie m.in. koncerty w Teatrze Letnim, a 3 maja w Parku Solankowym odbędzie się Festyn Rodzinny (start godz. 16).

Majówka w Ciechocinku? Na mieszkańców i kuracjuszy czeka mnóstwo atrakcji. 1 maja odbędzie się Ciechocińska Parada Majowa, która rozpoczyna sezon kuracyjny. A 2 maja mali i duzi znajdą coś dla siebie na Festynie Rodzinnym 'Kurczak na deptaku w Ciechocinku' (Muszla w Parku Zdrojowym, start godz. 15).

Park fontann Warszawa Park fontann Warszawa fot. Shutterstock

Majówka w mieście - województwo mazowieckie

W Warszawie majówka upłynie pod znakiem świętowania 15-lecia Polski w Unii Europejskiej. 1 maja na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się Festiwal Europejski - ulica zostanie podzielona na strefy, a w każdej z nich będą inne atrakcje. Przy skwerze Hoovera zaplanowano liczne aktywności dla najmłodszych, m.in. ekologiczne warsztaty plastyczne czy gry. W Multimedialnym Parku Fontann na Podzamczu rozpoczyna się kolejny sezon. Nowe pokazy będzie można zobaczyć premierowo od 1 do 4 maja o godz. 21.30.

W Płocku zaplanowane są wydarzenia o charakterze patriotycznym - 2 maja na Starym Rynku odbędzie się festyn z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (start 12.10).

Augustów Augustów fot. Shutterstock

Majówka w mieście - województwo podlaskie

Majówka w Augustowie? Pierwsze atrakcje zaplanowano już na 28 kwietnia (otwarcie sezonu żeglugowego). 1 maja to kiermasz rękodzieła 'Majowe Bąki' na Rynku Zygmunta Augusta. Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych. Przez całą majówkę będzie można także wypoczywać aktywnie, np. wybierając się na rowerową przejażdżkę po szlakach Puszczy Augustowskiej, czy na spływy kajakowe trasami Kanału Augustowskiego, Rozpudy i Czarnej Hańczy.

2 maja Muzeum Wojska w Białymstoku zaprasza na warsztaty rodzinne 'Laurka dla Flagi'. Start o godz. 13, obowiązują zapisy (liczba miejsc ograniczona).

Legnica Legnica fot. Shutterstock

Majówka w mieście - województwo dolnośląskie

Mieszkańcy miejscowości zdrojowych mogą wykorzystać majówkę na to, na co nie mają często czasu w codziennym pędzie, a po co do ich miast przyjeżdżają kuracjusze - odwiedzić pijalnie wód, posiedzieć w spokoju w parku.

1 maja w Bolesławcu (w Amfiteatrze w Parku Miejskim) odbędzie się Piknik Europejski, start godz. 14. W programie m.in. liczne koncerty, nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych. 2 i 3 maja zaplanowane są uroczystości patriotyczne.

Majówka w Jeleniej Górze odbywa się pod hasłem Inwazja FoodTrucków. Różnych dań będzie można spróbować między 1 a 5 maja na skwerze przy KCM na ul. Bankowej 5. Dla najmłodszych w strefie chill out będą zaś przygotowane dmuchańce.

W Legnicy 1 maja odbędzie się Majówka Europejska. Gości Pikniku Rodzinnego (Park Miejski, start godz. 14.30) przygotowano wiele atrakcji, m.in. piknik familijny, konkursy i koncerty. Więcej informacji tutaj>>.

Łódź Łódź fot. Shutterstock

Majówka w mieście - województwo łódzkie

Majówka w Kutnie potrwa od 1 do 5 maja. W planach m. in. liczne koncerty (1 maja na Scenie Ochnia wystąpi Sławomir), a także Jarmark Majowy (Plac Piłsudskiego) i lunapark (Tereny Rekreacyjne nad Ochnią).

Do aktywnego wypoczynku podczas majówki zachęca MOSiR Łódź. Tegoroczna majówka to debiut przystani 'Młynek', podczas długiego weekendu otwarte będą także liczne pływalnie a także lodowisko 'Bombonierka'. Otwarte będą także przystanie 'Stawy Jana' i 'Arturówek'.

Lublin Lublin fot. Shutterstock

Majówka w mieście - województwo lubelskie

Majówka w Puławach to Piknik Europejski w Marinie Puławy. Odbędzie się on 1 maja, start o godz. 12. W programie liczne atrakcje, nie zabraknie tych dla najmłodszych - w strefie gier i zabaw na pewno znajdą coś dla siebie. O godz. 17 wystąpi Roksana Węgiel, a o 18 - Wojtek Cugowski z zespołem. Gościem honorowym będzie prezydent RP Andrzej Duda, który w Puławach pojawi się razem z żoną.

Liczne atrakcje czekają także na mieszkańców i turystów odwiedzających Zamość. Zamojska Majówka odbędzie się w dniach 1-5 maja, a centrum wydarzeń będzie Stare Miasto.

Na nudę nie można narzekać również w Lublinie. Na placu Litewskim od 1 do 5 maja odbędzie się majówka w ramach 'Święta Dwóch Unii'. Na gości wydarzenia czeka mnóstwo atrakcji, m.in. koncerty i spektakle teatralne. A przez całe pięć dni majówki na najmłodszych czeka Festiwal Dzieci - Piknik Europejski (przed Wydziałem Politologii UMCS), a tam m.in. animacje, konkursy, wielkoformatowe gry planszowe czy mini plac zabaw.

W Opolu będzie 13 rad dzielnic. W Opolu będzie 13 rad dzielnic. ROMAN ROGALSKI

Majówka w mieście - województwo opolskie

Majówka w Opolu to koncert '15 hitów na 15 - lecie wejścia Polski do Unii Europejskiej' - 4 maja na placu za Centrum Wystawienniczo-Kongresowym wystąpią m.in. Kayah, Kasia Kowalska i Grzegorz Markowski. Start o godz. 20.30, otwarcie bram o 18. Koncertowi będą towarzyszyć liczne atrakcje. Również 4 maja odbędzie się 'Festiwal Uśmiechu. Kraina lalek, cyrku i zabawy'. Na Placu Wolności czekać będzie m.in. strefa lalek, pokazy artystyczne i zabawy edukacyjne. Start o godz. 13. Więcej informacji: Ogólnopolski 'Festiwal Uśmiechu. Kraina lalek, cyrku i zabawy' już 4 maja w Opolu

Stadion Śląski Stadion Śląski Uznanie autorstwa w materiale dziennikarskim MVelishchuk / Shutterstock.com

Majówka w mieście - województwo śląskie

Majówka w województwie śląskim to przede wszystkim Roztańczony Śląski - 2 maja na Stadionie Śląskim wystąpi 20 wykonawców m.in. Fun Factory, Kate Ryan czy Alphaville. Start o 19.30 (wejście na stadion od godz. 18).

Majówka w Rybniku odbędzie się w dniach 1-4.05. W programie m.in. koncerty i plenerowe prezentacja kina europejskiego. Atrakcją będą także liczne foodtrucki, które zaparkują na Kampusie przy ul. Rudzkiej 13.

Na mieszkańców i turystów odwiedzających Sosnowiec w pierwszych dniach maja również czekają świetne atrakcje. To m.in. Piknik Rodzinny, który odbędzie się 1 maja o godz. 14 na Trójkącie Trzech Cesarzy. A o 19 na parkingu przed Urzędem Miejskim odbędzie się koncert 'Wolność, niezależność, muzyka' - wystąpią m.in. Hołdys, Joka, Maciej Maleńczuk.

Majówka w mieście - województwo świętokrzyskie

1 maja na rynku w Kielcach odbędzie się Piknik Europejski - start o godz. 15. Na gości czeka mnóstwo atrakcji, najmłodsi będą mogli wziąć udział w licznych grach i konkursach, czy posłuchać bajek. Nie zabraknie także dmuchańców, będzie można obejrzeć gwiazdy w mobilnym planetarium czy puszczać olbrzymie bańki.

Bajkowa Majówka czeka z kolei na gości Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie. Odbędą się tam spotkania z autorami książek, liczne warsztaty, gry wielkoformatowe.

Kraków Kraków fot. Shutterstock

Majówka w mieście - województwo małopolskie

Chrzanowska Majówka odbędzie się na Placu Tysiąclecia. Przez trzy dni (1-3.05) na mieszkańców i odwiedzających Chrzanów czekają wydarzenia o charakterze patriotycznym, a także liczne atrakcje. 3 maja w Parku Miejskim odbędzie się Piknik Rodzinny, a na nim m.in. animacje dla dzieci, malowanie twarzy, konkursy.

Majówka w Krakowie? 3 maja będzie można wziąć udział we wspólnym śpiewaniu. 'Majowa Jutrzenka' - Krakowska Lekcja Śpiewania - odbędzie się po raz 72., a śpiewać będziemy o godz. 17 na Małym Rynku. Śpiewnik można pobrać ze strony miasta.

Krosno Krosno fot. Shutterstock

Majówka w mieście - województwo podkarpackie

W Dębicy majówka rozpoczyna się wcześniej - 30 kwietnia na dębickim rynku odbędą się uroczystości związane z obchodami Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Tańców Narodowych. Start o godz. 10.

Małych i dużych mieszkańców Jarosławia (i odwiedzających to miasto turystów) czeka 'Majówka w rytmie disco'. Odbędzie się 4 i 5 maja na Rynku. Dla gości rodzinnego pikniku przygotowano wiele atrakcji. Wystąpi także Sławomir.

Majówka w Krośnie to liczne atrakcje związane z... balonami. Na lotnisku w Krośnie czeka mnóstwo wydarzeń - koncerty, wesołe miasteczko czy pokazy lotnicze. Na imprezę Balony nad Krosnem 2019 w dniach 1-3 maja dowiezie nas specjalny autobus.

Ci, którzy długi weekend spędzą w Stalowej Woli również nie będą narzekać na nudę. Między 1 a 5 maja odbędzie się tam mnóstwo imprez. Coś dla rodzin? 2 maja w Parku 24 zaplanowano Familijny Piknik Naukowy. Start o godz. 16.30, a w programie m.in. tańce, pokazy naukowe czy warsztaty.

Majówka w Przemyślu to również mnóstwo atrakcji. Pierwsze imprezy odbędą się już 26 kwietnia. To uroczystości patriotyczne, ale i rajdy rowerowe czy maratony pływackie. 3 maja na Zamku w Krasiczynie odbędzie się Piknik Rodzinny.

Dla mieszkańców Mielca (i turystów odwiedzających to miasto) przygotowano z kolei wyjątkową grę miejską '3MAJsię wskazówek'. Odbędzie się ona 3 maja - start o godz. 12 pod Pomnikiem Wolności. Do zabawy można zgłaszać się do 28 kwietnia.

Więcej o: