Książki dla dzieci po które z powodzeniem mogą sięgać i dorośli. O własnej wartości, kosmosie, sile rodziny i nie tylko

Książki dla dzieci to coś po co sięgamy chętnie - dzięki nim nie tylko przenosimy się do wielu wyjątkowych krain, ale i uczymy się ważnych rzeczy. Towarzyszą nam pozycje, które czytamy już kolejny raz, ale nie boimy się nowości. Poznajcie te, które były naszymi kompanami w ostatnim czasie
'Ada, to wypada!', Zofia Karaszewska, Sylwia Stano, Znak emotikon 'Ada, to wypada!', Zofia Karaszewska, Sylwia Stano, Znak emotikon fot. nn-k

"Ada, to wypada!", Zofia Karaszewska, Sylwia Stano, Znak emotikon

'To nie wypada!' to słowa, które dziewczynki wciąż słyszą częściej niż chłopcy. Są zbyt słabe, zbyt emocjonalne, zbyt niezdecydowane? Nie! Jeśli tylko zechcą, dziewczynki mogą robić to, co ich koledzy. Bo dlaczego tylko chłopcy mogą wspinać się po drzewach czy rozwiązywać matematyczne zagadki?

Książka 'Ada, to wypada!' uczy tego, że warto zaufać sobie. Robić rzeczy mało popularne, mieć zdanie inne niż wszyscy. Historie znanych kobiet motywują do działania i są skarbnicą wielu wskazówek. Może nie odnajdziemy tu wszystkich naszych problemów, ale dowiemy się, z jakimi trudnościami radzili sobie inni i jak udało im się je pokonać.

'Ada, to wypada!' pokazuje, że nawet, jeśli inni będą na każdym kroku podcinać nam skrzydła, powinniśmy robić to, co wydaje nam się słuszne. I pokazać, że to naprawdę wypada.

  • 'Ada, to wypada!', Zofia Karaszewska, Sylwia Stano, Znak emotikon, cena z okładki 36,90 zł
'Dlaczego gwiazdy migocą? I inne ważne pytania', Doyle James, Wydawnictwo Naukowe PWN 'Dlaczego gwiazdy migocą? I inne ważne pytania', Doyle James, Wydawnictwo Naukowe PWN fot. nn-k

"Dlaczego gwiazdy migocą? I inne ważne pytania", Doyle James, Wydawnictwo Naukowe PWN

'Dlaczego gwiazdy migocą? I inne ważne pytania' to książka pełna zagadnień, które na pewno zainteresują dzieci. Wiele pytań w niej zawartych na pewno już usłyszeliście (a kolejne na pewno jeszcze padną). 'Dlaczego drzewa są zielone?', 'Dlaczego muszę się myć?', 'Dlaczego morze jest niebieskie?', 'Dlaczego nie czuję, że Ziemia się kręci?' - to tylko niektóre pytania na które znajdziemy odpowiedź.

Nie jest to jednak typowa, popularnonaukowa książka. Odpowiedzi - chociaż dotyczą często skomplikowanych praw i zagadnień - napisane są przystępnym językiem, wyjaśniają wszystko tak, że staje się oczywiste.

  • 'Dlaczego gwiazdy migocą? I inne ważne pytania', Doyle James, Wydawnictwo Naukowe PWN
'To MY dzieci świata', Eliza Piotrowska, Wydawnictwo Centrum Edukacji Dziecięcej 'To MY dzieci świata', Eliza Piotrowska, Wydawnictwo Centrum Edukacji Dziecięcej fot. nn-k

"To MY dzieci świata", Eliza Piotrowska, Centrum Edukacji Dziecięcej

'To MY dzieci świata' to opowieść o... dzieciach. Razem z Igą, Gutkiem i ich psem Globusem wyruszamy w podróż po świecie. Odwiedzimy różne kraje, poznamy wiele dzieci - zobaczymy, gdzie mieszkają i co robią.

Tekstu nie ma tu wiele, pełno jest 'dymków' z krótkimi informacjami, ciekawostkami i żartami. Wiele wyczytać można z ilustracji autorstwa Huberta Grajczaka. Pełno na nich szczegółów charakterystycznych dla miejsca, które właśnie odwiedzają Iza i Gutek.

Książkę można traktować także jako wyszukiwankę, wyruszyć na poszukiwania bohaterów znanych opowieści, czy elementów zwyczajów, które stają się popularne i w Polsce.

'To MY dzieci świata' w nienachalny sposób pokazuje, że choć różnimy się od siebie, wiele nas łączy. To doskonała lekcja tolerancji i otwartości na to co nowe i nieznane.

  • 'To MY dzieci świata', Eliza Piotrowska, wydawnictwo Centrum Edukacji Dziecięcej, cena z okładki: 34,90 zł
'Dzikie zwierzęta w naturze. Wilk', Renne, Wydawnictwo Debit 'Dzikie zwierzęta w naturze. Wilk', Renne, Wydawnictwo Debit fot. nn-k

"Dzikie zwierzęta w naturze. Wilk", Renne, Debit

'Dzikie zwierzęta w naturze. Wilk' to kolejna odsłona dobrze znanego cyklu. Tym razem poznajemy wilka - dowiemy się, jakie są jego zwyczaje, co je, gdzie bytuje. Zadawane pytania pełnią funkcję działów, czytając odpowiedzi poznajemy kolejne sekrety wilczego świata.

Książka napisana jest przystępnym językiem, znajdziemy tu najważniejsze informacje o tych ssakach. Dzieci uwielbiają poznawać sekrety zwierząt, więcej się o nich dowiadywać. To książka, którą szybko przeczytacie, ale będziecie do niej często wracać. Nie tylko po to, aby czytać ją na nowo, ale i aby ją przeglądać, dokładnie analizując ilustracje. Przeglądając obrazki często zadają pytania, które padają w danej części. Zdobytą wiedzą chętnie dzielą się z innymi, opowiadając różne ciekawostki.

  • 'Dzikie zwierzęta w naturze. Wilk', Renne, wydawnictwo Debit, cena z okładki: 24,90 zł
'Mały chłopiec', Alison McGhee, Peter H. Reynolds, Wydawnictwo Mamania 'Mały chłopiec', Alison McGhee, Peter H. Reynolds, Wydawnictwo Mamania fot. nn-k

"Mały chłopiec", Alison McGhee, Peter H. Reynolds, Mamania

Jeśli zachwyciliście się książką 'Kiedyś' o miłości mamy do córki, spodoba wam się kolejne dzieło jej twórców - 'Mały chłopiec'. Tym razem towarzyszymy ojcu, który przygląda się działaniom syna. Śledzimy jego życie, codzienne czynności - niby niewielkie, a mające wielkie znaczenie.

'Mały chłopiec' to wspaniała książka do czytania, ale i do wpisywania dedykacji. Będzie wyjątkową pamiątką, do której z przyjemnością kiedyś zajrzy... mężczyzna, który był kiedyś chłopcem.

'Mały chłopiec', Alison McGhee, Peter H. Reynolds, wydawnictwo Mamania, cena z okładki: 29,90 zł

'Rodzina Wafelków. Porady na dziecięce sprawy', Joanna Krzyżanek,  Wydawnictwo Centrum Edukacji Dziecięcej 'Rodzina Wafelków. Porady na dziecięce sprawy', Joanna Krzyżanek, Wydawnictwo Centrum Edukacji Dziecięcej fot. nn-k

"Rodzina Wafelków. Porady na dziecięce sprawy", Joanna Krzyżanek, Centrum Edukacji Dziecięcej

Dzięki tytułowej rodzinie Wafelków dowiemy się wielu przydatnych rzeczy. Tego, że jedzenie z plecaka trzeba wyjmować codziennie, że dobrze jest robić ściągi (ale źle jest z nich korzystać), czy jak zrobić kanapkę - dinozaura. Z powodzeniem możemy czytać ją przedszkolakom, ale wiele wskazówek przyda się dopiero szkolnym dzieciom. I to właśnie dla nich, uczniów, którzy niedawno zaczęli przygodę z samodzielnym czytaniem będzie najlepsza. Nie tylko dowiedzą się wielu ważnych rzeczy, ale i poćwiczą czytanie. Tekst jest ułożony przejrzyście, znajdziemy tam i całe zadrukowane strony, jak i takie pełne ilustracji, czy tekstu podzielonego na mniejsze fragmenty.

Członkowie wafelkowej rodziny przeżywają przygody, które mogłyby wydarzyć się w każdym domu, a ich problemy na pewno są dobrze znane. Jeśli nie chcecie 'prawić kazań', a zależy wam na przekazaniu dzieci ważnych rzeczy, podsuńcie im rodzinę Wafelków. Na pewno wciągną się w przygody Filipa (który chodzi do drugiej klasy), jego pięcioletniej siostry Lusi i ich rodziców i bliskich, przy okazji dowiedzą się wielu istotnych kwestii (m.in. dlaczego 'smaczki zatruwaczki' nie są dobrymi przekąskami, dlaczego warto odblaski i dlaczego nie należy 'migać się' od lekcji wychowania fizycznego).

  • 'Rodzina Wafelków. Porady na dziecięce sprawy', Joanna Krzyżanek, wydawnictwo Centrum Edukacji Dziecięcej, cena z okładki: 39,90 zł
'Kefir w Kairze', Michał Rusinek, Znak emotikon 'Kefir w Kairze', Michał Rusinek, Znak emotikon fot. Shutterstock

"Kefir w Kairze", Michał Rusinek, Znak emotikon

Wspólnie z Michałem Rusinkiem i jego siostrą Joanną (która 'Kefir w Kairze' zilustrowała) przemierzamy świat i odwiedzamy kolejne miasta. Dzięki wpadającym w ucho wierszykom ich nazwy błyskawicznie zostaną zapamiętane, a wędrując palcem po mapie dzieci będą kojarzyły miasta z konkretnymi rymami.

'Kefir w Kairze' to jedna wielka podróż, w kilka chwil zwiedzimy cały świat. I mamy ochotę ruszyć dalej.

  • 'Kefir w Kairze', Michał Rusinek, Znak emotikon, cena z okładki: 36,90 zł
'Tu jesteśmy. Kosmiczne wyprawy, wizje i eksperymenty', Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński, wydawnictwo Dwie Siostry 'Tu jesteśmy. Kosmiczne wyprawy, wizje i eksperymenty', Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński, wydawnictwo Dwie Siostry fot. nn-k

"Tu jesteśmy. Kosmiczne wyprawy, wizje i eksperymenty", Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński, Dwie Siostry

Ta książka to gratka dla małych i dużych wielbicieli kosmosu (a także dla fanów twórczości małżeństwa Aleksandry i Daniela Mizielińskich). Nie ma tu wiele tekstu, ale pełno jest ważnych informacji i różnych ciekawostek. Dowiemy się, czym są lata świetlne, skąd się biorą śmieci w kosmosie, czym charakteryzują się księżyce różnych planet, a w końcu - czy gdzieś "tam" istnieje druga Ziemia. Chociaż mowa o poważnych, naukowych rzeczach, wiedza przekazywana jest w sposób przystępny, a wiele porównań czy zabawnych odniesień sprawia, że wiele informacji błyskawicznie wpada do głowy (i w niej zostaje).

"Tu jesteśmy. Kosmiczne wyprawy, wizje i eksperymenty" to także mnóstwo osób, które warto poznać. Naukowcy, uczestnicy różnych eksperymentów, astronauci i inni, dzięki którym o kosmosie wiemy coraz więcej.

"Tu jesteśmy. Kosmiczne wyprawy, wizje i eksperymenty", Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński, wydawnictwo Dwie Siostry, cena z okładki: 42 zł

Więcej o:
Copyright © Agora SA