1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

W toaletach marnujemy najwięcej wody. Jak zaoszczędzić na rachunkach i zadbać o środowisko?

Między 3 a 14 grudnia w Katowicach politycy, reprezentanci organizacji pozarządowych, środowisk naukowych oraz sfery biznesu z całego świata będą negocjować działania na rzecz polityki klimatycznej na szczycie klimatycznym ONZ (COP34). A co my, "zwykli" ludzie, możemy zrobić dla naszej ziemi? Wystarczą bardzo proste zmiany codziennych nawyków, żeby z jednej strony zadbać o środowisko, a z drugiej zaoszczędzić na rachunkach za wodę.
Aby zaoszczędzić wodę, używaj podwójnej spłuczki w toalecie Aby zaoszczędzić wodę, używaj podwójnej spłuczki w toalecie fot. Shutterstock

Zainwestuj w spłuczkę z podwójnym system spłukiwania

Toaleta jest jednym z miejsc w gospodarstwach domowych, w których zużywa się najwięcej wody. Warto zamontować w niej wodooszczędną spłuczkę z podwójnym systemem spłukiwania. Taki mechanizm ma dwa przyciski: pierwszy pozwala na opróżnienie tylko połowy objętości spłuczki (zazwyczaj są to trzy litry), drugi zaś - całej jej objętości (sześć litrów). W ten sposób ilość spłukiwanej wody uzależniasz od potrzeb. Dzięki takiemu prostemu rozwiązaniu zmniejszysz rachunek za wodę i unikniesz jej marnotrawstwa.

Nie traktuj toalety jak śmietnika Nie traktuj toalety jak śmietnika fot. Shutterstock

Toaleta to nie śmietnik

Unikaj też zbędnego spłukiwania toalety przez traktowanie jej jako śmietnika na wszelkie odpady typu nieświeża zupa, zalegające w garnku resztki makaronu, chusteczki, zużyte ręczniki papierowe, niedopałki papierosów itp.

Aby zaoszczędzić wodę, myj zęby przy zakręconej wodzie w kranie Aby zaoszczędzić wodę, myj zęby przy zakręconej wodzie w kranie fot. Shutterstock

Nie lej wody niepotrzebnie

Jedną z najprostszych zmian, którą każdy już teraz może wprowadzić, jest zakręcanie wody w kranie podczas mycia zębów, golenia itp. Zamiast płukać usta bieżącą wodą, najlepiej użyć do tego tej z napełnionego wcześniej kubka.

Aby zaoszczędzić wodę, zawsze dokręcaj kran Aby zaoszczędzić wodę, zawsze dokręcaj kran fot. Shutterstock

Zawsze dokręcaj kran

Wydaje ci się, że to tylko jedna, malutka kropla wody? Pomyśl, ile takich kapiących kropel upłynie przez cały dzień, tydzień, miesiąc... Zawsze dokręcaj kran, a jeśli ma jakieś usterki, koniecznie jak najszybciej go napraw. Czasami wystarczy jedynie wymiana uszczelek.

Trzy razy w tygodniu bardzo dokładny prysznic'. Częste mycie skraca życie?

Zainstaluj na kran wodooszczędną końcówkę Zainstaluj na kran wodooszczędną końcówkę fot. Shutterstock

Zainstaluj na kranie wodooszczędną końcówkę

Dobrą inwestycją, która szybko się zwróci, jest zakupienie perlatora. To specjalna wodooszczędna końcówka na kran. Stanowi najprostszą, najbardziej podstawową i jednocześnie bardzo skuteczną formę oszczędzania wody, a jest dostępna dla każdego. Perlator to zamocowana na końcu wylewki nakładka-siatka o drobnych oczkach, która napowietrza wodę i dzięki temu ogranicza jej zużycie nawet o kilkadziesiąt procent.

Nie czym, tylko jak długo: ile czasu trzeba poświęcić na mycie twarzy, by poprawić stan cery

Mycie twarzy pod bieżącą wodą Mycie twarzy pod bieżącą wodą fot. Shutterstock

Nie odkręcaj kranu na maksymalną moc

W czasie mycia rąk lub twarzy nie musisz odkręcać kranu na "full". Do dokładnej higieny spokojnie wystarczy ci niewielki strumień wody.

Jednouchwytowe baterie w kranach pozwolą nam zaoszczędzić na wodzie Jednouchwytowe baterie w kranach pozwolą nam zaoszczędzić na wodzie fot. Shutterstock

Jednouchwytowe baterie w kranach

Kolejnym sposobem na oszczędzanie jest zamontowanie jednouchwytowych baterii w łazience i kuchni. Posiadają one mieszacz, dzięki któremu dużo szybciej i łatwiej możemy kontrolować temperaturę wody oraz wielkość strumienia. Dzięki takiemu prostemu rozwiązaniu dużo szybciej ustawimy pożądaną temperaturę.

Kręcąc dwoma kurkami i próbując wyregulować wodę do optymalnej temperatury, tracimy jednocześnie czas, samą wodę i w konsekwencji pieniądze. Dzięki bateriom jednouchwytowym ograniczamy zaś nadmierny wypływ ciepłej wody i tym samym kontrolujemy jej ilość. Takie rozwiązanie może nam pomóc zużywać nawet o połowę mniej wody niż przy tradycyjnych dwuuchwytowych bateriach.

Jeśli masz kran z dwoma kurkami, powinieneś zatykać odpływ w zlewie korkiem i używać wody, którą "napuściłeś".

Jak często powinno się brać prysznic i ile powinien trwać? Eksperci: rzadziej i krócej niż myślisz

Nie zmywaj naczyń pod bieżącą wodą Nie zmywaj naczyń pod bieżącą wodą fot. Shutterstock

Nie zmywaj pod bieżącą wodą

Jeżeli nie masz zmywarki i naczynia zmywasz własnoręcznie, nigdy nie rób tego pod bieżącą wodą. Najlepszym rozwiązaniem jest napełnienie jednej komory zlewu wodą z płynem i mycie w niej naczyń. Drugą zaś, napełnioną samą czystą wodą, powinno przeznaczyć się na płukanie.

Korzystaj z pralki i zmywarki tylko wtedy, kiedy są pełne Korzystaj z pralki i zmywarki tylko wtedy, kiedy są pełne fot. Shutterstock

Korzystaj z pralki i zmywarki tylko wtedy, kiedy są pełne

Zarówno zmywarkę, jak i pralkę powinno się włączać dopiero, kiedy są całkowicie zapełnione. Warto również korzystać z tzw. trybu oszczędnościowego/ekonomicznego, który zużywa wodę w ilości adekwatnej do wielkości załadunku. Dzięki temu oszczędzamy i wodę, i prąd.

Zamiast kąpieli w wannie bierz prysznic Zamiast kąpieli w wannie bierz prysznic fot. Shutterstock

Zamiast kąpieli w wannie bierz prysznic

Biorąc szybki prysznic zamiast kąpieli w wannie, zaoszczędzisz średnio połowę zużywanej na tę drugą opcję wody. Zainstaluj również wodooszczędną słuchawkę prysznicową. Warto także zakręcać wodę na czas, kiedy się mydlimy albo nanosimy szampon na włosy.

W publicznej toalecie załatwiasz się "na Małysza"? Szkodzisz zdrowiu bardziej niż siadając na desce

Nie wylewaj zużytej wody Nie wylewaj zużytej wody fot. Shutterstock

Nie wylewaj zużytej wody

Użytą do niektórych czynności wodę można z powodzeniem ponownie wykorzystać:

 • wodę po gotowaniu bądź też płukaniu warzyw czy owoców można wykorzystać do podlewania roślin w domu lub w ogrodzie,
 • woda po kąpieli może się przydać podczas sprzątania np. toalety bądź też mycia samochodu,
 • wody po gotowaniu warzyw można użyć jako wywaru, który stanie się podstawą zupy,
 • nieświeżą wodę mineralną z powodzeniem możesz wykorzystać np. do podlewania roślin, sprzątania czy też mycia samochodu.
Sprawdź, czy nie masz do czynienia z niekontrolowanymi wyciekami Sprawdź, czy nie masz do czynienia z niekontrolowanymi wyciekami fot. Shutterstock

Sprawdź, czy nie masz do czynienia z niekontrolowanymi wyciekami

Wiele osób może sobie nawet nie uświadamiać, że spłuczka w domowej toalecie jest nieszczelna. W ten właśnie sposób - w wyniku niekontrolowanych wycieków - marnuje się często duża ilość wody.

Jak sprawdzić, czy występują u nas niekontrolowane wycieki?

 1. Najlepiej zrobić odczyt licznika na koniec dnia, a potem z samego rana. Jeśli zauważysz różnicę, masz pewność, że w twoim gospodarstwie domowym występują niekontrolowane wycieki.
 2. Aby się tego dowiedzieć, można również wykorzystać barwnik spożywczy. Wystarczy wlać go do zbiornika spłuczki. Jeżeli mamy do czynienia z niekontrolowanym wyciekiem, barwnik powinien pojawić się w ciągu około 30 minut na wewnętrznej ściance muszli klozetowej.
Oszczędzaj wodę podczas gotowania i zawsze gotuj z pokrywką na garnku Oszczędzaj wodę podczas gotowania i zawsze gotuj z pokrywką na garnku fot. Shutterstock

Oszczędzaj wodę podczas gotowania

Wodę można również zaoszczędzić podczas gotowania. I to w bardzo prosty sposób. Po pierwsze, w trakcie gotowania zawsze używaj pokrywki. Po drugie, nie rozmrażaj żywności pod bieżącą wodą lub w wypełnionym nią garnku. Po prostu wyciągnij dany produkt spożywczy dzień wcześniej, żeby mógł rozmrozić się w naturalny sposób.

Myjesz uszy, żeby pozbyć się woskowiny? Lekarze: zostaw ją w spokoju, jest potrzebna

Podlewanie roślin w ogrodzie Podlewanie roślin w ogrodzie fot. Shutterstock

Podlewanie

Na rachunkach za wodę możemy sporo zaoszczędzić, nie tylko zmieniając nasze domowe nawyki, ale również i dbając o nasz ogród. Trawnik podlewaj oszczędnie, latem wystarczy co 5-7 dni. Rób to albo wczesnym rankiem, albo późnym wieczorem, kiedy temperatura jest niższa i dzięki temu woda wolniej paruje. Unikaj również podlewania w wietrzne dni. Woda wtedy często jest zdmuchiwana na boki, w tym na betonowane powierzchnie, gdzie się zwyczajnie marnuje. Ponadto szybciej wtedy paruje.

Podlewaj zraszaczem, nie wężem ogrodowym. Staraj się go ustawiać tak, żeby woda leciała na trawnik i kwiaty, a nie na miejsca wybetonowane typu ulica, podjazd, wjazd do garażu czy chodnik. Dobrym rozwiązaniem jest również pokrycie ziemi korą, dzięki czemu zostanie zachowana większa wilgotność podłoża.

Jeżeli chcesz wyczyścić podjazd, chodnik, schody itp. nie rób tego za pomocą węża ogrodowego, tylko wiadra z wodą i szczotką.

Polecamy również zbierać deszczówkę. Nic cię to nie kosztuje, a taką wodę możesz potem z powodzeniem użyć do podlewania roślin.

Jeżeli sam myjesz swój samochód, rób to wiadrem z wodą i gąbką, a nie wężem ogrodowym Jeżeli sam myjesz swój samochód, rób to wiadrem z wodą i gąbką, a nie wężem ogrodowym fot. Shutterstock

Mycie samochodu

Jeżeli sam myjesz swój samochód, również rób to przy użyciu wiadra z wodą i gąbki, a nie węża ogrodowego. Staraj się również w miarę możliwości korzystać z myjni, które stosują recycling wody.

Nie zamykasz na noc drzwi do sypialni? To błąd, który może się skończyć tragicznie

Więcej o:
Komentarze (32)
Jak zaoszczędzić na rachunkach za wodę i zadbać o środowisko?
Zaloguj się
 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 41 razy 31

  najlepiej wypróżniać się grupowo. W biurze na open space wystawiamy czerwoną flagę ( kupka) zieloną ( siku) i gdy zbiorą się trzy flagi czerwone to wtedy sygnał od managera sali i gnają do wspólnego kibla, tam po kolei,a ostatni spuszcza wodę. Gdy zbierze się 6 flag zielonych - sygnał, bieg kto pierwszy i ostatni znowu spuszcza wodę. ;-)

 • adstr

  Oceniono 26 razy 22

  Ja oszczędzam wodę na cztery sposoby:

  1) prysznic biorę w pracy
  2) zamiast herbaty i kawy piję coca-colę
  3) nie jem gotowanych ziemniaków, tylko frytki
  4) zupki chińskie jem na sucho.

 • pepe310

  Oceniono 26 razy 18

  Sęk w tym że Wodociągi miejskie (czy jak im tam) praktycznie w każdym mieście NIE PROMUJĄ oszczędzania wody, gdyż oznacza to dla nich mniejszy wpływy.
  Oznacza to że przy zmniejszonych przychodach i stałych kosztach powstaje deficyt które muszą one w jakiś sposób zrekompensować. Najszybszą metodą i często jedyną jest.... podniesienie cen wody.
  Dla obywatela ostatecznej oznacza to poniesienie kosztów związanych z ograniczeniem zużycia (instalacje, krany, uszczelki itp.) i te same koszty za wodę jakie płacił przed podwyżką.
  Gdzie tutaj jest sens?

 • daere

  Oceniono 12 razy 12

  Ze wszystkim się zgadzam, poza jednym - co, na Boga, można zrobić z nieświeżą zupą, poza wylaniem jej do ustępu? Nawet gdybym wylała ją do zlewu, to ten zlew musiałabym przecież spłukać wodą i wyszorować...

 • t0tylk0ja

  Oceniono 20 razy 10

  Założyłem perlatory w kuchni i łazience to spółdzielnia po roku wymieniła mi liczniki z podejrzeniem, że kradnę wodę, bo niemożliwe by przy sześcioosobowej rodzinie zużywać 8 m3. I nie oszczędzamy na myciu się ;-). Mam małą kuchnię więc nie mam zmywarki. Jednak w kuchni mam perlator, przez który na minutę leci 3 litry wody. Do płukania w sam raz. Owszem, żona na początku wściekała się, że nabieranie wody do garnka trwa wieczność, ale już się przyzwyczaiła. Na miesiąc to nie jest jakaś mega kwota oszczędności, ale ja oszczędności liczę w stosunku rocznym. Jeśli zaoszczędzisz 10 zł na miesiąc to może nic, ale w roku to jest 120 zł i a za taką kwotę można coś fajnego kupić dziecku, albo wspólnie całą rodzinką zrobić wypad np. do pizzerni.

 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 21 razy 7

  Najlepiej spłukiwać kibel raz na dobę.

  A na poważnie - przecież woda, która trafia do mnie z Wisły, Odry, czy innego Sanu, po oczyszczeniu znowu wraca do obiegu.
  Wodociągi krakowskie dostarczyły wodę z Wisły do kibla krakusa, ten ją użył (i chwała mu za to), oczyszczalnia oczyściła do czystej wody (nawet pitnej, jak się chwalą) i tą wodę spuściła znów do Wisły. Ponownie ta sama woda zostanie użyta w Warszawie, Toruniu, czy Gdańsku :)
  A TO, ŻE JA ZUŻYJĘ KUBEK WODY MNIEJ, NIE SPOWODUJE, ŻE NA SAHARZE POJAWI SIĘ JEZIORO!

 • justsaying

  Oceniono 8 razy 6

  Głównym trucicielem świata są tak zwane kraje rozwinięte, na przykład, USA. Po pierwsze to żadnych ograniczeń w zużyciu wody tam nie ma. Woda jest tania, wiec ludzie do woli używają wodę, nie tak jak w Polsce gdzie wszędzie pozakładano liczniki w mieszkaniach. W USA ludzie jeżdżą SUV co wpływa na zwiekszona ilosc zużytej energii. Każdy ma indywidualny środek transportu, swój samochód, podczas gdy w Polsce jest głównie transport zbiorowy. Ceny benzyny w USA są dwa razy mniejsze niż w Polsce co zachęca do jazdy prywatnymi samochodami. Ludzie w USA mieszkają w olbrzymich domach przez co wydają więcej na ogrzewanie i chłodzenie przez co zwiększają emisje CO2. Warzywa i owoce sprzedają tam w plastikowych pojemnikach nie luzem przyczyniając się do produkowania nadmiernej ilości plastiku. Umeblowanie często zmieniają podczas gdy w Europie ludzie tak często nie zmieniają przyczyniając się do ochrony zużycia lasów. Amerykańskie domy budowane są z drewna co powoduje ze lasy Gina przez co mniej produkują tlenu. Konsumpcja w USA jest ponad stan. Ludzie grubo zapożyczają się. Kupują na kredyt często rzeczy których nie potrzebują. Wreszcie USA wykorzystuje kraje mniej rozwinięte gdzie siła robocza jest tania. Tam lokalizują swój przemysł ciężki i tam ich fabryki trują. Wszystko zwalają na Chiny podczas gdy w Chinach najwiecej ulokowali swoich fabryk z kad importują do USA. Najbardziej znany producent komputerów, tabletów i telefonów komórkowych Apple produkuje wszystko w Chinach. Weźcie ludzie się w garść i zacznijcie wywierać presję na największego truciciela - USA.

 • prinsik

  Oceniono 5 razy 5

  Podlewanie roślin wodą po gotowanych warzywach. No to dzięki soli będą się rozwijać jak w Amazonii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX