Ranking imion 2018: które imiona będą najpopularniejsze w nadchodzącym roku? [WYBÓR REDAKCJI]

Grudzień i styczeń to czas podsumowań, zestawień - my także pokusimy się o jedno. Na warsztat weźmiemy imiona i stworzymy własny ranking imion 2018 roku. Które imiona - naszym zdaniem - rodzice będą nadawali dzieciom w nadchodzących miesiącach? Sprawdźcie nasz ranking imion i zobaczcie, czy wybrane przez was imię się w nim znalazło.
Które imiona rodzice będą nadawać dzieciom w tym roku? Zobaczcie nasz ranking imion 2018! Które imiona rodzice będą nadawać dzieciom w tym roku? Zobaczcie nasz ranking imion 2018! fot. nn-k

Ranking imion 2018: podsumowanie ubiegłego roku

Ranking imion 2018 będzie różnił się od tego ubiegłorocznego? Szczerze mówiąc, nie wydaje nam się, aby najbliższe miesiące przyniosły jakieś radykalne zmiany. Imiona w czołówce zestawień od kilku lat są takie same, zamieniają się jedynie kolejnością.

Wciąż sięgamy po imiona tradycyjne, które nosili nasi rodzice lub dziadkowie. Wśród dzisiejszych trzydziestolatków ze świecą szukać Stefanów, Władysławów, Helen i Zofii, za to w żłobkach i przedszkolach jest ich pełno. Popularnością cieszą się także imiona neutralne, których nie możemy zaliczyć ani do imion tradycyjnych, ani do tych ekstrawaganckich. Anna, Julia, Jakub, Michał - dzieci o tych imionach spotkamy na wielu placach zabaw.

Nie brakuje także imion tzw. złotego środka - takich, które nie są najpopularniejsze, ale nie są też na samym końcu listy. Wśród nich jest np. Klara - imię, które Anna i Robert Lewandowscy wybrali dla swojej córki. Więcej o imionach złotego środka przeczytasz tutaj.

Czy ranking imion 2018 będzie się różnił od tego z 2017? Przekonamy się za rok, gdy poznamy oficjalne statystyki. Teraz możemy jedynie wskazać nasze własne zestawienia, sugerując tym, co już wiemy.

Szukasz imienia dla dziecka? Zajrzyj do naszej bazy imion, może wypatrzysz tam TO idealne?

Które imiona rodzice wybierali w ubiegłym roku? Które imiona rodzice wybierali w ubiegłym roku? fot. Shutterstock

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek

Według zestawienia opublikowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji w pierwszym półroczu 2017 roku królowały imiona neutralne, których nie można zaszufladkować ani jako te "babcine", ani jako "ekstrawaganckie". Które imiona nadawano dziewczynkom? Pierwsza piątka to:

  1. - Julia - to imię od 1 stycznia do 30 czerwca 2017 roku nadano 4677 dziewczynkom
  2. - Zuzanna - 4587
  3. - Maja - 4108 Maj urodziło się w pierwszej połowie 2017 roku
  4. - Zofia - to imię otrzymało 4081 dziewczynek
  5. - Lena - rodzice wybrali to imię dla 3989 dziewczynek

Wśród popularnych imion znalazły się także: Amelia, Natalia, Laura, Anna i Martyna. Jeśli chodzi o tradycyjne imiona, rodzice wybierali: Hannę, Marię, Alicję, Antoninę, Helenę (te imiona otrzymało więcej niż tysiąc urodzonych w pierwszej połowie 2017 roku dziewczynek).

A które imiona wybierano najrzadziej? Na końcu listy znalazły się: Fatima, Tina, Miła, Maryam i Maryna - ale to tylko niektóre spośród tych, które nadano jedynie dwóm dziewczynkom (mowa o okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2017 roku). Czy ranking imion 2018 roku będzie zawierał te same imiona dla dziewczynek?

Od kilku lat królują te same imiona, czy tak będzie i w 2018 roku? Od kilku lat królują te same imiona, czy tak będzie i w 2018 roku? fot. Shutterstock

Najpopularniejsze imiona dla chłopców

A które imiona wybierano dla chłopców? W pierwszym półroczu 2017 roku najchętniej nadawano imiona:

  1. - Antoni - to imię otrzymało 5015 chłopców
  2. - Jakub - to imię nadano 4505 chłopcom
  3. - Jan - 4165 Janów przybyło do 1 stycznia do 30 czerwca 2017 roku
  4. - Szymon - 4089 chłopców otrzymało to imię
  5. - Franciszek i Filip te imiona nadano po 3447 razy

Jak widać, rodzice chłopców wybierali głównie imiona tradycyjne. W zestawieniu nie zabrakło również Jakuba - to imię od kilku lat cieszy się olbrzymią popularnością.

Czy ranking imion 2018 będzie zawierał imiona, po które rodzice sięgali w ubiegłym roku? Przybyło także: Adamów, Michałów, Stanisławów, Leonów, Krzysztofów, Dominików i Ignacych. A może wyżej uplasują się imiona, które wybierano najrzadziej? Wśród nich są m.in. Charlie, Armando, Brando, Sławosz, Harrison i Roger.

Sprawdź się w quizie: W tym quizie większe szanse mają ci, którzy mają dzieci. Na pewno?

Ranking imion 2018: które imiona zyskają popularność w tym roku? Ranking imion 2018: które imiona zyskają popularność w tym roku? fot. Shutterstock

Ranking imion 2018: dziewczynki

Naszym zdaniem, ranking imion 2018 wciąż będzie zawierał imiona "neutralne". Może do Julii i Aleksandry dołączy także Klara? Popularność mogą zyskać także inne imiona z tzw. złotego środka, np. Małgorzata, Izabela czy Katarzyna. Od lat znajdują się gdzieś pomiędzy tymi najpopularniejszymi, a tymi najrzadziej wybieranymi, może nadszedł czas na ich "pięć minut"?

W rankingu imion 2018 nie zabraknie także imion tradycyjnych, takich jak Hanna, Helena czy Elżbieta. Podobają się one od kilku lat, wielu naszych bliskich właśnie tak ma na imię - nie wygląda na to, abyśmy nagle mieli z nich zrezygnować.

Wydaje mi się, że możemy pójść o krok dalej i założyć, że w 2018 roku przybędzie dziewczynek o tradycyjnych, ale do tej pory dość rzadko nadawanych imionach. Mamy na myśli np. Janinę, Bognę, Witosławę, Dobrawę czy Ludmiłę.

Nasz ranking imion 2018 wygląda tak:

  1. - Julia
  2. - Zofia
  3. - Anna
  4. - Klara
  5. - Elżbieta
  6. - Janina
  7. - Helena
  8. - Maja
  9. - Hanna
  10. - Liliana

Chcielibyśmy także, aby pojawiło się więcej dziewczynek noszących imiona takie, jak nasze koleżanki z podstawówki: Paulina, Marzena, Magda, Sylwia czy Kamila.

Przeczytaj: Imiona mają moc, ale też stygmatyzują. Nikola i Dżastin skazani na niepowodzenia w życiu?

Wybierając imię kierujecie się modą czy sentymentem? Wybierając imię kierujecie się modą czy sentymentem? fot. Shutterstock

Ranking imion 2018: chłopcy

Wiemy już, że w pierwszej połowie 2017 roku najchętniej wybieranym chłopięcym imieniem był Antoni. Rodzice decydowali się na imiona neutralne, pojawiały się także imiona tradycyjne. Naszym zdaniem ranking imion 2018 nie będzie obfitował w nowości, a w zestawieniu nie zabranie Michałów, Janów, Jerzych, Wojciechów i Kacprów.

Może w zestawieniach, oprócz tych chętnie nadawanych tradycyjnych imion, pojawi się więcej tych jeszcze starszych? Zapominamy o Zacharym, Zygmuncie, Wicie i Hieronimie, a są naprawdę ładne.

Ranking imion 2018 naszym zdaniem może prezentować się następująco:

  1. - Jakub
  2. - Antoni
  3. - Jan
  4. - Michał
  5. - Filip
  6. - Franciszek
  7. - Szymon
  8. - Wit
  9. - Bartosz
  10. - Aleksander

Podobnie jak w przypadku dziewczynek, czekamy na wysyp imion, które znamy z podstawówki. Wtedy pełno było nie tylko Michałów, ale i Piotrów, Pawłów, Łukaszów, Tomków i Radosławów. Póki co, przegrywają w walce z Jakubem i Antonim, ale - naszym zdaniem - nic nie stoi na przeszkodzie, aby wróciły na szczyt zestawień najpopularniejszych imion.

Czy nasze przypuszczenia się sprawdzą? To, czy nasz ranking imion 2018 pokrywa się z rzeczywistością, stanie się jasne dopiero za rok, w styczniu 2019 roku. Póki co, czekamy aż Ministerstwo Cyfryzacji opublikuje dane za rok 2017. Jesteście ciekawi, czy coś się zmieniło i czy Julia i Antoni zostali zdetronizowani?

Aktualizacja:

Wiemy już, które imiona wybierano najczęściej, przeczytajcie tutaj: Najpopularniejsze imiona dla dzieci 2017/2018 w Polsce: te imiona najczęściej nadawano w ubiegłym roku

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.