Oczyszczacz powietrza: jaki kupić, na co zwracać uwagę [PRZEGLĄD]

Dawniej oczyszczacz powietrza mieli w domu głównie alergicy, dziś jest coraz częstszym elementem wyposażenia mieszkania. Dlaczego? Za sprawą smogu. Zastanawiasz się, jaki oczyszczacz powietrza kupić i na co zwracać uwagę? Postaramy się pomóc w wyborze.
Smog pojawia się w wielu polskich miastach. Na zdjęciu Poznań. Smog pojawia się w wielu polskich miastach. Na zdjęciu Poznań. Fot. Łukasz Ogrodowczyk / Agencja Wyborcza.pl

Oczyszczacz powietrza jest potrzebny?

Oczyszczacz powietrza, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie oczyszczać powietrze. To jest jasne. Schody zaczynają się chwilę później, gdy zadajemy sobie pytanie 'jaki wybrać?' - poszczególne modele różnią się nie tylko ceną.

Uzasadniony wydatek?

Oczyszczacz filtruje powietrze i usuwa z niego różne zanieczyszczenia - związki chemiczne i zanieczyszczenia wchodzące w skład smogu, alergeny, roztocza, a nawet brzydki zapach. Modele różnią się od siebie dodatkowymi funkcjami, ale są to głównie: jonizowanie i nawilżanie powietrza, albo dodatkowe źródło światła. Oczyszczacz poprawi jakość powietrza w domu, więc warto o nim pomyśleć szczególnie, jeśli mieszkają w nim dzieci, alergicy i osoby z obniżoną odpornością. Pamiętajmy jednak, że sprzęt ma także swoje ograniczenia.

Jeśli oczyszczacz ma dać sobie radę ze smogiem (a nie tylko alergenami), musi mieć w specyfikacji 'blokowanie' mikropyłów PM 2.5 oraz PM 10. Sprawdź także, ile będzie cię kosztować jego używanie - jak często musisz wymieniać filtry i ile one kosztują.

Kupujemy oczyszczacz powietrza

Na co zwracać uwagę, kupując oczyszczasz? Zwykle najpierw patrzymy na cenę. Ale ważne są też inne parametry. Może się okazać, że chociaż początkowa cena będzie wysoka, korzystanie z droższego oczyszczacza wyniesie nas mniej, niż gdybyśmy używali tańszego modelu. Głównie chodzi o filtry i częstotliwość ich wymiany. W tańszych modelach trzeba je zmieniać dość często, co generuje dodatkowe koszty.

Oczyszczacz a nawilżacz

Oczyszczacz powietrza ma za zadanie oczyszczać powietrze, nawilżacz je... nawilża. Często te urządzenia są ze sobą połączone. Nawilżaczo-oczyszczacze wyposażone są w w wirujące tarcze opłukiwane przez wodę i to one spełniają funkcję filtra czyszczącego. W takich modelach musimy pamiętać nie tylko o wymianie tarczy, ale też o uzupełnianiu wody (lub jej wymianie, jeśli zalega w urządzeniu).

Jaki oczyszczacz powietrza kupić?

Należy zwrócić uwagę na kilka aspektów:

  • - System filtrowania. Sprawdź, z ilu elementów się składa, jakie filtry posiada i co wyłapuje (nie każdy model filtruje jednocześnie zapachy, alergeny, pył zawieszony itp.)

  • - Wydajność urządzenia powie ci, ile metrów kwadratowych pomieszczenia "obrobi" dany model. Pamiętaj, że nie do końca jest tak, że oczyszczacz powietrza o wydajności x przefiltruje powietrze w mieszkaniu o powierzchni x. Przeszkodą są np. ściany i drzwi. Załóż, że oczyszczacz przefiltruje powietrze w jednym pomieszczeniu (pokoju dziecięcym, kuchni połączonej z salonem, korytarzu itp.)

  • - Niektórzy producenci podają także inny parametr - ilość oczyszczonego powietrza w ciągu doby. Dzięki niemu dowiesz się, ile razy powietrze w pomieszczeniu, w którym stoi oczyszczacz, zostanie przefiltrowane

  • - Sprawdź także, czy urządzenie posiada wentylator - mechanizm 'zaganiający' powietrze do środka. Aby zostało oczyszczone, musi się jakoś do niego dostać

  • - Ważnym kryterium jest również głośność urządzenia - wprawdzie to nie ona odpowiada za oczyszczanie powietrza, ale jeśli przeszkadzają ci hałasy, istnieje prawdopodobieństwo, że 'brzęczący' sprzęt będzie częściej wyłączony niż włączony, a to mija się z celem.

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Dodatkowe opcje, które możesz brać pod uwagę podczas wyboru oczyszczacza powietrza, to:

  • - Jonizacja powietrza - chodzi o zamianę jonów dodatnich (które wytwarzają np. urządzenia elektroniczne) na korzystniejsze dla naszego zdrowia i samopoczucia jony ujemne. Zwróć uwagę, czy funkcja jonizacji działa niezależnie od oczyszczania - czy możesz ją wyłączyć, a oczyszczacz będzie działał nadal (podczas jonizacji powstaje ozon - w dużym stężeniu lub wdychany przez dłuższy czas jest szkodliwy dla człowieka)

  • - Nawilżanie powietrza - funkcja, która szczególnie przydaje się w sezonie grzewczym (sprawdź, jakiej wielkości jest zbiornik na wodę, jak często będziesz musiał ją dolewać)

  • - Lampa UV - światło ultrafioletowe pomoże pozbyć się bakterii, grzybów, wirusów itp.


Oczyszczacz to coś, czego nie schowasz do szafy, stoi na wierzchu. Na rynku znajdziesz naprawdę estetyczne modele, ale to nie wygląd powinien decydować o zakupie. Również funkcja podświetlenia nie powinna być głównym kryterium wyboru (choć jest to zaleta - w dziecięcym pokoju oczyszczacz może być źródłem delikatnego nocnego światła).

Niektóre oczyszczacze automatycznie dopasowują swoje działanie do poziomu zanieczyszczeń (im ich więcej, tym szybciej działa wentylator). Bywają wyposażone w czujnik jakości powietrza, w innych regulować musisz to samodzielnie. Mogą mieć też wskaźnik jakości powietrza (na wyświetlaczu widać, jaki jest stan powietrza i można dopasować do niego pracę oczyszczacza).

Inne funkcje nie wpływają na jakość działania, bardziej na przyjemność użytkowania (np. sterowanie urządzeniem za pomocą aplikacji).

Filtry i ich rodzaje - o co w tym wszystkim chodzi?

W oczyszczaczach-nawilżaczach rolę filtra pełnią wirujące tarcze, które są zanurzone w zbiorniku z wodą. Do wody dodaje się preparaty, które zapobiegają rozwojowi drobnoustrojów. Dodatkowe elementy, które działają bakteriobójczo, to srebrna elektroda lub jonizator.

W standardowych oczyszczaczach 'sercem' urządzenia jest system filtrujący - składa się on z kilku filtrów, które wyłapują zanieczyszczenia na kilku etapach (najczęściej łączone są filtry węglowe i filtry HEPA). Zatrzymują one większe zanieczyszczenia, takie jak kurz czy sierść, ale i mniejsze - cząstki, pyłki, lotne związki chemiczne itp.

Oczyszczacz antysmogowy 'blokuje' mikropyły (PM 2.5 i PM 10). Bez tego parametru oczyszczacz nie zadziała na smog.

Zwykle nie jest tak, że wszystkie elementy trzeba regularnie wymieniać, w dodatku w tym samym czasie. Zewnętrzne filtry wystarczy odkurzać i myć co jakiś czas, główne trzeba wymienić na nowe. Jak często? To zależy od ich rodzaju. Może to być raz na 10 lat, może być i raz na rok (lepiej wymieniać je częściej, niż zaleca to producent, zatem jeśli filtr przeznaczony jest na rok, weź pod uwagę, że będziesz musiał go wymienić już po sześciu-siedmiu miesiącach używania).

Oprócz filtrów w oczyszczaczach są też inne elementy, które poprawiają jakość powietrza, np. komory ozonowe, katalizatory czy generatory jonów ujemnych. Więcej o filtrach wykorzystywanych w oczyszczaczach przeczytasz tutaj.

Wydajność oczyszczacza

To kolejny element, na który musisz zwrócić uwagę przed zakupem oczyszczacza powietrza. Producenci podają powierzchnię pomieszczenia, na jakiej oczyszczacz jest w stanie przefiltrować powietrze - jest ona podawana w metrach kwadratowych.

Ale pamiętaj, żeby nie brać pod uwagę tylko powierzchni mierzonej 'po podłodze'. Ważna jest też wysokość pomieszczeń i ich liczba. Inaczej wygląda 50-metrowy apartament w przedwojennej kamienicy, inaczej 50-metrowe studio w bloku z wielkiej płyty, a jeszcze inaczej - trzypokojowe mieszkanie w nowym budownictwie.

Nie możesz też zakładać, że oczyszczacz przefiltruje powietrze w całym mieszkaniu. Na chłopski rozum - trudno będzie je chociażby do niego 'zagonić'.

Inną miarą jest ilość powietrza, jaką oczyszczacz jest w stanie przefiltrować w danym czasie (m3/h). Dzięki temu możesz sprawdzić, ile razy powietrze w mieszkaniu wymieni się w ciągu dnia.

Które firmy produkują oczyszczacze?

Oczyszczacze powietrza ma w swojej ofercie większość firm produkujących małe AGD. Na stronach producentów znajdziesz szczegółowe dane dotyczące ich użytkowania. Nie wszyscy posługują się tymi samymi wartościami, przez co nie zawsze można porównać modele, ale najważniejsze parametry - filtry i wydajność - podane są zawsze. Producenci zdają sobie także sprawę z tego, że powodem, dla którego kupujemy oczyszczacze, jest smog, na stronach znajdują się więc także informacje, czy dane modele radzą sobie z pyłem zawieszonym itp.

Różne modele oczyszczaczy powietrza znajdziesz w ofercie firm takich jak:

  • - Air Free
  • - Boneco
  • - Daikin
  • - DeLonghi
  • - Dyson
  • - Electrolux
  • - Fellowes
  • - HB
  • - Philips
  • - Rowenta
  • - Sharp
  • - Stadler
  • - Xiaomi
  • - Venta
  • - Webber

W sklepach znajdziesz także modele przeznaczone do dziecięcych pokojów, jednak te w dużej mierze nie usuwają z powietrza wszystkich zanieczyszczeń.

Sprawdź się w quizie: Ten szybki test sprawdzi, co wiesz o ciele człowieka. Uważaj, aby nie wpaść w pułapkę

Oczyszczacze powietrza. Na zdjęciu Electrolux EAP450, Sharp KC-D50EU, WEBBER AP 8400 Oczyszczacze powietrza. Na zdjęciu Electrolux EAP450, Sharp KC-D50EU, WEBBER AP 8400 materiały producentów

Oczyszczacz powietrza - popularne modele [PRZEGLĄD]

Porównaliśmy popularne modele oczyszczaczy różnych firm. Oczywiście sprzętów jest więcej, w naszym zestawieniu nie ma ich wszystkich. Nasz przegląd oczyszczaczy powietrza ma jedynie charakter informacyjny, obrazujący, czym (i czy w ogóle) się różnią.

Beurer LR 330

Filtry: trzystopniowy system, w tym filtr węglowy i filtr HEPA

Wymiana filtra: zintegrowany filtr posłuży na ok. pół roku

Zatrzymywanie pyłów zawieszonych: tak

Wydajność: zalecany do pomieszczeń do 35 m2

Cena: ok. 1000 zł

Boneco H680

Filtry: kilka stopni filtrowania, w tym filtr węglowy, filtr HEPA

Wymiana filtra: zintegrowany filtr posłuży ok. 1-2 lata

Zatrzymywanie pyłów zawieszonych: tak

Wydajność: 210/190 m3/godz., zalecany do pomieszczeń ok. 40 m2

Cena: ok. 4000 zł

Daikin MC70L

Filtry: sześciowarstwowy filtr (siatkowy, wstępny, jonizator plazmowy, filtr elektrostatyczny, filtr tytanowo-aparatowy, filtr fotokatalityczny)

Wymiana filtra: filtr elektrostatyczny wystarcza na dwa lata, pozostałe należy myć pod bieżącą wodą

Zatrzymywanie pyłów zawieszonych: tak (w ponad 98 proc.)

Wydajność: 420m3/h

Cena: ok. 1750 zł

Dyson HP00

Filtry: HEPA, węgiel aktywny

Wymiana filtra: co 12 miesięcy

Zatrzymywanie pyłów zawieszonych: tak

Wydajność: max. wielkość pomieszczenia do 37 m2

Cena: ok. 2000 zł

Electrolux EAP 450

Filtry: węglowy, HEPA

Wymiana filtra: bd.

Zatrzymywanie pyłów zawieszonych: tak

Wydajność: maksymalna wielkość pomieszczenia 103 m2

Cena: ok. 2000 zł

LIFAair LA352

Filtry: 3 stopnie filtracji, w tym filtr węglowy z domieszką zeolitu, filtr HEPA

Wymiana filtra: filtr HEPA do 2 lat, filtr węglowy do 5 lat

Zatrzymywanie pyłów zawieszonych: tak

Wydajność: 55 do 330 m3/godz., zalecany do pomieszczeń do 39 m2

Cena: ok. 3500 zł

Sharp KC-D50EU

Filtry: 5 stopni filtracji, w tym filtry: węglowy, HEPA, jonizacja Plasmacluster

Wymiana filtra: do 10 lat

Zatrzymywanie pyłów zawieszonych: tak (ponad 99 proc.)

Wydajność: do 306 m3/godz., zalecany do pomieszczeń do 38 m2

Cena: ok. 2400 zł

Webber AP 8400

Filtry: cztery progi filtrujące, w tym filtr HEPA i filtr węglowy

Wymiana filtra: bd.

Zatrzymywanie pyłów zawieszonych: tak

Wydajność: 220 m3/h, do 38 m2

Cena: ok. 600 zł

Xiaomi Air Purifier 2

Filtry: cylindryczny i trzywarstwowy; PET, EPA, węgiel aktywny

Wymiana filtra: co 3-6 miesięcy

Zatrzymywanie pyłów zawieszonych: tak (w ponad 99 proc.)

Wydajność: 330m3/h

Cena: 899 zł
 

Jeśli nie oczyszczacz powietrza, to co?

Wciąż wahasz się, jaki model oczyszczacza powietrza wybrać i czy w ogóle go kupować? Powietrze możesz oczyścić także w inny sposób - pomogą ci w tym rośliny. Nie tylko produkują nowy tlen, ulepszają także ten, który już jest. Które rośliny warto mieć w swoim mieszkaniu? Np.:

  • - Dracena,
  • - Epipremnum złociste,
  • - Figowiec benjamina,
  • - Skrzydłokwiat.

Pamiętaj, że niektóre rośliny są trujące, mogą zaszkodzić ludziom i zwierzętom. To ważne zwłaszcza gdy w domu są małe dzieci, które mogą zjeść liście, lub uwielbiające podgryzać roślinki koty.

Więcej oczyszczających powietrze roślin (wraz z informacją, czy są one bezpieczne) znajdziecie tutaj.

To także może cię zainteresować:

Raport 'Polskie przedszkola w smogu' ujawnia, w jakich warunkach dorastają dzieci. Jest naprawdę źle

Smog. Czy jest się czego bać?

'Ciągle słyszymy, jaki to smog jest szkodliwy, a ja nie mogę nawet kupić maski dla dziecka' [LIST]

Więcej o:
Copyright © Agora SA