Twórzcie, zwiedzajcie, dajcie się ponieść: książki nie tylko do czytania i nie tylko dla dzieci [POLECAMY]

Początek roku szkolnego to dobry moment, żeby zaopatrzyć rodzinną bibliotekę w lektury na jesień, a głowy w nowe pomysły na miłe popołudnia i wieczory. Oto nasze książkowe typy (nie tylko do czytania!).
Architekturki Architekturki fot. archiwum prywatne

Archi.TEKTURKI. Warszawskie budynki 1945-2014 - Muzeum Powstania Warszawskiego

O tej książce było już głośno, ale warto nadal o niej mówić, bo jest świetna! Zarówno w warstwie tekstowej (Marlena Happach), jak i wizualnej (Robert Czajka). Napisana ciekawym językiem, trafia do dzieci, a przy okazji interesuje dorosłych. Happach ciekawie opisuje historię nowoczesnych budynków warszawskich, zabarwiając opowieści intrygującymi faktami. Czy wiedzieliście np. o podziemnych mieszkańcach Pałacu Kultury i Nauki i o "pensji", którą dostają?

 

Architekturkifot. archiwum prywatne

"Architekturki" to nie jest książka tylko dla warszawiaków, ani tylko dla miłośników designu i architektury. Zachęca do spacerów po mieście, poznawania historii budynków, rozmów na ich temat oraz do szeroko rozumianej interakcji między dziećmi, dorosłymi, książką i miastem. To książka do odkrywania przez całe miesiące, a nawet lata. No i kto może się oprzeć trójwymiarowej książce? I to ręcznie składanej?

Archi.TEKTURKI. Warszawskie budynki 1945-2014 - Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytut Stefana Starzyńskiego, 2015

Tajemny ogród - Nasza Księgarnia Tajemny ogród - Nasza Księgarnia fot. archiwum prywatne

Tajemny ogród - Nasza Księgarnia

Kolorowanka? Nie całkiem! To modna książka z kręgu kolorowanek antystresowych z ilustracjami znanej ilustratorki Johanny Basford. Może być dla starszych dzieci, ale także (jeśli nie przede wszystkim!) dla ich zestresowanych rodziców - patrz: zdjęcia. Jedno jest pewne - to nie jest kolorowanka dla niecierpliwców i na pewno nie warto brać się do pracy przed zatemperowaniem kredek! Przydadzą się też cienkopisy i mazaki.

 

Tajemny ogród - Nasza Księgarniafot. archiwum prywatne

 

"Tajemny ogród" jest tak piękną książką, że świetnie sprawdzi się też jako prezent - w naszej redakcji wszystkie panie zgodnie zakrzyknęły, że chcą ją dla siebie! A na jesienne długie wieczory taka kolorowanka na pewno się przyda.

Tajemny ogród. Rysuj, koloruj, przeżywaj przygody, Johanna Basford, wyd. Nasza Księgarnia

Bajki Charles'a Perraulta - Nasza Księgarnia Bajki Charles'a Perraulta - Nasza Księgarnia fot. materiały promocyjne

Bajki Charles'a Perraulta - Nasza Księgarnia

Na jesień dla młodszych czytelników: baśnie Perrault w nowym wydaniu Naszej Księgarni. Klasyka w ładnej oprawie graficznej i dobrze napisana zasługuje na polecenie, bo to niestety nadal rzadkość w przypadku zbiorów baśni dostępnych na naszym rynku. Po ten tom możecie spokojnie sięgnąć także, jeśli chcecie komuś sprezentować księgę najbardziej znanych bajek na świecie.

Bajki Charles'a Perraulta, tłumaczenie: Jolanta Sztuczyńska, ilustracje: Anna Sędziwy, wyd. Nasza Księgarnia

AUTO MOTO - Babaryba AUTO MOTO - Babaryba fot. materiały promocyjne

AUTO MOTO - Babaryba

Ulubione książki mojego syna to od kilku już lat duże obrazkowe historie do opowiadania. Czy to seria o mieszkańcach Mamoko lub ulicy Czereśniowej (wyd. Dwie Siostry), czy propozycje wydawnictwa Babaryba - mój przedszkolak może z radością spędzić kilka godzin nad ich stronicami snując opowieści, fantazjując, przemieszczając swoje małe zabawkowe figurki i samochodziki ulicami zilustrowanych miast, śledząc losy bohaterów i przedmiotów. "AUTO MOTO" świetnie wpisuje się w tę grupę książek, a tematyka powinna zafascynować niejedno dziecko w wieku przedszkolnym.

 

AUTO MOTO - Babarybafot. materiały promocyjne

 

AUTO MOTO, Stefan Seidel, wyd. Babaryba 2015

Arcypalce - Dwie Siostry Arcypalce - Dwie Siostry fot. materiały promocyjne

Arcypalce - Dwie Siostry

Oto jak wydawnictwo Dwie Siostry opisuje swoją nowość: "Własne palce i tusz lub farba - to wszystko, czego potrzebujesz, by tworzyć! Odkryj magię odcisków palców i zrób z nich cały świat. Zwierzęta i rośliny, kosmitów i potwory, budowle i flagi, litery i wzorki. Wycinaj szablony, rozdmuchuj tusz i poznawaj inne techniki, dzięki którym zrobisz z odcisków jeszcze więcej rzeczy!"

Brzmi idealnie na jesień, prawda? Fanów "Zróbmy sobie arcydziełko" tej samej autorki nie trzeba zachęcać do sięgnięcia po "Arcypalce", z pewnością już mają dłonie poplamione tuszem i farbami! A wy? Na co czekacie?

 

Arcypalce - Dwie Siostryfot. materiały promocyjne

 

Arcypalce, Marion Deuchars, wyd. Dwie Siostry 2015

Chowańce tom2 Chowańce tom2 fot. materiały promocyjne

Chowańce - IUVI

Pod koniec września ukaże się drugi tom cyklu o Chowańcach - jeśli wasze dziecko (wiek ok. 7-11 lat), jeszcze nie poznało tej opowieści o magicznym świecie niezwykłych kotów, ma jeszcze czas, żeby to nadrobić czytając pierwszy tom. Sądząc po tym, jak moja córka - wtedy pierwszoklasistka - połknęła tych kilkaset stron w ciągu jednego przedłużonego weekendu, myślę, że spokojnie zdążą do końca września. Moja córka codziennie pyta, czy to już, czy ukazał się drugi tom jej ulubionej książki. I myślę, że to najlepsza rekomendacja.

 

Chowańce tom 1fot. materiały promocyjne

 

Chowańce. Tom 1 i 2, Adam Jay Epstein i Andrew Jacobson, wyd. IuVI 2015

Tappi - Zielona Sowa Tappi - Zielona Sowa fot. materiały promocyjne

Tappi - Zielona Sowa

"Pewnego dnia Tappi budzi się bardzo późno. Okazuje się, że w całym Szepczącym Lesie nie śpiewają ptaki. Do tego Chichotek dziwnie się zachowuje. Tappi dochodzi do wniosku, że ktoś rzucił czar na Las. Musi koniecznie rozwiązać zagadkę i pomóc przyjaciołom".

Seria o dzielnym wikingu Tappim i jego przyjacielu reniferze Chrobotku liczy już kilka tomów i ma swoich wiernych fanów wśród dzieci w wieku przedszkolnym. Nic dziwnego - przygody mieszkańców Szepczącego Lasu są wyjątkowo sympatyczne. W nowym tomie, "O tym, jak na Szepczący Las padł czar", dziecko ma wpływ na losy swoich ulubionych bohaterów - każdy rozdział kończy się pytaniami o to, co Tappi powinien zrobić. Mały czytelnik dokonuje wyboru, który odsyła go do odpowiedniego kolejnego rozdziału książki.

O tym, jak na Szepczący Las padł czar. Tappi, Marcin Mortka, wyd. Zielona Sowa 2015

Alfabet ciast - Dwie Siostry Alfabet ciast - Dwie Siostry fot. archiwum prywatne

Alfabet ciast - Dwie Siostry

Tę propozycję kieruję do całej rodziny: przyjemność z oglądania, czytania, pieczenia i jedzenia udzieli się wszystkim, bez względu na wiek smakosza. Co tu dużo mówić: ta książka jest po prostu przepiękna i przeapetyczna! Co więcej, kilka wypróbowanych już przez mnie przepisów, utwierdza mnie w przekonaniu, że Zofia Różycka jest godna uwielbienia! To jak? Piszecie się na wspólne jesienne pieczenie słodkości z "Alfabetem ciast"? Zachęcam!

Alfabet ciast, Zofia Różycka, wyd. Dwie Siostry 2015

Więcej o: