Zabawy podwórkowe

Zabawa bez zabawek jest naprawdę możliwa. Wystarczy poobserwować dzieci bawiące się na dworze. Wielki świat staje tam przed dzieckiem otworem. To, co nam się wydaje codzienne albo wręcz zwyczajne, dla małego człowieka wcale takie nie jest. Obdrapana ściana domu może być idealnym tłem teatru cieni, nierówny chodnik - torem przeszkód do gry w kapsle, nie mówiąc już o trzepaku, na którym można powisieć do góry nogami. Zamiast wozić malucha z zajęć na zajęcia, pozwólcie mu czasem wyjść przed dom, na podwórko, do ogrodu.
. . GETTY IMAGES

Hops w kałużę!

Skok w kałużę, najlepiej z rozpędu, wywołuje u większości dzieci prawdziwą euforię. Dorośli nie bardzo wiedzą, co jest  w tym fascynującego, za to maluchy w tej zabawie potrafią się zupełnie zatracić. Plusk, krople wody rozpryskujące się na wszystkie strony, nawet mokre nogawki to dla dzieci wielka atrakcja. Może chodzi o syndrom owocu zakazanego?

Dzieci z chęcią trenują i angażują się dopóty, dopóki dobrze się bawią Dzieci z chęcią trenują i angażują się dopóty, dopóki dobrze się bawią GETTY IMAGES

We dwoje raźniej

Kumpel z podwórka to kultowa postać dzieciństwa, z czasów kiedy nie było jeszcze mody na grodzone osiedla. Dla jedynaków wyjście na dwór to często jedyna okazja do zabawy z innymi dziećmi. Do tego, aby razem pograć w piłkę, puszczać zajączki z lusterka, pogadać o bohaterach książek, filmów i gier. Lub sobie usiąść i trochę razem pomilczeć.

Wianki i bukiety

Wiosną i latem nawet na miejskich podwórkach pojawia się trochę trawy i kwiatów, z których można zrobić bukiet dla mamy lub z pomocą mamy uwić wianek. Można też tam założyć swoją minirabatkę, zasadzić na niej roślinki, podlewać je codziennie wodą z konewki i czule do nich przemawiać.

Kamyk do kamyka

Kamyki można zbierać do koszyczka, torebki lub woreczka, robić z nich sterty, kupki i barykady. Można malować je kredkami, układać z nich mozaiki, a także, pod opieką dorosłych, rzucać nimi do celu. Pod kamień można również zajrzeć i przyglądać się wijącym pod nim dżdżownicom, a jak już sobie stamtąd wypełzną, schować pod nim cenny skarb.

Cień, mój cień...

...chodzi za mną cały dzień. Można go gonić, przeskakiwać, obchodzić... a przynajmniej próbować to zrobić.  Z cieniem nie sposób się nudzić. Można z nim nawet zagrać główną rolę w teatrze... cieni albo zapleść ręce tak, aby na ścianie domu lub na chodniku pojawił się ptak bądź królik.

Przyjaciel na czterech łapach

Wyjście na podwórko to okazja do poznania jego czworonożnych mieszkańców. Czasem dają się pogłaskać, a czasem tylko podziwiać z daleka.

Chodnikowe obrazy

 

Malowanie kredą na chodniku... czy jest coś przyjemniejszego? Wreszcie można tworzyć z rozmachem, nie bojąc się, że wyjdzie się poza linię.

Malowanie kredą na chodniku... czy jest coś przyjemniejszego? Wreszcie można tworzyć z rozmachem, nie bojąc się, że wyjdzie się poza linię.

Podglądanie, zaglądanie...

Tajemniczy ogród znaleźć może nie tylko Merry Lenox, bohaterka książki Frances Hodgson Burnett. Małemu dziecku nawet chaszcze za domem wydadzą się tajemnicze. A nuż pośród nich mieszka jakiś stwór? Lepiej je obserwować z daleka, przynajmniej póki jest się zupełnie małym. Za kilka lat chaszcze stracą swoją magiczną aurę, będą bowiem sięgać zaledwie do kolan.

Ptaki są wśród nas

Wróble, gołębie, wrony i kawki dość często pojawiają się na podwórku. Zimą można im sypać ziarenka, latem nalewać wody do miski i robić im kąpiel. A potem siedzieć sobie cichutko i patrzeć, jak wydłubują pokarm z karmnika albo opryskują piórka wodą. Następnie rozprostowują skrzydełka i... odlatują.

Wystarczy zabrać na spacer kawałek liny i skrzyknąć dzieciaki z podwórka, by urządzić cudną, radosną Wystarczy zabrać na spacer kawałek liny i skrzyknąć dzieciaki z podwórka, by urządzić cudną, radosną "siłownię". Fot. Getty Images/Fpm Getty Images/Blend Images

Wolna zabawa

Starszego przedszkolaka można puścić samego na ogrodzone podwórko. Trzeba mu jednak wcześniej wytyczyć teren, w którego obrębie może się bawić. Młodszemu dziecku lepiej towarzyszyć, choćby z daleka, siedząc na ławce z książką.

Jeśli szukacie inspiracji i pomysłów na podwórkowe gry i zabawy, koniecznie zajrzyjcie tu:

ZABAWNIK.ORG

GRAM NIE SAM

GDAŃSKIE ZABAWY PODWÓRKOWE

WYCHODZĄ Z CIENIA PODWÓRKOWE WSPOMNIENIA

Więcej o: