Nie masz szans na podwyżkę? Zobacz, co jest równie fajne!

Czym możemy poprawić sobie humor, jeśli pracodawca nie chce nam dać podwyżki? Stopień naszej szczęśliwości znowu znalazł się pod lupą naukowców - tym razem w porównaniu z satysfakcją z polepszenia sytuacji finansowej. I co się okazuje?
Grease Grease Fot. EAST NEWS

Taniec

Jeśli chcecie się poczuć równie dobrze, jak w sytuacji, gdy Wasze roczne dochody zwiększyłyby się o równowartość 1671 funtów szterlingów, idźcie potańczyć! Skąd ten pomysł? Naukowcy z London School of Economics przeprowadzili badanie, w którym sprawdzili, jak sport, sztuka i kultura wpływają na nasze poczucie szczęścia. Następnie porównali stopień odczuwanej przyjemności z tym, jak czujemy się otrzymując podwyżkę i w ten sposób stworzyli listę 5 rzeczy, które uszczęśliwiają nas najbardziej - wraz z ich ekwiwalentem pieniężnym. Na pierwszym miejscu rankingu znalazł się właśnie taniec.

Pływanie Pływanie Fot. Shutterstock

Pływanie

Wspomniane badanie zostało zlecone przez brytyjskie Ministerstwo Kultury, Mediów i Sportu, co tłumaczy dobór wymienianych czynności i miejsc. Drugie w kolejności jest pływanie - uszczęśliwia tak jak dodatkowe 1630 funtów rocznie. Samo uprawianie sportu ma moc poprawiana nastroju w równym stopniu, co comiesięczne zasilanie konta bankowego o dodatkowe 94 funty.

Z ciekawostek: w badaniu pytano o różne dyscypliny sportu i okazało się na przykład, że ludzie powyżej 46 roku życia, o słabej sytuacji finansowej, najbardziej lubią sporty indywidualne.

biblioteka biblioteka Fot. Shutterstock

Wizyta w bibliotece

Zdziwieni? A jednak, Brytyjczycy wskazali na przebywanie w bibliotece jako na trzeci w kolejności sposób na poprawę nastroju. Jak wycenili przebywanie pośród książek? Na 1359 funtów więcej na rocznym zeznaniu podatkowym w rubryce "dochód" lub 113 funtów więcej w comiesięcznym przelewie od pracodawcy.

rękodzieło rękodzieło Fot. Shutterstock

Prace ręczne

Rzemiosło, rękodzieło, prace plastyczne, garncarstwo, scrapbooking, majsterkowanie - wszystko co podpada pod kategorię "kreatywne", to kolejna rzecz, która może uszczęśliwić tak bardzo jak podwyżka (1000 funtów). Tworzenie sztuki - w szerokim ujęciu - wydaje się mieć jednak największy wpływ na poprawę samopoczucia osób powyżej 46 roku życia.

teatr teatr Fot. Shutterstock

Teatr

Wizyta w teatrze i oglądanie przedstawienia to czwarte miejsce wśród substytutów podwyżki. Równie dobre co dodatkowe 999 funtów rocznie. Ogólnie aktywne uczestnictwo w świecie kultury okazało się mieć duże przełożenie na stopień odczuwanego zadowolenia i zostało wycenione na równi z podwyżką równą 90 funtom szterlingom miesięcznie.

Naukowcy mieli pewien problem z określeniem, jak często trzeba wykonywać poszczególne czynności lub odwiedzać wymienione miejsca, żeby odczuć większe zadowolenie z życia. Ocenili jednak, że w przypadku uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych, idealną liczbą byłoby 15-20 wydarzeń tego typu rocznie. Jeśli chodzi o sport - powinniśmy uprawiać go dwa razy w tygodniu lub 104 razy rocznie.

słuchanie muzyki słuchanie muzyki Fot. Shutterstock

Słuchanie muzyki

Możemy także poprawić sobie nastrój po kolejnej odmowie podwyżki, jeśli będziemy słuchać muzyki. To tak, jakbyśmy zasilili swoje konta równowartością 742 funtów rocznie. Co ciekawe, Brytyjczycy nie doceniają grania na instrumentach i śpiewania - te czynności okazały się mieć negatywne konotacje, podobnie jak uczestnictwo w zajęciach typu fitness oraz.

Obcowanie ze sztuką okazuje się mieć też dobry wpływ na stan zdrowia - wśród ankietowanych oceniających swoje zdrowie jako dobre było o 5,4 proc. więcej osób,  które aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym. Jeszcze lepiej było wśród osób uprawiających sporty - 14,1 proc. więcej pozytywnych ocen stanu zdrowia.

My zastanawiamy się tylko, skąd - bez podwyżki - wziąć pieniądze na te wszystkie poprawiające nastrój atrakcje, zwłaszcza, jeśli nie mówimy o jednej wizycie w teatrze czy jednym koncercie rocznie?

Copyright © Agora SA