Udane lato wg dzieci: proste przyjemności zamiast luksusów

Wakacje nie muszą oznaczać drogich wyjazdów i wydawania fortuny na bilety wstępu do atrakcyjnych miejsc. Dzieciom potrzeba do szczęścia prostych przyjemności! Jakich?
dzieci dzieci fot. Shutterstock

Letnie wakacje

Wraz z nadejściem lata wielu rodziców wpada w szaleństwo organizowania czasu swoich dzieci, wypełniania po brzegi ich "grafików" i planowania wakacyjnych wyjazdów. Lato oznacza także zwiększenie wydatków związanych z zakupem biletów wstępu do okolicznych miejsc rozrywki - ogrodów zoologicznych, wesołych miasteczek itd. Letnie miesiące to okres próby dla rodzinnego budżetu, tymczasem okazuje się, że dzieci są najszczęśliwsze... kiedy mogą po prostu bawić się na dworze z przyjaciółmi.

Z badania przeprowadzonego wśród brytyjskich dzieci w wieku 5-11 lat wynika, że zabawa w znanej okolicy, np. w okolicznym parku czy we własnym ogródku, jest lepsza niż odwiedzanie nowych miejsc. Żaden dzień nie jest nudny, jeśli jest się z kim bawić - twierdzą dzieci. A co lubią robić najbardziej i jakie mają marzenia związane z wakacjami?

dziecko dziecko fot. Shutterstock

Słońce

Po pierwsze dzieci marzą o słońcu - chociaż przyznają, że nawet deszcz nie popsuje im humorów, o ile będą mogły bawić się na dworze - skakać po kałużach czy taplać się w błocie (tak, dzieci lubią błoto, nie pozostaje nam więc nic innego, jak pogodzić się z tym i zainwestować w zapasy proszku do prania!). Wiadomo jednak, że słońce wiele rzeczy ułatwia - można spędzać całe dni na dworze, bawić się w parkach, wspinać na drzewa, jeździć na rowerze, "kąpać" pod zraszaczami trawników i zjadać tony lodów na patyku... Właśnie takie czynności znalazły się na liście ulubionych letnich zajęć dzieci, które wzięły udział we wspomnianej ankiecie.

O czym jeszcze marzą dzieciaki?

dzieci dzieci fot. Shutterstock

Kemping w ogrodzie

Czy spaliście w namiocie w ogrodzie, kiedy byliście dziećmi? Ja tak, dlatego w ogóle nie dziwi mnie kolejne letnie marzenie dzieci - to o obozowaniu w ogródku. Nie zawsze mamy okazję spędzić część wakacji na prawdziwym polu namiotowym, a poza tym nie każdy z nas lubi taką formę wypoczynku. Rozbijanie namiotu na dziko byłoby oczywiście niebezpieczne, nic więc dziwnego, że możliwość spędzenia nocy z przyjaciółmi w ogródku u znajomych lub rodziny, o ile nie mamy własnego, jest taką atrakcją dla dzieci! Musicie przyznać, że to pachnie prawdziwą przygodą!

rodzina rodzina fot. Shutterstock

Więcej czasu z rodzicami

Dzieci przyznały także, że byłyby szczęśliwe mogąc spędzać latem więcej czasu z rodzicami. Wśród ulubionych wakacyjnych zajęć wymieniały budowanie szałasów z rodzicami, rodzinne wycieczki rowerowe, pikniki, sadzenie kwiatków w ogrodzie i puszczanie latawców. Z atrakcji, które wymagają pewnych wydatków, dzieci wymieniły m.in.  pójście do kina, do parku rozrywki oraz przejażdżkę konną. Co ciekawe, z 25. wymienionych przez nie letnich przyjemności, te wymagające nakładów finansowych znalazły się na końcu listy - na miejscu 12. jest kino, na 13. lodowisko i kręgle, a później dopiero na 20. jest zoo, na 21. park rozrywki, a listę zamyka obóz letni - pierwsze 11 miejsc to wyłącznie proste zabawy w okolicy, zbieranie jagód, karmienie kaczek, jedzenie lodów.

dzieci dzieci fot. Shutterstock

Przyjaciele

Ostatnie marzenie dotyczy przyjaciół - nawet siedzenie w domu nie jest dla naszego dziecka czasem straconym, o ile ma towarzystwo rówieśników. Dzieci wymieniały harce w parku, na placu zabaw, w ogrodzie, zabawy w berka i chowanego oraz bitwy wodne jako przykłady największych letnich atrakcji.

Często martwimy się, że nasze dzieci będą znudzone i nieszczęśliwe, jeśli większość wakacji spędzą w domu. Okazuje się jednak, że o ile zapewnimy im towarzystwo rówieśników (i nasze!!!) oraz możliwość wyszalenia się na dworze, ich lato będzie udane. Dobrze, jeśli będzie dużo słońca, na szczęście jednak - biorąc pod uwagę nasz klimat - i deszcz nie jest im straszny!

dziecko parasol dziecko parasol fot. Shutterstock

Zwolnic tempo, wrzucić na luz...

Nasze własne dobre wspomnienia z dzieciństwa najczęściej dotyczą właśnie beztroskiej zabawy z rówieśnikami -  warto o tym pamiętać, kiedy zamartwiamy się, czy na pewno zapewnimy naszym dzieciom wystarczająco dużo atrakcji tego lata. Lista ich marzeń i letnich przyjemności ma moc terapeutyczną, prawda? W te wakacje możemy zwolnić!

Moja sześcioletnia córka już zdradziła mi swoje wakacyjne marzenie: kalosze, kurtka przeciwdeszczowa i kałużowy maraton. Myślę, że to mogę jej zagwarantować. A o jakich letnich zabawach marzą Wasze dzieci?

Więcej o: