1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

10 najgorszych cech teściowych [RANKING]

W badaniu dotyczącym relacji z matkami partnerów, kobiety ułożyły listę najbardziej irytujących cech swoich teściowych. Co przeszkadza im najbardziej?
teściowa teściowa fot. Shutterstock

Miejsce 10: Wtrąca się w nasze finanse

Teściowa  to wysłannik piekieł? Tak bywa przedstawiana w złośliwych dowcipach i tak często mówi o niej synowa. Dostaje jej się za monitorowanie życia małżeńskiego swojego synka, wtrącanie się do wychowywania wnuków i ciągłą krytykę. Łatwo odnieść wrażenie, że zbudowanie poprawnych relacji z teściową jest zadaniem niemożliwym do wykonania. Z badania opinii społecznej, przeprowadzonego w Internecie przez firmę OnePoll, wynika, że 4 kobiety z dziesięciu mają złe stosunki ze swoimi teściowymi. Wiele spośród 2 tys. kobiet, które wzięły udział w badaniu, codziennie sprzecza się z matkami swoich partnerów. 15 proc. prawie rozstało się z partnerami, a 1 na 20 kobiet naprawdę zakończyła swój związek z powodu teściowej. Na 10 miejscu listy najbardziej irytujących cech teściowych znalazło się wtrącanie się w finanse syna i jego partnerki.

sprzątająca babcia sprzątająca babcia fot. Shutterstock

Miejsce 9: Zabiera się do sprzątania, gdy przyjeżdża z wizytą

Gdyby jednak odwrócić te proporcje, nietrudno zauważyć, że 6 kobiet z dziesięciu określa swoje relacje z teściowymi jako poprawne. W przypadku teściowych jesteśmy zdane na los, wybieramy partnerów, a kontakty i relacje z teściowymi dostajemy przy okazji. To odróżnia tę znajomość od innych, w tym przypadku nie mamy wyboru, jesteśmy niejako "skazane" na kontakty z mamą partnera, nawet jeśli okazuje się, że nie przypadłyśmy sobie do gustu.  Na 9. miejscu listy najgorszych cech teściowych znalazło się sprzątanie: kobiety skarżyły się, że matki ich partnerów, zaraz po przekroczeniu progu ich domów, zaczynają sprzątać. To oczywiście podważa autorytet synowej, wysyła przekaz, że ona sama nie potrafi wystarczająco dobrze zadbać o swój dom i jego  mieszkańców, a stąd już prosta droga do konkluzji, że jest po prostu beznadziejną gospodynią, która nie dorasta swojej teściowej do pięt. Konflikt gotowy, niechęć wzrasta.

Miejsce 8: Zachowuje się, jakby znała moje dziecko lepiej ode mnie

Kolejne miejsce zahacza o największe źródło sytuacji konfliktowych w relacji synowa-teściowa. Wiele odpowiedzi w badaniu uwzględniało stosunek starszych pań do swoich wnuków. Synowe przyznają, że nie znoszą, kiedy ich teściowe zachowują się tak, jakby znały swoje wnuki lepiej niż ich własne matki. Babcie podobno bardzo często tłumaczą matkom swoich wnuków, co dzieci lubią jeść, czym wolą się bawić i jakich emocji właśnie doświadczają. To bardzo rani matczyne uczucia.

teściowa teściowa fot. Shutterstock

Miejsce 7: Nie słucha, kiedy do niej mówię

Kto lubi, kiedy jego rozmówca nie słucha tego, co do niego mówimy? Albo udaje, że słucha, a później w ogóle nie stosuje się do naszych rad, wskazówek i zachowuje się, jakby ważna rozmowa nigdy nie miała miejsca? Mamy skarżą się, że babcie nie stosują się nawet do zaleceń dietetycznych dotyczących dzieci cierpiących na alergie pokarmowe, bo "to tylko troszkę śmietanki" albo "te alergie to taki wymysł". 7 miejsce według ankietowanych: nie słucha, kiedy do niej mówię.

Miejsce 6: Zachowuje się, jakby najlepiej wiedziała, co moje dzieci lubią

"Nie dawaj mu brukselki, bo nie zje", "Ona lubi tylko obrane jabłuszko" - Internautki uznały, że jedną z najgorszych cech teściowych jest ta, że starsze panie zachowują się, jakby najlepiej wiedziały, co ich wnuki lubią, a czego nie. To podważa kompetencje matek i prowadzi na ścieżkę wojenną. 41 proc. kobiet poprosiło swoich partnerów, żeby zamienili słówko ze swoimi matkami, po tym jak te zrobiły, bądź powiedziały, coś niestosownego.

Miejsce 5: Daje dzieciom śmieciowe jedzenie

Babcie są od rozpieszczania, a dzieciństwo ma upłynąć na jedzeniu słodyczy - tak wydaje się twierdzić wiele teściowych i znajduje to odzwierciedlenie w liście najbardziej niepożądanych cech. Na piątym miejscu kolejna pozycja dotycząca teściowych i ich stosunku do wnuków: karmienie maluchów śmieciowym jedzeniem. Jednak, jeśli prześledzić fora internetowe, czy posłuchać znajomych, bardzo często można natknąć się na skargi, że teściowe w ogóle nie interesują się wnukami, nie chcą z nimi spędzać czasu i nie dają im prezentów. Najwyraźniej synowym nie odpowiada ani zbyt duże, ani zbyt małe, zaangażowanie swoich teściowych. Trudną rolę mają matki naszych partnerów...

babcia, mama, wnuczka babcia, mama, wnuczka Fot. Janie Airey / Mood Board / Rex F EAST NEWS

Miejsce 4: Krytykuje mnie jako matkę

Auć! Nie ma chyba niczego gorszego niż skrytykować kobietę za sposób, w jaki zajmuje się swoimi dziećmi. Kobiety uczestniczące w badaniu OnePoll przyznały, że to częsta przypadłość ich teściowych - ten rodzaj krytyki znalazł się na 4. miejscu listy. Marta, mama trójki chłopców, mówi, że już widzi, że sama będzie złą teściową: - Nie lubię spełniać oczekiwań innych, nie lubię spędzać świąt poza domem, lubię wypowiadać swoje zdanie na każdy temat, nie sądzę, żebym chciała zajmować się swoimi wnukami, bo po pięćdziesiątce będę nadal pracować, nie zamierzam kupować synom mieszkań, choć liczę, że na emeryturze będzie dobrze mi się powodzić, planuję podróżować i po wychowaniu własnych dzieci zająć się nareszcie wyłącznie sobą! Innymi słowy, spełniam wszystkie kryteria strasznej teściowej, a w dodatku już teraz nie lubię wszystkich swoich trzech synowych, choć może nawet się jeszcze nie urodziły!

Babcia z wnuczką Babcia z wnuczką Fot. Mood Board / Rex Features EAST NEWS

Miejsce 3: "Za moich czasów tak się robiło!"

Na 3. miejscu listy najbardziej irytujących cech teściowych znalazło się powtarzanie, że kiedyś coś robiło się inaczej i niechęć do zaakceptowania zmian. Uparcie trzymające się swoich przyzwyczajeń teściowe to prawdziwe źródło frustracji, zwłaszcza, jeśli ich niereformowalne działania dotyczą dzieci. Maluchy powinny stawiać pierwsze kroki w chodzikach, pić wodę z glukozą i zawsze nosić czapeczkę... Wiadomo: "Za moich czasów tak się robiło!". Jednak nie wszystkie metody stosowane w przeszłości cieszą się uznaniem współczesnych autorytetów. W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badanie wśród dziadków zajmujących się na co dzień wnukami. Okazało się, że wielu z nich nie stosuje się do zaleceń Amerykańskiej Akademii Pediatrii - 49 proc. z nich uważa, że niemowlę może spać w łóżeczku otoczone pluszakami, pod ciężką kołderką lub kocem, 33 proc. twierdzi, że najbezpieczniejsza pozycja do snu dla niemowlęcia to leżenie na brzuszku, 74 proc. lobbuje za korzystaniem z chodzików, a 63 proc. jest zdania, że niemowlęta karmione piersią należy dopajać wodą. U nas byłaby to pewnie herbatka.

teściowa teściowa fot. Shutterstock

Miejsce 2: Postawa typu "Ja wiem najlepiej"

Kobiety skarżą się również na to, że ich teściowe zachowują się tak, jakby wszystko wiedziały najlepiej. Nietrudno jednak zauważyć, że jest to cecha, która irytuje nas u każdego, bez względu na płeć czy koneksje rodzinne. Teściowa z dowcipów rzeczywiście wiedzie prym we wszechwiedzy, drugie miejsce na liście potwierdza więc stereotypowe wyobrażenia o matkach naszych partnerów. Kasia o swojej teściowej wypowiada się pozytywnie: - Całkiem niedawno, zupełnie spontanicznie, naszła mnie taka refleksja, że moja teściowa całkowicie zaprzecza stereotypowi teściowej. I że moje relacje z nią są zdecydowanie lepsze niż z moją własną mamą. Mimo - a może właśnie dlatego - że moi rodzice mieszkają po sąsiedzku. Z tych irytujących zachowań z listy chyba żadnego nie dałoby się zarzucić mojej teściowej, natomiast co najmniej połowę mojej mamie. I to zarówno jako teściowej mojego męża, jak i mojej bratowej... Tak więc ja zdecydowanie obstaję przy tym, że bywają porządne teściowe i można mieć z nimi bardzo przyzwoite relacje.

Miejsce 1: Mówi nam, jak mamy wychowywać swoje dzieci

Pierwsze miejsce znowu dotyczy dzieci, co wyraźnie podkreśla, że kwestie związane z potomstwem są główną przyczyna konfliktów między teściowymi a ich synowymi. 38 proc. kobiet przyznało, że matka partnera wpłynęła na pogorszenie relacji w małżeństwie, a 8 proc. twierdzi, że regularnie kłóci się z teściowymi. Na dalszych miejscach listy znalazło się, miedzy innymi, proszenie syna, żeby zachował coś w tajemnicy przed swoją żoną, sugerowanie, że schudł więc na pewno źle się odżywia i krytykowanie wyglądu i wagi swoich synowych. Na 20. miejscu listy najbardziej irytujących cech teściowych, kobiety umieściły dość kuriozalną rzecz: "Kupuje elektryczny odświeżacz powietrza, kiedy u nas przebywa". Synowym nie podoba się również, że matka ich męża woli rozmawiać przez telefon stacjonarny, zamiast przez komórkę... Konflikty na linii teściowa-synowa to klasyka gatunku, ale może następnym razem ktoś stworzy listę najlepszych cech teściowych? Albo listę najgorszych cech synowych? Już drżę na tę myśl, a wy?

Więcej o:
Komentarze (106)
10 najgorszych cech teściowych [RANKING]
Zaloguj się
 • madziula201

  Oceniono 186 razy 168

  Wszelkie babcie -podaje do wiadomosci, ze troche zdrowego egoizmu nigdy nikomu nie zaszkodzilo.Nie zyjcie zyciem swoich dzieci ,tylko swoim .Sama mam 2 wnuczat i zawsze gdyby sie cos dzialo jestem do dyspozycji,ale nie codziennie.Istnieja zlobki.,przedszkola.To rodzice maja swoje dzieci ,a nie wy..Wy juz dzieci wychowalyscie..Teraz jest czas dla was,dla waszych pasji ,dla rzeczy ktore nie moglyscie zrobic kiedy wasze dzieci byly male..Teraz naprawde juz nic nie musicie.To jest dobra wasza wola, ze chcecie sie zaopiekowac,spotkac z wnukami ,ale nie non stop.Mlodzi rodzice naprwade swietnie sobie poradza..Musza tez uczyc sie na wlasnych bledach .Nie mozna ich we wszystkim wyreczac.
  Pozdrawiam wszystkich dziadkow i babcie. :)

 • barkaczka

  Oceniono 116 razy 114

  Mam 63 lata. Moja teściowa (świekra) nie żyje od 32 lat. Byłam na początku małżeństwa dość nieufna, ponieważ mam niezbyt fajną matkę i przełożyłam swoje lęki i uprzedzenia na teściową. Była cierpliwa, znosiła moje najeżenie i cięty język. I dbała o mnie nie oczekując nic w zamian. A mieszkaliśmy razem. Teść był świetny od początku, a teściową doceniłam po pewnym czasie dopiero. Teraz wspominam ją z rozrzewnieniem i ciepłym sentymentem. Moją córkę a swoją wnuczkę uwielbiała, mogłyśmy na nią liczyć. Po rozwodzie z jej jedynym dzieckiem, czyli moim mężem, nic się nie zmieniło. Dalej ciepła i serdeczna, sympatyczna i kochająca, choć potrafiła nieźle przyłożyć słowem, jeśli ktoś się jej naraził. Mój zięć jej zawdzięcza, że jestem, jego zdaniem, fajna. Dzięki, mamo.

 • pilotkam

  Oceniono 140 razy 114

  Nie mogę nie dołączyć swojego głosu.
  Moja teściowa spełnia wszystkie kryteria. Nazwała mnie złą matką, a potem sprawdzała w przychodni czy napewno zaszczepiłam swoje wnuki. Gdy przyjechałam z niemolęciem ze szpitala już w progu zabrała mi dziecko mówiąc, że ona wie lepiej; w ostatniej chwili wyjęłam jej z rąk butelkę z wodą z glukozą którą zamierzała napoić wnuka, gdy ja karmiłam piersią.
  Pod choinkę podarowała mi kosmetyki redukujace tkankę tłuszczowa...W przedzień naszego ślubuy pokłóciliśmy się właśnie o nią, a gdy pokazałam jej pierścionek zaręczynowy powiedziała: nareszcie się doczekałaś. AAA i na slub ubrała się na czarno z woalką czarną na twarzy. Dodam, że moja świekra jest osobą z wyższym wykształceniem medycznym...
  Więcej historii nie mam nawet siły opisywać - podpiszę się tylko "ona" bo tak mnie moja kochana "mamuśka" nazywa

 • s.skrzypczak

  Oceniono 168 razy 68

  A my mieszkamy od jednych rodziców 300 km, a od drugich 600km. I mamy spokój. :))) Od czasu do czasu dzwonimy i pytamy co u nich słychać, a raz w roku odwiedzamy. I mamy wszystko gdzieś. ;)

 • bez_przekazu

  Oceniono 109 razy 63

  Najgorsze sa te,co to uwazaja po paru latach,ze strasznie sie poswiecaly dla wnukow, a teraz nikt im sie nie odwdziecza. Nie poswiecajcie sie wiec, bo nikt od was tego nie wymaga,same sie wpraszacie z pomoca.
  Emerytura jest po to,aby korzystac z zycia,a je nianczyc wnuki.
  Podpisala: 51 latka.

 • usmiechnieta06

  Oceniono 51 razy 33

  Dla mnie najgorszą cechą teściowej jest jej obojętność. Ma drugą synową którą uwielbia:) a ja od męża słyszę tylko że brat ma lepiej bo jego żonę rodzice lubią a ze mną mama nawet nie ma o czym porozmawiać bo jestem taka infantylna i amerykańskie seriale oglądam. Mąż ma silną pępowinę i ja jej na pewno nie przerwę a żona brata ideał - prawdziwy piąty element (istota doskonała).

 • ahoy2

  Oceniono 41 razy 31

  O kurczę! warto nie posprzątać kilka dni przed wizyta teściowej, przygotować, wiadro, mopy i ścierki. Teściowa będzie miała zajęcie, dostanie obiad na koniec i pójdzie.
  Cudo! Chcę taką teściową!

 • nazwakontazajeta

  Oceniono 63 razy 31

  " kobiety skarżyły się, że matki ich partnerów, zaraz po przekroczeniu progu ich domów, zaczynają sprzątać. To oczywiście podważa autorytet synowej, "

  Jaja sobie robicie? Jeśli "matka partnera" sprząta mój dom, to podważa to autorytet partnera oraz samej świekry, nie mój.
  Czemu? Bo synka nie umiała wychować, by sobie dom sprzątał.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX