1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Najbardziej irytujące bajki - ranking rodziców

Ulubione bajki naszych dzieci czasem doprowadzają nas do rozpaczy. Których bohaterów nie lubimy najbardziej?
truskawkowe ciastko truskawkowe ciastko fot. kadr z youtube.com

Truskawkowe Ciastko

Co zrobić, kiedy twoje dziecko lubi oglądać bajki, których ty wprost nie znosisz? Możesz zacisnąć zęby i znosić to z godnością, możesz próbować delikatnie odwracać jego uwagę i podsuwać mu inne możliwości, kategorycznie zabronić oglądania irytującego cię programu lub znaleźć sobie wentyl bezpieczeństwa w postaci sesji narzekania w towarzystwie innych dorosłych. Oto nasz subiektywny ranking najbardziej irytujących bajek - w oparciu o głosy internautów z forum emama oraz opinie redakcyjnych mam. Uwaga: dajemy upust frustracji!

Naszą listę otwiera "Truskawkowe Ciastko" i jej bajecznie kolorowe koleżanki z ciasta. Do najzagorzalszych wrogów tej bajki zalicza się Aga: "Nie cierpię  tych świdrujących w głowie cienkich głosików! Wszystko w tej bajce jest zbyt polukrowane i wkurza mnie, że przekaz jest taki, że dziewczynki muszą lubić róż, robienie sobie fryzur, pieczenie ciastek. Według mnie ta bajka może być nawet szkodliwa - jako feministkę naprawdę mnie denerwuje, bo robi dziewczynkom z mózgu takie właśnie 'truskawkowe ciastko'. Jest stereotypowa, nudna i wkurzająca". Internautka o nicku jorn1 też nie lubi tej bajki: "Najgłupsza i najbardziej irytująca bajka, jaką kiedykolwiek widziałam to Truskawkowe Ciastko... Nie mogę tego ani oglądać, ani słuchać... Moi chłopcy zwykle tego nie oglądają, ale jak gdzieś przypadkowo trafią to radośnie krzyczą: mamo, chodź, twoja ulubiona bajka leci".

Noddy Noddy fot. kadr z youtube.com

Noddy

Kolejną bajką często lubianą przez dzieci, ale znienawidzoną przez rodziców jest "Noddy". Dostaje jej się za wszystko: za komputerową animację, za fabułę, za dialogi, za polskie głosy bohaterów, za piosenkę... Nasze forumowiczki piszą tak: "Noddy - na widok tego krasnala wracają mi mdłości, jakie miałam w drugiej ciąży, a właśnie wtedy moja córka to oglądała" (larenata) oraz "Nienawidzę pajaca Noddiego. Moja córa też go nienawidziła." (Inguszetia_2006). Dołączam do grona nielubiących Noddiego. Naprawdę, wolałabym już myć podłogi niż znowu usłyszeć tytułową piosenkę!
Tomek i przyjaciele Tomek i przyjaciele fot. kadr z youtube.com

Tomek i przyjaciele

Jak to zwykle z tego typu zestawieniami bywa - każda z pozycji na liście może mieć swoich fanów i wrogów. Ja na przykład "Tomka" lubię, zwłaszcza za czołówkę i niespieszne tempo. Moje redakcyjne koleżanki wzdrygają się na samo wspomnienie o tej lokomotywie i jej przyjaciołach: "przerażające oczy", "bez emocji", "ponure". Internautki też nie pozostawiają na "Tomku" suchej nitki: "Tomek i przyjaciele - bajka o obozie pracy na wyspie Sodor. Koszmar z tą pożytecznością" (kawka74). Karra-mia napisała: "Tomek i przyjaciele - bez emocji, tylko te oczy się ruszają, aż sama się ich boję", a mika_p: "O, Tomka parowozu też nie lubię, ale nie od pierwszego wejrzenia, tylko od któregoś oglądnięcia - cholernie przemądrzały i zadufany w sobie jest. A już w takim dłuższym odcinku, w którym trafia na wyspę z dzikimi lokomotywami, to chyba najgorszy".
Angelina Balerina Angelina Balerina fot. kadr z youtube.com

Angelina Balerina

Angellina Ballerina wywołuje spore emocje u redakcyjnych mam: irytuje je fabuła, animacja (przede wszystkim w tych nowszych, komputerowych odcinkach), głosy, sama postać mało sympatycznej Angeliny. Na dodatek ta bajka jest zdecydowanie zbyt długa więc tortury rodzica wydłużają się w czasie. Maggi9 z forum emama napisała trafne podsumowanie postaci tańczącej myszy: "Angelina Ballerina. Angelina jest rozhisteryzowaną, głupią i samolubną nastolatką. Nie da się oglądać".
Clifford Clifford fot. kadr z youtube.com

Clifford

Jednym z bajkowych bohaterów, który wywołuje naprawdę żywą reakcję pytanych mam jest Clifford - duży, czerwony pies. Pytanie zasadnicze: co to w ogóle za pomysł, żeby pies był tak wielki i dlaczego miałoby to być fajne? Dydaktyczne przesłanie bajki jest bardzo łopatologicznie przedstawione, a dodatkowo tytułowa piosenka może przyprawić o mdłości każdego dorosłego. Eliza zauważa jeszcze jedną ważną rzecz - bajka uczy dzieci, że nie należy się bać dużych psów, a to nie jest najmądrzejsze przesłanie...

Hello Kitty Hello Kitty fot. kadr z youtube.com

Hello Kitty

Ulubienica przedszkolaków, firm odzieżowych i producentów zabawek: kotka Hello Kitty i jej bliźniaczka Mimi to koszmar rodzica w czystej formie: okrutnie przesłodzone, wysokie głosiki, denerwująca piosenka (o nieszczęśni, którzy mają płytę DVD z tą bajką i muszą wysłuchiwać piosenki co kilkanaście minut!), do tego wielce irytujące postaci głównych bohaterów, nachalne moralizatorstwo... Innymi słowy: tej bajce dziękujemy.

Little Pony Little Pony fot. kadr z youtube.com

Little Pony

Zwycięzcami w naszym rankingu zostają pastelowe kucyki z serii "Little Pony" - mają najprawdopodobniej najwięcej wrogów wśród rodziców wypowiadających się w wątku na naszym forum, a w naszej redakcji tylko jedna mama przyznaje, że darzy te postaci sympatią. Forumowiczki są bezlitosne dla gadających kucyków: "Te kuce są dla mnie tak strasznie durnowate i nadpobudliwe, że ledwo mogę wytrzymać" (balbinex123), "Ja też - nie - znosz -szę!!! tych durnowatych kuców, w sumie zanim jeszcze przeczytałam posta już wiedziałam, że to o nich będzie. To takie kuce a la pokemony, agresywne, wredne, złośliwe. Chyba jednak zabronię dzieciom oglądać tę bajkę. Dawne kuce były krainą łagodności, może nieco przesłodzoną, ale stanowczo robiły tym mniejszą krzywdę psychice dziecka niż te pokemonowate. Kuce to ucieleśnienie zła, nie uczą przyjaźni a interesowności, nie opieki i koleżeństwa - a rywalizacji. To naprawdę wredne sucze" (dlania). Puza_66 dorzuca swoje trzy grosze: "Kuce wywołują u mnie odruch wymiotny. Te wysokie głosiki, te pretensjonalne teksty, agresja i cwaniactwo.... Nie pozwalam oglądać".
A to, że nasze dzieci mają inne zdanie na temat tych bajek, powinno nas może cieszyć - musimy się przecież jakoś przygotować na czas, kiedy będą nastolatkami i stanie się to naszą codziennością...
Całą dyskusję o irytujących bajkach znajdziecie tutaj.
Więcej o:
Komentarze (79)
Najbardziej irytujące bajki - ranking rodziców
Zaloguj się
 • mdl2

  Oceniono 277 razy 275

  Z perspektywy matki nieco starszych dzieci - niech te zirytowane mamy poczekają kilka lat, aż dzieciaki dorosną do seriali z aktorami - Hannah Montana, Violetty, "Z kopyta", "Czarodziejów z Waverley Place", "Nie ma jak hotel", "Powodzenia Charlie", "Hej Jessie" i innych sztampowych, robionych na jedno kopyto produkcji Disney Channel o wystrojonych, rozwydrzonych, dwulicowych, egoistycznych, kłamliwych i wrednych nastolatkach, a gwarantuję, że zatęsknią za Noddym i Truskawkowym Ciastkiem, ba, nawet za kucykami Pony...

 • brian123

  Oceniono 210 razy 152

  Jeszcze jedno - kolejny artykuł negatywny. Gazeta cały czas pisze o tym, że czegoś nie lubi, że coś jest złe, że frustracja. Brakuje jakiejkolwiek nutki pozytywnych odczuć, nawet swierdzenia, że coś się lubi.

  Naprawde tu potrzebna jest konsultacja psychologa.

 • brian123

  Oceniono 208 razy 118

  Kolejny skandaliczny artykuł na portalu e-dziecko. Pani Redaktor nie podobają się dzieci, nie podobają się bajki. Niech Pani Redaktor napisze, co jej się podoba. Czy cos takiego w ogóle jest.
  Dawanie upustu frustracji w towarzystwie dzieci wymaga pomocy psychologicznej

  Składam wniosek do Rzecznika Praw Dziecka o przyjrzenie się działalności portalu edziecko.pl firmy Agora S.A. Tak dyskryminujących artykułów nie ma na żadnym innym portalu w Polsce.

 • grzemach

  Oceniono 75 razy 61

  co Wy macie do tych bajek? Bajka jest dla dziecka, a te są dla małego dziecka. Mają być lukrowe, mają być przejaskrawione - dlatego właśnie nazywają się bajkami.
  Dla dziecka jest ważniejsze aby zrozumiało czym jest przyjaźń, czym jest zło, zazdrość - i dlaczego są to złe rzeczy. A to z tych bajek można się nauczyć.

 • splatanie.kwantowe

  Oceniono 74 razy 52

  Brakuje faktów TVN

 • gzesiolek

  Oceniono 48 razy 40

  Ale ja jestem zlym rodzicem... nawet nie wiedzialem... Bo moja corcia oglada TV raptem 1h dziennie i same najgorsze bajki... ale uwielbiam jak moja 3letnia corcia potrafi dyskutowac na temat ogladnietego odcinka tych strasznych kucykow... jak ocenia zachowania... jak odroznia zart/ironie, od zlej zlosliwosci... jak uczy sie, ze kazdy moze byc inny i dobry w czyms innym i ze nie kazdy musi umiec wszystko, nawet tata ;)
  Oczywiscie sa lepsze bajki... ale wskazywac jako najgorsza kucyki moze tylko ten rodzic ktory nie potrafi wychowac dziecka na odporna na marketingowa machine wokol tych seriali... W sumie tez bym sie wkurzal jakbym mial kupowac 10tego kucyka, czy 20sta Hello Kitty...

 • mawik_net

  Oceniono 59 razy 35

  A może tak ranking fajnych bajek? Chyba bardziej sensowny. Stara jestem, to proponuję : Bolka i Lolka, Maję , Reksia , Krecika , czy to się jeszcze puszcza w TV?

 • kotmakaca

  Oceniono 74 razy 18

  Moje dzieci nie oglądają telewizjii. Problem z głowy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX