Co rodzice małych dzieci radzą nowicjuszom? 7 najlepszych wskazówek

Najlepsza rada dla przyszłych i nowych rodziców? Przeczytajcie, jak odpowiedzieli na to pytanie rodzice małych dzieci!
Sen to towar deficytowy dla wielu rodziców Sen to towar deficytowy dla wielu rodziców fot. Shutterstock

Wyśpijcie się!

Najczęściej udzielaną odpowiedzią na pytanie o radę dla przyszłych rodziców jest "Wyśpijcie się na zapas!". To bardzo znamienne, więc nie wzruszajcie ramionami! Niemal każdy rodzic niemowlaka w pewnym momencie zaczyna tęsknie wspominać przespane noce i żałować, że nie mógł zrobić zapasów snu. Wiadomo, to rada z kategorii niemożliwych do zastosowania, ale świetnie obrazuje to, czego dorosłym najbardziej brakuje w pierwszym roku... Dość irytujące jest wtedy skwitowanie sytuacji krótkim: "To minie, zobaczysz!" - zwłaszcza, gdy budzimy się co 45 minut, a wiara w to, że kiedyś się wyśpimy gdzieś się ulotniła.  Ale... to minie, zobaczycie!

Słuchajcie własnej intuicji Słuchajcie własnej intuicji fot. Shutterstock

Zaufajcie intuicji

Drugą radą, której rodzice małych dzieci udzieliliby oczekującym dziecka, jest ta dotycząca zaufania własnej intuicji. Nie bójcie się słuchać siebie, każdy rodzic najlepiej zna swoje dziecko i wie czego mu potrzeba - w pierwszych tygodniach musimy się tego nauczyć, ale podchodźmy do tego ze spokojem i ciekawością, bez stresu. Uda się na pewno! Nie odrzucajcie rad doświadczonych znajomych i babć, ale sami decydujcie czy mają one zastosowanie w waszej sytuacji. Niektórzy idą dalej i mówią stanowczo: "Wywalcie książki, liczy się tylko intuicja!", inni są bardzie stonowani: "Traktujcie książki jako wskazówki, ale słuchajcie siebie".

Każde dziecko ma własne tempo rozwoju Każde dziecko ma własne tempo rozwoju fot. Shutterstock

Nie porównuj...

Podręczniki, książki i poradniki to tylko ogólne wskazówki dla rodziców, a informacje o rozwoju dziecka mają wartość stricte informacyjna - nie traktujcie ich jako wyroczni. Każde dziecko ma własne tempo rozwoju - i chociaż to wyświechtana fraza - tak właśnie jest, nie zapominajcie o tym! Nie porównujcie swoich dzieci z dziećmi przyjaciół, koleżanek z forów internetowych czy nawet do siebie z czasów niemowlęctwa. Bacie informujące: "Ty w tym wieku już siedziałaś/mówiłaś/chodziłaś/robiłaś do nocnika" to norma, przytakujcie i puszczajcie mimo uszu - wasze dziecko jest wyjątkowe i wszystko będzie robiło właśnie tak - wyjątkowo, indywidualnie, w swoim stylu i tempie. I chwała  mu za to!

Naciesz się maleństwem Naciesz się maleństwem fot. Shutterstock

Naciesz się maleństwem

Dzieci naprawdę szybko rosną. Wiemy, słyszeliście to wielokrotnie! Sami się wkrótce przekonacie, że to prawda. Jeśli trafi się wam egzemplarz płaczący, cierpiący na kolkę albo ulewający, będziecie mieć wrażenie, że czas po prostu stanął w miejscu. Kuszący termin 3. czy 4. miesiąca, kiedy to podobno jest już lepiej, będzie wydawał się tak odległy, że naprawdę nie będziecie pewni czy dożyjecie tej chwili... Dożyjecie. Zapomnicie. Zdziwicie się, jak dawno temu działo się to wszystko! Nacieszcie się dziećmi póki są takie maleńkie, całujcie te stópki, przytulajcie, noście blisko siebie... Róbcie wiele zdjęć! Dwulatek nie usiedzi na miejscu, będzie Wam tej bliskości brakować. Bo wiecie... dzieci naprawdę szybko rosną!

Rozwiąż quiz: To całkiem normalne słowa, ale nie każdy wie, co znaczą. A Ty?

Nie bójcie się prosić o pomoc Nie bójcie się prosić o pomoc fot. Shutterstock

Odpuśćcie sobie

Matka Polka nie prosi o pomoc, Matka Polka daje radę. Bzdura! Czy ktoś naprawdę jeszcze w to wierzy? Współcześni rodzice mówią krótko: pozwólcie sobie pomóc! Jeśli czujecie, że potrzebujecie chwili wytchnienia - informujcie o tym. Jeśli nie dajecie rady - mówcie. Wysyłajcie proste komunikaty - do partnerów, rodziny, przyjaciół. Każdemu należy się chwila wytchnienia. Szczególnie te pierwsze tygodnie, może nawet miesiące, to czas tak wyjątkowy, że szkoda go marnować na przejmowanie się drobiazgami w stylu nieumytego kubka czy niewyprasowanego prania. To pora na poznawanie się, oswajanie i na bliskość. Leżcie, odpoczywajcie, karmcie, cieszcie się sobą. Od bałaganu nikt nie zginął! Nie róbcie planów, nie twórzcie scenariuszy - jeśli nie uda się ich zrealizować, będziecie niepotrzebnie sfrustrowani. Zobaczcie, co przyniesie dzień i dostosowujcie się do zmieniających się okoliczności. Na początku naprawdę wystarczy, że będziecie najedzeni i ubrani!

Słuchajcie dziecka uważnie Słuchajcie dziecka uważnie fot. Shutterstock

Słuchajcie dziecka uważnie

To ważna rada, ale czasem trudna do zastosowania - zwłaszcza, gdy jesteśmy zmęczeni, a nasze dziecko nie przestaje mówić. Słuchanie dziecka naprawdę procentuje, pozwala budować relację opartą na szacunku. Bądźcie ze sobą blisko, dużo rozmawiajcie. Mów dziecku, że je kochasz. Tłumacz świat, rozmową przygotuj syna czy córkę do wizyty u lekarza, znajomych, w przedszkolu. Mów, czego  może się tam spodziewać i jak ludzie zachowują się w takich miejscach - to pomoże mu oswoić się z nową sytuacją i odnaleźć w niej.

Aplikacja Moje Dziecko z eDziecko.pl dla rodziców niemowląt. Pobierz za darmo

Szczęśliwy rodzic to szczęśliwe dziecko Szczęśliwy rodzic to szczęśliwe dziecko fot. Shutterstock

Szczęśliwy rodzic to szczęśliwe dziecko

Dziecko to taka życiowa rewolucja, że początkowo można się nieźle w niej zagubić! To wszystko jest nowością nie tylko dla naszego niemowlaka, ale i dla nas - nowe zapachy, nowe obowiązki, całkiem nowe spektrum emocji! To fascynujące, ale i męczące. Znajdźcie chwile dla siebie, kiedy już nacieszycie się swoimi nowymi rolami. Nie zamykajcie się w domu, nawet jeśli wasze dziecko jest z gatunku płaczliwych - trudno, może przecież płakać na dworze... Ale równie dobrze może okazać się, że na spacerze przestanie protestować, a wy odpoczniecie. Widywanie racjonalnych, dorosłych osobników jest ważne dla zachowania higieny psychicznej - nawet kiedy macierzyństwo nie daje nam w kość i naprawdę uwielbiamy być mamami! Najważniejsze na koniec: spokojnie, bez paniki! Dacie radę!

To także może cię zainteresować:

11 książkowych propozycje na prezent dla starszych dzieci [NASZ WYBÓR]

Zakaz makijażu, farbowania włosów, krótkich spódniczek. Takie zasady będą obowiązywały w niektórych szkołach

Samodzielność dwulatka

Więcej o: