Co zrobić by dziecko nie zniszczyło związku?

To nie tak miało być - zostaliście rodzicami i zamiast euforii czujecie, że stres związany  z narodzinami malucha odbił się na waszych relacjach. Ciągłe obowiązki i związane  z tym napięcie, zmęczenie, niewyspanie powodują wieczne kłótnie. Co zrobić by posiadanie dziecka nie sprowadziło katastrofy na was związek? Oto nasze porady.

Bądźcie realistami - dziecko to nie tylko radość, ale i stres

Planując i oczekując na malucha widzicie wszystko w różowych barwach - to normalne, że cieszycie się z małego człowieka, który wkrótce powiększy waszą rodzinę. Ale zbyt idealistyczne postrzeganie rzeczywistości po jego narodzinach może was zaskoczyć i przygnębić. Wasze dziecko może przesypiać noce i dać wam odsapnąć, ale niewykluczone też, że będzie was bardzo absorbować przez kolejne lata doprowadzając do skrajnego zmęczenia i rozdrażnienia. Bo wraz z nim pojawią się obowiązki, których nie można odłożyć - nawet gdy jest się zmęczonym, śpiącym czy w złym humorze. Przygotujcie się na to.

Warto przeczytać: "Kochaj wystarczająco dobrze", czyli dlaczego związek wystarczająco dobry jest lepszy niż związek idealny >>

Podzielcie się obowiązkami - zadbajcie o seks

Brzmi banalnie, ale to najważniejsza rzecz by wasze małżeństwo dobrze funkcjonowało. Bądźcie dla siebie cierpliwi i wyrozumiali - gdy jedno ma gorszy dzień, drugie powinno przejąć kontrolę nad histeryzującym dwulatkiem albo marudnym ząbkującym niemowlakiem. Jedno może posprzątać a drugie nakarmić i położyć spać malucha. Starajcie się też pewne rzeczy robić wspólnie np. go kąpać - to was zbliży. Podział obowiązków to ważna sprawa, gdy pojawia się dziecko i zmniejsza ochota na seks. W książeczkach porno dla kobiet są zdjęcia mężczyzn odkurzających przedpokój albo gotujących obiad. Nic dziwnego, że pary, w których mężczyzna dzieli obowiązki domowe częściej uprawiają miłość.

Kłóćcie się z klasą

To normalne, że czasem stres bierze górę i wybuchacie. Nie ma rodziców, którzy nigdy się nie kłócą i nie miewają konfliktów czy kryzysów. Ważne jest to, jak się kłócicie - czy się nie poniżacie, nie krytykujecie, nie oskarżacie i czy nie odnosicie się pod wpływem emocji do innych osób - na przykład obrażając swoje rodziny. Szansę na przetrwanie kryzysu mają te małżeństwa, które potrafią opanowywać  trudne sytuacje po pojawieniu się dziecka w ich życiu, mają wspólne wartości, łączy je nie tylko namiętność, ale i zrozumienie, także swoich potrzeb.

Znajdźcie czas dla siebie za wszelką cenę

Zawsze jest jakaś metoda aby pobyć choć od czasu do czasu tylko we dwoje. Problemem wielu par jest brak takich wspólnych chwil, intymności, dzielenia się przeżyciami. Nie mają kiedy pielęgnować swój związek, gdy maluch domaga się nieustannej uwagi. Dlatego konieczne jest znalezienie takiego czasu, nawet jeśli mielibyście zaplanować go z kalendarzem w ręku - raz na tydzień czy dwa po południu przychodzi babcia, dobra koleżanka, niania czy uczynna sąsiadka a wy wychodzicie we dwoje. Kino, kolacja, basen albo chociaż wspólne beztroskie wspólne zakupy - najbardziej potrzeba wam, byście wyszli na chwilę z roli rodziców i znowu stali się parą, która ma swoje rytuały. Robicie to także dla dziecka - im małżeństwo jest silniejsze a rodzice mnie zestresowani, tym lepiej dla niego. Będzie w przyszłości mieć lepsze stopnie w szkole i więcej przyjaciół - tak pokazują badania.

Przetrwajcie - co was nie zabije to was wzmocni

Dziecko to błogosławieństwo, ale choć rzadko się o tym pisze - często negatywnie wpływa na związek. Przynosi radość, ale jest tez dużym wyzwaniem, któremu nie wszyscy potrafią sprostać. Zabiera czas i energię, które moglibyście poświęcić partnerowi. Nie raz doprowadzi was do sprzeczek na temat tego jak je wychowywać, podzielić się opieką czy innymi obowiązkami. Jednak w ogólnym rozrachunku pamiętajcie, że ten stres się opłaci. 20 proc. par, którym urodziło się dziecko przyznaje, że ten fakt niezwykle wzmocnił ich relację.

Więcej o: