10 rzeczy, o których możecie zapomnieć po urodzeniu dziecka

Lubicie weekendowe szaleństwa i spokojne poranki w łóżku? Wydajecie całą pensję na siebie? Nacieszcie się tym póki możecie, bo po pojawieniu się dziecka wasze życie nie będzie już takie samo.

Nie obejrzycie krwawego horroru w leniwe niedzielne popołudnie

Ba! Nie obejrzycie też dramatu psychologicznego, ani nawet romantycznej komedii. Możecie co najwyżej liczyć na film familijny lub kreskówki. A już na pewno bezwzględnie możecie zapomnieć o leniwym popołudniu, niedzielnym czy nie. Takie dni to przeszłość.

Nie spędzicie całej soboty w łóżku...

...odsypiając piątkowe szaleństwa w klubie. W ogóle zrezygnujecie z nocnych eskapad i zauważycie, że bycie rodzicem jest dużo łatwiejsze bez kaca. Zapomnicie też o byciu na bieżąco z nowymi, ekscytującymi miejscówkami w mieście, chyba że zaliczacie do nich rodzinne kawiarnie i sale zabaw.

Nieprzespane noce rodziców - czy można coś zrobić?

Mamo, już nigdy nie zapakujesz się do małej torebki!

Masz słabość do torebek? Rozejrzyj się za dużymi torbami, bo te modne maleństwa nie pomieszczą wszystkich Absolutnie Niezbędnych Rzeczy: pieluch, chusteczek, kremów, ubrań na zmianę, słoiczków z jedzeniem, łyżeczek, podgrzewaczy, smoczków, kolorowanek, kredek spinek...  Pomyślisz za to, że plecaki i walizki na kółkach są naprawdę wygodne. "Wygodny" i "praktyczny" - to teraz twoje ulubione przymiotniki.

Nie będziecie czytać książek do samego świtu

Zarywacie noce czytając wciągające książki? Dobra wiadomość jest taka, że z dzieckiem u boku też będziecie je zarywać, więc teoretycznie ten aspekt waszego życia się nie zmieni. Różnica polega na tym, że nie będziecie spać, bo dziecko będzie płakać, wołać o jedzenie, wymagać zmiany pieluchy, włazić wam do łóżka, kopać w plecy, spać na waszych głowach, czasem wymiotować lub zanosić się kaszlem. Właściwie możecie w ogóle zapomnieć o wysypianiu się i kończeniu książki w jednym podejściu! Sypialnia to już zupełnie inne miejsce.

Lubicie minimalistyczne wnętrza? Zapomnijcie o tym!

Białe ściany, białe meble, designerskie przedmioty, minimalizm i idealny porządek - rozejrzyj się, już niedługo dołączą pudła na zabawki - puste, bo kolorowy plastik zaleje podłogę, stół, łóżko i każdy cm2 powierzchni. Bohomazy flamastrem na ścianach i drzwiach, arcydzieła plastyczne utrzymane w gatunku "art naive" na lodówce, a zimą efektowne dekoracje w postaci butelek syropów, maści rozgrzewających i kropli do nosa - oto wystrój rodzinnego wnętrza!

Zapomnij o ryzykownych przygodach!

Skok na bungee nad akwarium pełnym wygłodniałych piranii możecie obejrzeć w telewizji. Jako rodzice musicie być odpowiedzialni i rozważni. Adrenalinę będzie wam za to podnosić kichające niemowlę lub wrzask zbuntowanego dwulatka. Ten rodzaj dreszczyku też bywa ekstremalny!

Zapomnijcie o relaksujących kąpielach w wannie

Właściwie w ogóle możecie zapomnieć o samotności w łazience. Nawet jeśli się w niej zamkniecie na klucz, gwarantujemy, że dziecko będzie krzyczeć, wołać was, szarpać za klamkę i  rzucać się na drzwi. Jeśli nikogo innego nie ma w domu, niemowlaka musicie wziąć ze sobą - pewnie będzie w leżaczku i pewnie będzie płakać domagając się jedzenia, bez względu na to, że był nakarmiony 5 minut wcześniej. Szybki prysznic - oto wasza nowa rzeczywistość. Ewentualnie kąpiel z gumowymi kaczuszkami, nakręcanymi łódkami i z wpatrzonym w was dzieckiem (jego ręce obowiązkowo zanurzone po łokcie w wodzie!)...

Nie zanurzycie się w ciszy

O ile nie macie pod ręką kogoś, kto zabierze wasze dziecko na spacer, możecie zapomnieć o ciszy w mieszkaniu. Może do teraz słuchaliście ciężkiego gitarowego rocka na pełny regulator, ale po jakimś czasie w roli rodziców zauważycie, że naprawdę nie tęsknicie za hałasem, a cisza to największe dobro ludzkości. I sen oczywiście, nie zapominajmy o śnie!

Autostopem przez Europę? Nie ma mowy!

Jeśli do tej pory lubiliście spontaniczne wypady, kupowanie biletów lotniczych rano i wylot wieczorem tego samego dnia, podróże z plecakiem po odludnych zakątkach Azji, nastawcie się na to, że  takie eskapady musicie odłożyć na czas nieokreślony. Może warto zaprenumerować periodyk o podróżach lub zakupić pakiet filmów podróżniczych - tyle tylko, że i tak nie będziecie mieli czasu ich czytać i oglądać.

Jak i dokąd podróżować z dzieckiem?

nie pomyślicie źle o rodzicach histeryzującego dziecka

Myślicie, że ten kilkulatek rzucający się z wrzaskiem na podłogę w sklepie jest źle wychowany? Posyłacie jego rodzicom pełne dezaprobaty spojrzenie? To także już przeszłość, teraz to wy jesteście tymi rodzicami, a wijące się w histerii dziecko jest wasze. Nie przeszkadzają wam już nawet płaczące dzieci w restauracjach. Jesteście pełni współczucia i zrozumienia.

I nawet jeśli czasem zatęsknicie za tymi wszystkimi rzeczami, to wiecie, że i tak wygraliście los na loterii, bo jest cała masa wspaniałych rzeczy, których nie doświadczylibyście bez swojego dziecka.

Dziecko robi awanturę w sklepie. Co robić?

Więcej o: