Najbardziej ukochane potrawy naszego dzieciństwa

Unoszący się po całym domu zapach i smak, jakiego już nie ma. Każdy z nas ma jakieś ukochane dania, z którymi kojarzy mu się dzieciństwo.

Zwykła pajda chleba z dodatkami

Dania naszego dzieciństwa - potrawy proste, niewyrafinowane, przygotowane ze zwykłych składników, ale naturalnych, pysznych i bez konserwantów. Takie smaki i zapachy przywołują czułe wspomnienia - mamy krojącej pajdę pysznego chleba ze śmietaną i cukrem, zanim wyszliśmy na podwórko. Babci robiącej pierogi, omlet albo wyjątkową pomidorówkę. Choć nie były to zasobne czasy, w naszych domach wyczarowywano pyszne dania, które bogactwem smaku przewyższały menu najlepszych restauracji.

Pomimo ówczesnego kryzysu i kiepskiego zaopatrzenia, dobrego chleba u nas nigdy nie brakowało. Tak jak dla Włocha święte jest prawo do dobrego espresso, dla Francuza do chrupiącej bagietki a Anglika tosta z fasolką, dla Polaka nadrzędnym prawem ludzkim jest dostęp do dobrego chleba. Może stąd popularność zwykłej pajdy świeżego chleba podawanej w różnych wersjach -  z cukrem, śmietaną kremówką albo solą, smalcem i ogóreczkiem kiszonym. Trudno było o bardziej prostą i smaczną przekąskę gdy zmęczeni zabawą wracaliśmy z podwórka.

Domowa pomidorówka

Najsłynniejsza zupa w Polsce, którą uwielbiają nawet największe niejadki. Pomidorowa też ma kilka wersji - w polskiej tradycji nie jest podawana jako gęsta zupa krem jak we Włoszech, ale jako rzadka zupa, bez widocznych innych warzyw, nierzadko przygotowana na bazie pysznego rosołu. Do wyboru opcja z ryżem albo makaronem według uznania. Smak pomidorówki przyrządzonej przez mamę czy babcię a nawet kucharkę w przedszkolu jest nie do podrobienia, choć składniki i sposób gotowania zupy są niezwykle proste.

Chrupiące placki ziemniaczane

Na słono, czy na słodko z cukrem albo śmietaną? Z cienką chrupiącą skórką czy bardziej mięsiste? Placki ziemniaczane to kolejna kultowa potrawa, której nie można na było nie lubić. Prosta do przygotowania, sycąca, rozgrzewająca - i te ziemniaki miały smak, jakiego dziś próżno szukać.

"Brudzące" pierogi z jagodami

Na prawdziwe mistrzostwo świata zasługują domowe pierogi z jagodami, zwłaszcza własnoręcznie uzbieranymi w lesie, po których porównywaliśmy kto ma bardziej czarny język. Pierogi w naszej tradycji są mocno zakorzenione - znane są w Polsce prawdopodobnie już od XIII wieku. Dlaczego wspominamy z takim rozrzewnieniem właśnie owocowe pierogi? Może w okresie utrudnionego dostępu do mięsnego farszu, łatwiej było je przyrządzić? Warto wiedzieć, że potrawa ta występuje nie tylko w w Polsce, ale i na Litwie, w Rosji, na Białorusi, Ukrainie, w Chinach i Japonii oraz we Włoszech. Podobnymi potrawami są rosyjskie pielmieni i ukraińskie wareniki. We Włoszech są natomiast ravioli i tortellini, a w Chinach je się np. pierożki wonton.

Magiczny omlet grzybek

Kolejne sentymentalne danie, nie tylko idealne na śniadanie - sycącym omletem na słodko lub słono można było podtuczyć dziecko, które nie jadało niczego poza pomidorową, za to chętnie wcinało apetyczny omlet z nadzieniem owocowym albo warzywnym. Takie proste w przygotowaniu przepisy dla dzieci, podawane na różne sposoby dawały szanse na urozmaicenie menu nawet największego niejadka.

Aromatyczny ryż z jabłkiem

To danie też doskonale sprawdzało się w kryzysie - wystarczyły podstawowe produkty jak ryż i jabłka, których zawsze było w Polsce pod dostatkiem i to najlepszej jakości. Niektórzy z nas jadali taki zestaw tylko w przedszkolu czy szkole, inni w wykonaniu babci czy mamy. Jednak zawsze to danie będzie się kojarzyć z dzieciństwem. Jako dorośli mamy zdecydowanie mniejszą skłonność do dań z owocami.

Antidotum na całe zło - Kogel - mogel

Ten prosty deser na bazie surowych jaj i cukru miał wielu oddanych fanów wśród dzieci. Znany jest zarówno jako kogiel-mogiel lub kogel-mogel i pojawił się w Polsce już w XVII wieku. Jego receptura jest prawdopodobnie pochodzenia żydowskiego. Stał się popularny w okresie międzywojennym i w PRL-u, gdy słodycze nie były łatwo dostępne. W Niemczech nazywa się Zuckerei, a regionalnie także Goggelmoggel, w Rosji - gogol-mogol. Klasyczny kogel-mogel uciera się z dwóch żółtek kurzych jaj i trzech łyżeczek cukru, można dodać do niego między innymi miód, bitą śmietanę, kakao i rodzynki.

Więcej o:
Copyright © Agora SA