Gwiazdy z ADHD i dysleksją - jako dzieci miały ciężkie życie, dziś są sławne

Gdy twoje dziecko otrzymuje diagnozę ADHD albo dysleksji, jako rodzic masz poczucie porażki i widzisz wyłącznie problemy, które napotka w życiu. Tymczasem nie ma się czym martwić - takie zaburzenia nie przekreślają świetlanej przyszłości twojego malucha. Dzieci z problemami poznawczymi mogą wyrosnąć na wielkie gwiazdy. ADHD czy dysleksja nie są wyrokiem skazującym twoje dziecko na nieudane życie. Wręcz przeciwnie, wasze dziecko może być, podobnie jak pokazane gwiazdy, bardziej zmotywowane by osiągnąć w życiu sukces - wbrew tym, którzy w nich nie wierzyli.

Gwiazda kina - dyslektyk Tom Cruise

Gigantyczna międzynarodowa gwiazda kina, jedna z najbardziej wpływowych osób i najlepszych aktorów w Hollywood, jako dziecko borykał się kompleksami i poczuciem niższości spowodowanymi etykietką dyslektyka. Nie pamiętał tego, co właśnie przeczytał, był niespokojny i nerwowy, sfrustrowany i ogłupiony. Ciągle złościł  się z powodu swoich problemów z nauką. Miał poczucie naznaczenia i tajemnicy, której nie zdradzał nikomu. W wywiadach opowiadał, że czuł się niemal analfabetą - uwielbiał się uczyć i chciał to robić, ale poniósł porażkę w systemie edukacji. Dużo czasu zajęło mu przezwyciężenie tych ograniczeń i było warto - dziś to kasowy i wpływowy aktor oraz producent filmowy a jego nazwisko jest marką samo w sobie.

Genialny pływak z ADHD - Michael Phelps

Wybitny pływak amerykański i złoty medalista olimpijski został zdiagnozowany na ADHD gdy miał 9 lat - przyjmował lek pozwalający kontrolować to zaburzenie. Jednak najlepszym lekarstwem na problem małego Michaela było hobby, które uczyniło go legendą sportu - pływanie. Zdaniem matki pływaka, sport nauczył go dobrze zarządzać czasem i mimo że jego umysł był niespokojny, skupiał się na celu - do końca basenu i z powrotem. Poza tym woda jest naturalnie uspokajającym i wyciszającym środowiskiem dla dziecka z ADHD. Phelps znalazł swoją pasję i cały nadmiar energii zlokalizował w tym kierunku, co pozwoliło mu odnieść tak spektakularne sukcesy w pływaniu.

Salma Hayek/BIGPICTURESPHOTO.COM/FORUM Salma Hayek/BIGPICTURESPHOTO.COM/FORUM Salma Hayek/BIGPICTURESPHOTO.COM/FORUM

Piękna i ambitna aktorka - dyslektyczka Salma Hayek

Ta piękna i seksowna aktorka o latynoskich korzeniach, mama małej Valentiny, aktywistka i żona miliardera z branży mody została zdiagnozowana jako dyslektyczka gdy była nastolatką. Jednak nigdy nie pozwoliła na to, by zaburzenie ją ograniczało - szybko się uczyła i jakoś w szkole udawało jej się ukryć swój problem. Do dziś czytanie zajmuje jej sporo czasu, ale teraz nie przejmuje się tym. Po prostu scenariusze czyta tylko raz i wszystko stara się zapamiętać.

Nadaktywny aktor i komik - Will Smith

Nominowany do Oscara, charakterystyczny, przy tym doskonały aktor, raper i producent  wspomniał w wywiadzie, że jako dziecko był zabawny, ale miał kłopoty  z koncentracją uwagi.- Dziś zdiagnozowanoby mnie jako dziecko z ADHD - stwierdził. Problemy poznawcze nie przeszkodziły mu jednak odnieść gigantycznego sukcesu w zawodzie i stworzyć udanej rodziny z dziećmi, którzy również są utalentowane i działają w show-biznesie. Mowa o córeczce Willow i synku Jadenie z aktorką Jadą Pinkett-Smith.

Liv Tyler w dwukolorowej sukience Stella McCartney Liv Tyler w dwukolorowej sukience Stella McCartney fot. East News

Śliczna aktorka i modelka z ADHD - Liv Tyler

Piękna aktorka i modelka, córka Stevena Tylera z Aerosmith jako dziecko również miała kłopoty  z czytaniem i była nadaktywna oraz cierpiała na zaburzenia koncentracji uwagi. O jej problemach wspomniała też w swojej autobiografii  "Rebel Heart: An American Rock 'n Roll Journey" matka  aktorki Bebe Buell. Z powodów zaburzeń Liv specjalnie wysłała córkę do szkoły, która potrafiła poradzić sobie z dziećmi z problemem ADHD. Dziś Liv to znana aktorka i twarz koncernów kosmetycznych, mama chłopca o imieniu Milo.

Więcej o: