Jak zaoszczędzić na starszym dziecku? Rady dla rodzin w kryzysie

W sklepach jest drogo, niskie płace rodziców nie chcą się rozmnożyć, a kredyty i rosnące wydatki na utrzymanie dzieci obciążają domowy budżet. Ciężko zarobić dodatkowe pieniądze, mimo że potrzeby są coraz większe. Podpowiadamy, na czym można oszczędzić, gdy w domu masz starsze dziecko i marne szanse na zwiększenie dochodów.

Planuj posiłki i zakupy

Wiesz, że twoje dzieci zwykle piją w szkole wodę w półlitrowych butelkach? Kup dwie małe butelki i po umyciu przelej im codziennie świeżą wodę z 6-litrowego baniaka, który wychodzi taniej. Wybieraj duże opakowania produktów, których dużo zużywacie. Hurtem wychodzi taniej, zwłaszcza w sklepach dyskontowych. Przygotuj plan posiłków na cały tydzień - w niedzielę duży garnek rosołu, potem na nim kolejnego dnia pomidorowa z kluseczkami. Kluseczki następnego dnia podasz z mięsem itd. Zamiast kupować prażoną kukurydzę zróbcie ją sami w domu. Spore kwoty pożerają wydatki na rzeczy, które można niewielkim nakładem czasu i pracy przygotować samodzielnie.

Wykorzystaj zalety internetu

Kupuj w sklepach online - wszystko jest tańsze, masz dostawę do domu, więc oszczędzasz również czas. Zwłaszcza gdy dziecko potrzebuje większej rzeczy np. zestawu książek i podręczników, wyposażenia do pokoju typu biurko czy łóżko, plecaka czy jakiegoś urządzenia. W sieci możesz też odsprzedać rzeczy i sprzęty, z których twoje dziecko wyrosło i już nie korzysta. Poza tym taniej nabędziesz te, których potrzebujecie - używany ale w dobrym stanie rower, łyżwy czy rolki.

Kupuj ubrania i buty na wyprzedażach

Doczekaliśmy się czasów, gdy przeceny w polskich sklepach sięgają nawet 70 proc. i można sporo zaoszczędzić kupując ubrania dla dzieci albo buty. Wybieraj rzeczy trochę na wyrost, bo dzieci szybko rosną, koniecznie ponadczasowe w stylu i dobrej jakości. Już tej zimy kup kurtkę większą o dwa rozmiary - na przyszły sezon będzie jak znalazł. Podobnie buty, choć tu czasem trudniej trafić z rozmiarem. Poluj na okazje i myśl do przodu - teraz możesz nabyć klapki, które zimą przydadzą się na basen, a latem, gdy będzie ciepło, będą jak znalazł! Podobnie zamiast jednej pary skarpet kup w sieciówce czy supermarkecie zestaw - starczy na dłużej i wychodzi taniej niż pojedynczo.

Korzystaj z biblioteki

Zamiast kupować drogie gazetki tematyczne dla dzieci o piłkarzach czy Barbie oraz nowe książki umów się ze znajomą rodziną na wymianę czytadeł. Raz kupujecie wy, raz oni i dzieci są zorientowane w temacie. Zawsze można też skorzystać z biblioteki - często są tam nowości, z którymi twoje dziecko chętnie się zapozna. Może tez odrobić tam lekcje mając dostęp do komputera z internetem, jeśli nie macie go w domu.

Wymieniaj się rzeczami ze znajomymi

Nie kupuj zabawek, ale poproś o nie znajomych ze starszymi dziećmi. Pewnie chętnie przekażą wam niepotrzebne już im dziecięce przedmioty, ciesząc się, że posłużą waszym dzieciom. Podobnie ty możesz przekazać ubrania i zabawki, z których twoje dzieci wyrosły. Nie kupuj rzeczy z motywem przewodnim będącym chwilową modą! Lepiej podarować dziecku długopis z Zygzakiem McQueenem niż bluzę z ulubionym bohaterem. Bo młodsze dziecko, gdy dorośnie,  może interesować się czymś zupełnie innym.

Więcej o: