Ferie w dobie kryzysu - pomysły na ciekawe spędzenie czasu

Ferie zimowe co roku wyczekiwane są przez dzieci z utęsknieniem. Brak zajęć szkolnych, zimowiska i mnóstwo wolnego czasu. Z kolei dla rodziców ferie wiążą się z pewnymi trudnościami. Nie wszystkich stać na zimowy wyjazd z dziećmi i zmianę klimatu. Trzeba zapewnić najmłodszym opiekę kiedy jest się w pracy i zadbać o to, aby dziecko spędziło ten czas atrakcyjnie i powróciło do szkoły wypoczęte. Ferie w dobie kryzysu oznaczają pole do popisu dla rodziców, którzy muszą wykazać się dużą kreatywnością. Oto ciekawe propozycje dla tych, którzy zostają w domu albo nie mają zbyt wiele pieniędzy.

Darmowy pobyt dzieci w Novotelu

Zimowe ferie to czas, kiedy dzieci potrzebują dodatkowej rozrywki, żeby nie
nudzić się w mroźne dni. Gdy macie urlop w pracy, to warto udać się do jednego z 11 hoteli Novotel w Polsce, które proponują specjalny program Family&Novotel. Docenią go nie tylko
dzieci, na które teraz czekają niespodzianki związane z bohaterami najnowszej filmowej produkcji Disneya "Muppety", ale i rodzice - ponieważ pobyty i śniadania dla najmłodszych są w okresie ferii bezpłatne.

Zostańcie zimowymi tropicielami

Chcesz aby twoje dziecko zostało zimowym tropicielem? W "Przewodniku prawdziwych tropicieli - Zima" Adam Wajrak, przyrodnik i dziennikarz Gazety Wyborczej kolejny raz przekonuje, że nie trzeba wyjeżdżać za granicę aby odkryć niesamowite przyrodnicze skarby. Tym razem Wajrak śledzi jedyne w Polsce dzikie rysie i żbiki, wprasza się także na kolację do wilczej watahy. Zapoznaje czytelników z najsprytniejszymi i najbardziej kolorowymi gatunkami ptaków oraz tropi łąkowego superzabójcę. Odkryjcie razem z Wajrakiem dziki i fascynujący świat rodzimej fauny i flory, tym razem w zimowej odsłonie.

Górka Szczęśliwicka - narty za darmo

W ferie uczniowie w wieku od 7 do 18 lat, będą mogli zjeżdżać z Górki Szczęśliwickiej za darmo między godziną 10 a 13. Uczestnictwo można zarezerwować sobie telefonicznie lub mailowo. To propozycja Warszawskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, która ułatwi zorganizowanie czasu dzieciom w okresie ferii zimowych zapracowanym rodzicom. Oferta dotycząca Górki Szczęśliwickiej przychodzi im z pomocą w momencie, gdy nie mają czasu na wyjazd z dziećmi. Długość toru zjazdowego na Górce Szczęśliwickiej wynosi 499 m, a stok zajmuje powierzchnię 9 500 metrów kw. W jego dolnej części, na oślej łączce o długości 60 m, dzieci i nowicjusze mogą uczyć się podstaw jazdy na nartach. Na szczyt wzniesienia pozwala się natomiast dostać wyciąg krzesełkowy o długości 224 m.

Odwiedźcie nowoczesną salę zabaw

Coraz więcej jest nowoczesnych miejsc dla rodziny takich jak warszawska Akademia Kreatywnego Rozwoju dla Dzieci i Dorosłych Tamika. To nowatorski projekt, bo oferuje wiele możliwości kreatywnej zabawy zarówno dla małych jak i dużych gości. Na co dzień organizowane są tu warsztaty, spotkania autorskie, wernisaże, aukcje sztuki oraz imprezy dla dzieci i dorosłych. W Akademii najważniejsza jest kreatywna zabawa, rodzinna integracja i aktywizacja całej rodziny. Tamika oferuje zajęcia dla kobiet w ciąży, noworodków, dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym, rodziców a nawet dziadków, proponując formuły spotkań przy współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku.

Posłuchajcie audiobooka

Gdy zimno i mroźno za oknem najlepiej odpocząć z kubkiem kakao słuchając dobrego audiobooka. Dobrego, czyli wartościowego, niebanalnego i takiego, którego posłuchają z przyjemnością również rodzice. Bo w ferie jesteśmy razem częściej niż na co dzień. Cudownie słucha się ciekawych przygód - zarówno dla chłopców jak i dla dziewczynek. Słuchanie audiobooka, który dodatkowo zilustrowany jest muzyką, a czytający aktor wnosi swoją interpretację historii - to trochę jak obcowanie ze sztuką. Nuda pryska, dzieciaki nie marudzą a dorosłym też spodoba się np. audiobook "Dziadek i Niedźwiadek" - prawdziwa historia o misiu Wojtku z Armii Andersa, wzruszająca, pogodna i edukacyjna zarazem. Wspaniała atmosfera wędrówki, ciekawi ludzie, rozbrajający niedźwiadek który podbije serca wszystkich, którzy wysłuchają tej pięknej opowieści.


Wybierzcie się na ślizgawkę

W ramach "Zimy w mieście" niektóre lodowiska oferują darmowy wstęp dla dzieci w czasie ferii zimowych. Zajrzyjcie na najbliższą ślizgawkę, odkurzcie łyżwy albo je wypożyczcie i poszalejcie na lodowej tafli. To jedna z największych atrakcji zimy, zwłaszcza gdy odbywa się na świeżym powietrzu. Na stołecznym Torwarze najmłodsze dzieci, które dopiero stawiają pierwsze kroki na lodzie mogą jeździć z pomocą pingwinów. Pingwiny mają 110 cm wysokości i ważą ok 12 kg, co ogranicza możliwość upadku w ich towarzystwie do minimum.

Zagrajcie w "Move and Play"

Dzieci uwielbiają grać w interaktywne gry komputerowe. Co jednak zrobić jeżeli rodziców, mimo szczerych chęci, po prostu nie stać na zakup drogich konsoli wraz z równie drogimi grami? Z pomocą przychodzą nam wówczas gry online, takie jak dostępna od niedawna na polskim rynku platforma z grami dla dzieci Move&Play opracowana przez firmę Energizer.  Aby nasze dziecko przeniosło się z realu do wirtualnego świata Move&Play wystarczy komputer podłączony do internetu oraz kamerka internetowa. Seria interaktywnych gier w prosty i przystępny sposób łączy czystą rozrywkę z walorami edukacyjnymi. Wielką zaletą wspomnianej platformy jest to, że w przeciwieństwie do tradycyjnych gier komputerowych zapewnia dziecku ruch przed komputerem i pozwala mu na trenowanie własnej sprawności fizycznej.

Więcej o: