Jak przetrwać samotne rodzicielstwo - 10 porad

Stało się, zostałaś sama z dzieckiem i od dziś jesteś samodzielną mamą. Gdy otrzesz łzy po rozpadzie swojego związku i waszej rodziny, zorganizuj sobie życie na nowo. Pamiętaj, świat się nie kończy, miliony kobiet na świecie są w takiej sytuacji i dają radę. Oto przewodnik jak sobie poradzić w roli pojedynczego rodzica.

Dostosuj karierę do nowej sytuacji rodzinnej

Wybierz taką formę zatrudnienia, która pozwoli łączyć pracę zawodową z wychowywaniem dzieci. Sprawdź czy jest opcja telepracy albo elastycznych godzin pracy w twojej firmie. Być może poprosisz o zmniejszenie wymiaru etatu by podołać wszystkim obowiązkom.

Barack Obama na spotkaniu przedświątecznym w Białym Domu. AP/Alex Brandon Barack Obama na spotkaniu przedświątecznym w Białym Domu. AP/Alex Brandon AP/Alex Brandon

Poszukaj inspiracji

Wiele sławnych osób zostało wychowanych przez pojedynczego rodzica. Barack Obama, Bill Clinton, John Lennon, Audrey Hepburn, Mariah Carey, Matt Damon, Kirsten Dunst to tylko przykłady dzieci samotnych rodziców, które osiągnęły sukces zawodowy i są znane na całym świecie. Przechowuj je w pamięci na wypadek gdy będziesz miała gorszy dzień.

Ustal czas tylko dla siebie

Dla równowagi psychicznej potrzebujesz czasu bez dzieci. Poproś o pomoc bliską koleżankę albo kogoś z rodziny - choć raz w tygodniu wyjście do kina, fryzjera czy na kolację do znajomych bardzo ci się przyda. Zawsze gdy będziesz potrzebować trochę odpoczynku nie wahaj się poprosić byłego partnera albo zaufaną osobę o zajęcie się dziećmi.

Odpuść rzeczy, nad którymi nie masz kontroli

Twój były i tata dziecka nie kwapi się do kontaktów z potomkiem? Możesz mu telefonicznie przypomnieć o posiadaniu potomstwa, ale nie zmusisz nikogo do zaangażowania się w rolę ojca jeśli tego nie chce. Nie na wszystko masz wpływ, nie nad wszystkim kontrolę. Przyjmij to do wiadomości, że nie odpowiadasz za to jakim rodzicem jest twój były mąż.

Policz do dziesięciu

Gdy dziecko znowu rozsypało płatki śniadaniowe na podłodze, drugie rykiem domaga się włączenia ulubionej bajki a ty masz dziesięć minut na wyjście z domu, to każdemu zaczynają puszczać nerwy. Nie krzycz jednak, opanuj się licząc do 10. Stara metoda, ale pozwala złapać dystans i odzyskać na sobą kontrolę.

Nie ścigaj się sama ze sobą

Nikt nie zauważy, że nie zdążyłaś posłać łóżek przed wyjściem z domu a w zlewie stoją brudne naczynia po śniadaniu. Wyluzuj, nie musisz mieć zawsze domu na błysk, świeżego obiadu i rzeczy idealnie wyprasowanych. Gdy masz gorszy dzień, pozwól sobie na luz, zrób dobrą herbatę i obejrzyj dobrą komedię zamiast szorowania kuchenki i pichcenia dwudaniowego obiadu  z deserem.

Podkreślaj zalety mężczyzn

To, że rozstałaś się z tatą dzieci nie oznacza, że masz prawo przekazywać dzieciom negatywny obraz wszystkich mężczyzn na świecie. Komentuj pozytywnie zachowania mężczyzn w rodzinie i wśród znajomych - dziadka, twojego brata, trenera sportu, jakie uprawia dziecko. Pokaż, że są na świecie fajni i wartościowi przedstawiciele płci męskiej, nawet jeśli twój partner was zawiódł.

Gratuluj sobie sukcesów

Nauczyłaś synka jazdy na rolkach, odpieluchowałaś córeczkę? Może zabrzmi to dziwnie, ale zasłużyłaś na gratulacje i możesz sama je sobie złożyć. Uczcij to wydarzenie najlepiej jak potrafisz. Nie czekaj aż ktoś otworzy szampana, sama sobie pogratuluj.

Bądź zawsze przygotowana na każdą ewentualność

Jadąc na wycieczkę do miasta pamiętaj o piciu i przekąskach dla dzieci. Spakuj pieluchy i zabierz coś do przebrania, jeśli masz malucha. Teraz nie możesz liczyć, że ktoś zostanie z dzieckiem a ty wrócisz po zapomnianą ważną rzecz. Myśl krok do przodu, to ułatwi ci życie.

Działaj wielozadaniowo

Łącz zajęcia i obowiązki domowe z zabawą - ty składasz rzeczy po prasowaniu, dziecko paruje skarpetki, ty pracujesz przy laptopie, ono obok układa puzzle albo rysuje coś na wybrany temat. Robisz obiad, a maluch może w tym czasie stworzyć naszyjnik z makaronu.