Świat nauki o matkach: 7 ciekawych faktów

Myślicie, że wiecie już wszystko? Zdziwicie się! Zobaczcie, co na temat matek mówią badania i ankiety.
mama dziecko mama dziecko fot. Shutterstock

Opowiedz mi bajkę...

Internetowy magazyn Instytutu Smithsona zamieścił na stronie smithsonian.com wyniki różnych prac naukowych dotyczących matek. Niektóre z nich są naprawdę interesujące. Czy wiedzieliście na przykład, że matki lepiej opowiadają o zdarzeniach z przeszłości? Ich opowieści są barwniejsze i przekazują więcej emocji, niż te opowiadane przez ojców - do takiego wniosku doszli amerykańscy naukowcy z Florydy i Georgii. Dzięki temu dzieci lepiej rozwijają się emocjonalnie, uczą się radzić sobie z trudnymi uczuciami i stawiać czoła nieprzyjemnym doświadczeniom życiowym.

mama mama fot. Shutterstock

Alkohol i rodzice

Gdy jesteśmy nastolatkami, nasze podejście do spożywania alkoholu najczęściej zależy od grupy rówieśniczej, w której się obracamy. Za to kiedy staniemy się dorośli, to czy będziemy nadużywać alkoholu, zależy w dużej mierze od tego, jak piły nasze matki. Zaskakujące i niewiarygodne? Być może, ale do takich właśnie wniosków doszli badacze z brytyjskiej organizacji badawczej Demos. Badanie trwało przez 34 lata i na jego podstawie wysunięto wniosek, że im częściej w trakcie dzieciństwa badanych ich matki piły alkohol, tym częściej oni sami mieli skłonność do naużywania alkoholu po osiągnięciu pełnoletności. Takiej zależności nie odkryto jednak między stylem picia ojców i ich dorosłych dzieci.

mama i dziecko mama i dziecko fot. Shutterstock

Bo tak!

Wszyscy wiemy, że dzieci lubią zadawać pytania, a rodzice udzielają im nieuważnych odpowiedzi. Zanim jednak źle ocenimy dorosłych, przyjrzyjmy się dzieciom: czy wiedzieliście, że zadają swoim mamom średnio 300 pytań dziennie? Tak wynika z ankiety przeprowadzonej w Wielkiej Brytanii wśród tysiąca matek. Najciekawsze świata okazały się 4-letnie dziewczynki: z ich ust pada około 390 pytań dziennie, czyli średnio 1 pytanie na dwie minuty. Imponujące, prawda? Nic więc dziwnego, że część odpowiedzi to roztargnione "Aha"!

niemowlę niemowlę fot. Shutterstock

Jesteś tym, co jem

Cuda nad cudami: dieta ciężarnej kobiety może wpłynąć na DNA płodu! Z badania przeprowadzonego wśród mieszkanek rolniczych obszarów Gambii i ich dzieci, dowiadujemy się, że niemowlęta poczęte w czasie pory deszczowej, czyli w okresie, gdy ich matki jadały więcej warzyw, miały więcej zmian (metylacji) w obrębie DNA, niż dzieci poczęte w porze suchej, czyli w czasie, kiedy dieta jest bardziej kaloryczna, ale uboższa w witaminy. Nie wiadomo, jakie skutki będą miały zmiany w 6 badanych genach, zdaniem naukowców wyniki te potwierdzają jednak obserwacje z badań przeprowadzonych na myszach: zaobserwowano wtedy, że dieta matki może na przykład zmieniać barwę sierści małych myszy.

mama i dziecko mama i dziecko fot. Shutterstock

Lustrzane odbicie

Badacze z amerykańskiego University of Missouri odkryli, że w relacjach z rówieśnikami nastoletnie dzieci naśladują sposób, w jaki ich matki odnoszą się do własnych znajomych. Sęk w tym, że najczęściej dotyczy to negatywnych zachowań i skłonności do wchodzenia w konflikty z przyjaciółmi i bliskimi. Nastolatki uznają takie zachowania jako wzór tworzenia relacji z ludźmi.

joga w ciąży joga w ciąży fot. Shutterstock

Kwiat lotosu

O tym, że stres przeżywany przez ciężarną może być odczuwany przez płód, nie trzeba nikogo szczególnie przekonywać, tak samo jak o tym, że joga może nam pomóc zrelaksować się. Joga uprawiana w ciąży też już nikogo nie dziwi, teraz jednak możemy zacytować wyniki badań przeprowadzonych na brytyjskich uniwersytetach w Newcastle i Manchesterze, które potwierdzają tezę, że joga zmniejsza poziom stresu u ciężarnych. Kobiety, które ćwiczyły jogę przynajmniej raz w tygodniu przez dwa miesiące uzyskiwały niższy wynik w badaniach sprawdzających ich poziom stresu, niż kobiety, które nie uczestniczyły w sesjach jogi.

mama i dziecko mama i dziecko fot. Shutterstock

Mama

A o tym, jak ważna jest mama, niech świadczą wyniki pracy naukowej, opublikowane w "Proceedings of the National Academy of Sciences". Okazuje się, że już jaskiniowcy mieli swój prymitywny język, w którym jednym ze słów było właśnie mama. Wynika z tego, że jest to jedno z najstarszych słów na świecie. Zdaniem lingwistów istnieje około 24 słów, które przetrwały przez 15 tys. lat i można je odnaleźć w podobnym brzmieniu w kilku współczesnych językach.

Więcej o:
Copyright © Agora SA