10 najpiękniejszych filmów o miłości [RANKING]

W zestawieniu najbardziej romantycznych filmów znalazła się animacja dla dzieci i dwa obrazy, w których to dzieci znajdują się w centrum wydarzeń. Czy ta lista pokrywa się z Waszą?
Casablanca Casablanca Fot. East News

Miejsce 10: Casablanca

Wypożyczalnia filmów Love Film & Mind Lab International przeprowadziła wśród swoich klientów ankietę na temat filmów o miłości, które wprowadzają widzów w romantyczny nastrój. Na liście 10 najpiękniejszych obrazów znalazło się sporo klasyki, kilka nowszych produkcji, a nawet jeden film dla dzieci! 1 proc. ankietowanych wybrał film "Casablanca", co plasuje ten klasyczny obraz na ostatnim miejscu zestawienia.

Dla mnie historia miłości bohaterów granych przez Bogarta i Bergman byłaby w pierwszej trójce - tuż obok "Przeminęło z wiatrem" i zwycięzcy tego zestawienia. Jednak z kilkunastu redaktorek, które zapytałam o ich ulubiony film, żadna nie wspomniała o tej opowieści o miłości z wojną w tle.

Jerry Maguire Jerry Maguire Fot. East News

Miejsce 9: Jerry Maguire

Na 9. miejscu listy znalazł się - dzięki 2 proc. głosów - film "Jerry Maguire" - obraz z czasów, w których Tom Cruise kojarzył się jeszcze z filmowym przystojniakiem i amantem, a nie ze zwariowanym członkiem Kościoła scjentologicznego. Tytułowy Jerry Maguire to człowiek sukcesu, który pewnego dnia odrzuca swoje wygodne życie, a na jego drodze staje kobieta (Renée Zellweger) wychowująca samotnie kilkuletniego syna... Wzruszający film o miłości, rodzinie i poszukiwaniu tego, co w życiu naprawdę ważne.

Titanic Titanic Fot. East News

Miejsce 8: Titanic

Oto największy hit 1997 roku - film, który obejrzał chyba cały świat. Historia ubogiego Jacka Dawsona, granego przez Leonardo DiCaprio i majętnej Rose DeWitt Bukater (Kate Winslet) jednych wzruszała do łez, a innych irytowała ckliwością i dłużyznami. Ten, zrealizowany z wielkim rozmachem, film Jamesa Camerona zajął 8. miejsce. W naszej redakcji wspomniała o nim tylko jedna osoba.


Pretty Woman Pretty Woman Fot. East News

Miejsce 7: Pretty Woman

Ten film miał swoją premierę 24 lata temu, w co niektórym z nas naprawdę trudno uwierzyć. "Pretty Woman" był nazywany współczesną wersją Kopciuszka - bogaty mężczyzna (Richard Gere) zakochuje się w uroczej prostytutce (Julia Roberts), a wszystko nieodwołalnie zmierza do happy endu... Okazuje się, że 4 proc. ankietowanych wybiera właśnie ten film, kiedy chce się poczuć romantycznie. W redakcji jednak cisza, nikt nie potraktował tego obrazu jako najwspanialszej opowieści o miłości.

Duch Duch Fot. East News

Miejsce 6: Uwierz w ducha

Romans między dwoma światami: Patrick Swayze, który powraca z zaświatów, żeby chronić swoją żonę, graną przez Demi Moore, scena kompletnie nierealnego pocałunku, a to wszystko z wyciskającą łzy z oczu piosenką The Righteus Brothers "Unchained Melody" w tle - nic dziwnego, że ta klasyczna już pozycja znalazła się wśród 10 najbardziej romantycznych filmów. Na początku lat 90. cały świat płakał oglądając ten film, ślepo kupując medium, pocałunki w z duchami i kontakty z zaświatami.

Dirty Dancing Dirty Dancing Fot. East News

Miejsce 5: Dirty Dancing

Baby i Johnny wzruszali wyobraźnię nastolatków pod koniec lat 80., a soundtrack z tego filmu jest do dzisiaj bardzo rozpoznawalny i grany w stacjach radiowych. "Dirty Dancing", w Polsce pokazywany w kinach pod tytułem "Wirujący seks", to miejsce 5. w tym zestawieniu, co pozwala przypuszczać, że większość ankietowanych była po trzydziestce i typowała filmy na zasadzie sentymentu.

Notting Hill Notting Hill Fot. East News

Miejsce 4: Notting Hill

Na 4. miejscu (9 proc. głosów) znalazł się film "Notting Hill" z królem brytyjskich komedii romantycznych w roli głównej: Hugh Grant wciela się w tym obrazie w postać nieśmiałego antykwariusza, który zakochuje się w gwieździe filmowej wprost z Hollywood - w tej roli królowa amerykańskich komedii romantycznych, Julia Roberts. Wielka Brytania spotyka Stany Zjednoczone i otrzymujemy przyjemną i zabawną opowieść o miłości z pozoru niemożliwej.

Wall-E Wall-E Fot. East News

Miejsce 3: Wall-E

"Wall-E"! Naprawdę? Tak, ta oto animowana produkcja stworzona w studio Pixar znalazła się na 3. miejscu najpiękniejszych filmów o miłości. Redakcyjna koleżanka wykrzyknęła entuzjastycznie: "O tak, to piękny film! Bardzo wzruszający", a pewien internauta na portalu poświęconym filmom napisał na temat "Wall-E": "Trochę dołujące, że taki robocik, mały, zardzewiały, znalazł miłość swojego życia, a ja nie mogę". 13 proc. ankietowanych uznało tę animację za bardzo romantyczną.

Pamiętnik Pamiętnik Fot. East News

Miejsce 2: Pamiętnik

"Film o prawdziwej miłości, prosty, staroświecki" - tak o "Pamiętniku" wypowiedziała się jedna z moich rozmówczyń. To drugi najczęściej wymieniany przez moje redakcyjne koleżanki film o miłości, co pokrywa się z wyborem ankietowanych: "Pamiętnik" znalazł się na drugim miejscu listy, wybrany przez 18 proc. osób biorących udział w badaniu Love Film & Mind Lab International.

Liam Neeson i Thomas Brodie-Sangster w filmie Liam Neeson i Thomas Brodie-Sangster w filmie "To właśnie miłość" Fot. East News

Miejsce 1: To właśnie miłość

Czy ktoś jest zdziwiony, że "To właśnie miłość" znalazła się na pierwszym miejscu? Ja nie, bo to byłby też mój wybór, mimo że nie jest to typowy melodramat, a raczej bardzo wzruszająca komedia romantyczna (wylałam wiadro łez na scenie pogrzebu i w momencie, w którym Emma Thompson słucha Joni Mitchell). Oglądam ten film przynajmniej raz roku, a jak się właśnie okazało - nie jestem w tym osamotniona. To ulubiony film o miłości większości moich rozmówczyń oraz 21 proc. ankietowanych. O miłości każdego rodzaju i w każdym wieku, o rodzicach, dzieciach, singlach, rozwodnikach i o poszukiwaniach miłości: wzrusza, bawi i skłania do refleksji.

A Wy? Jaki film wybieracie?

Więcej o: