1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Idealny dzień kobiety: o czym marzymy?

Naukowcy już wiedzą, czego potrzeba kobietom, żeby ich dzień był doskonały. Sprawdźcie, jak nas uszczęśliwić!
Kobiety w pracy muszą się starać bardziej niż mężczyźni, by awansować Kobiety w pracy muszą się starać bardziej niż mężczyźni, by awansować fot. Shutterstock

Praca i pochodne

Mogłoby się wydawać, że pojęcie idealnego dnia jest różne dla każdej osoby, jednak naukowcy z Jacobs University (Niemcy) i Georgia Institute of Technology (USA) przeprowadzili badanie wśród 909 pracujących kobiet, które miało na celu ustalić, co najbardziej lubią robić w trakcie dnia. Ankieta polegała na zebraniu ocen różnych codziennych czynności pod kątem stopnia przyjemności odczuwanej  podczas ich wykonywania oraz pod względem ich użyteczności. Następnie naukowcy przeanalizowali uzyskane odpowiedzi i określili ile czasu należałoby poświęcić konkretnym czynnościom, żeby kobieta mogła czuć się jak najbardziej szczęśliwa. Na podstawie zebranych danych naukowcom udało się stworzyć plan idealnego 16-godzinnego dnia (pozostałe osiem godzin przypada na sen).

Fakt, że ankietowane kobiety to osoby pracujące nie pozostał bez wpływu na ostateczny wynik listy. Okazuje się, że najmniej czasu chciałybyśmy przeznaczyć na dojeżdżanie do pracy (33 minuty dziennie) i na samą pracę (36 min). My zapytaliśmy dodatkowo kilka kobiet o ich wizję idealnego dnia i tylko jedna z nich uwzględniła pracę. Ania, mama trzyletniej dziewczynki, mogłaby zaczynać pracę o 10.00, mieć pól etatu, a potem czas dla siebie i rodziny:  - Wieczorem córka idzie spać o 20.00, a nie o 21.00 jak ostatnio, jakaś dobra kolacja z lampką wina, czas dla mnie i męża, bez myślenia o obiedzie na jutro, sprzątania, myślenia o pracy, itp. W międzyczasie koty siedzą nam na kolanach i cudnie mruczą - snuje swoje marzenia Ania.

Zwykły, zimowy spacer z dzieckiem, może stać się wspaniałą przygodą Zwykły, zimowy spacer z dzieckiem, może stać się wspaniałą przygodą fot. Shutterstock

Dzieci i dom

Całkiem często można usłyszeć komentarz, że kiedy kobieta zostaje matką, liczą się dla niej tylko dzieci.Tymczasem z danych zebranych przez naukowców wynika, że w idealnym dniu kobiety opieka nad dziećmi znajduje się gdzieś na szarym końcu listy i zajmuje jej 46 minut - dokładnie tyle samo, co dzienna drzemka. Minutę więcej wolałybyśmy poświęcić pracom domowym (47 min), a dwie minuty dłużej - niż na zabawie z dziećmi - spędziłybyśmy przy komputerze (48 min).

Ewa, mama dwóch dziewczynek, czuje się ostatnio przytłoczona codziennymi obowiązkami, dlatego zapytana o idealny dzień, chętnie popuszcza wodze fantazji: - Sama, samiuteńka w jakimś miejscu, bez męża, dzieci, obowiązków domowych, z ciepłym kocykiem, za oknem przytulna szarówka - marzy. Z kolei spodziewająca się drugiego dziecka Magda, wolałaby spędzić ten dzień z całą rodziną - z tym zastrzeżeniem, że wszyscy są w dobrych humorach. - Plaża, morza szum, ptaków śpiew - wylicza. - Córka grzecznie bawi się obok. Na kocyku obok mnie błogo sobie śpi nasze dziecię numer 2, bo jak ma być idealnie, to niech już będzie z nami - śmieje się Magda. Idealny dzień Joanny: - Z mężem i dzieckiem, ale taki dzień, w którym nie planuję obiadu i go nie gotuję, nie sprzątam, nie prasuję - zastrzega Joanna.To ważna uwaga, z punktu widzenia danych zebranych przez naukowców: według nich kobieta nie chciałaby przeznaczać na przygotowywanie posiłków więcej niż 50 minut dziennie.

Kobieta rozmawiająca przez telefon Kobieta rozmawiająca przez telefon fot. Shutterstock

Rozrywka

Wszystko wskazuje na to, że pracującej kobiecie najbardziej brakuje rozrywki! Z badania wynika, że chętnie spędziłybyśmy 55 min na oglądaniu telewizji, 56 na zakupach, a 57 na prowadzeniu pogaduszek przez telefon. Monika przyznaje, że dla niej te rozmowy telefoniczne wydają się mało kuszące - ma właśnie dużą potrzebę przebywania w samotności i odpoczynku od wszystkiego. Nie bez znaczenia są tu pewnie ciągłe pobudki fundowane jej w nocy przez dziecko. Dlatego jej dzień rozpocząłby się od całkowicie przespanej nocy: - Chciałabym znaleźć się poza domem, gdzie ktoś mi zrobi pyszne śniadanie, przyniesie kawę do łóżka - wyznaje Monika. - Później jakiś masaż, maseczka, znowu spanie, czytanie, pyszny obiad, do tego winko, spacer, wieczór z książką pod kocykiem, kolejna cała noc przespana i mogę wracać do chłopa i dziecka - kończy ze śmiechem.

Kobieta ćwicząca jogę Kobieta ćwicząca jogę fot. Shutterstock

Ruch

Kobieta z omawianych badań chętnie spędziłaby 68 min na uprawianiu sportu i ćwiczeniach, a 73 na modlitwie lub medytacji. To wszystko przypieczętowałaby 74 minutami poświęconymi jedzeniu czegoś pysznego. Monika w swoim planie dnia idealnego uwzględniła właśnie marzenia o pysznej sałatce z kozim serem, natomiast Ola chętnie spędziłaby taki dzień aktywnie, z dziećmi. Po późnej pobudce i spakowaniu toreb (odbyłoby się to bez jej udziału), znalazłaby się wraz z rodziną w górach lub na wycieczce rowerowej: - Ognisko, jemy kiełbaski, dzieci się same bawią - mówi Ola, po czym dodaje: - W sumie to w tym roku nawet sporo takich dni miałam. Poza tym porannym wstawaniem...

O jedzeniu i wyprawie w Tatry - z ukochanym, ale bez dziecka - fantazjuje Agnieszka: - Na koniec dnia pyszna góralska kolacja, zakrapiana dobrym trunkiem i tańce przy lokalnej muzyczce. Oczywiście zero deszczu i umiarkowany wiaterek mile widziane, świeże oscypki z góralskich bacówek, jeszcze cieplutkie i takie mięciutkie jak te w minione wakacje na Polanie Rusinowej - niebo w gębie! No i poczucie, że dziecko ma się świetnie z babcią lub swoją ukochaną ciocią - Agnieszka postanawia zrealizować swój plan w przyszłym roku.

Odpoczywająca kobieta Odpoczywająca kobieta fot. Shutterstock

Odpoczynek

Na trzecim miejscu listy rzeczy, które kobiety chciałyby robić w ciągu dnia najdłużej, znalazł się odpoczynek. O tym właśnie opowiada Maja, wspominając swój idealny dzień: - Niedawno taki miałam. Mąż pojechał z dziećmi do babci, a ja robiłam jedno wielkie wypasione nic. Przysięgam: siedziałam i się leniłam na całego. Nawet palcem nie kiwnęłam, żeby cokolwiek zrobić w domu - przyznaje. A Marta dorzuca swoją wizję raju: - Mój idealny dzień z pewnością odbyłby się na Bora-Bora. Cudownie byłoby leżeć na leżaku nad brzegiem morza, z owocowym drinkiem w ręku, z mężem na leżaku obok i z przystojnym kelnerem do naszej dyspozycji. Dzieci mogłyby biegać obok z nianią - kończy ze śmiechem Marta.

Kobiety z laptopami Kobiety z laptopami fot. Shutterstock

Życie towarzyskie

W trakcie idealnego dnia nie powinno też zabraknąć odrobiny życia towarzyskiego - spotkaniom ze znajomymi jesteśmy skłonne przeznaczyć aż 82 minuty z naszego 16-godzinnego dnia. To druga z najbardziej pożądanych przez kobiety aktywności. Chyba, że - tak jak Kasia - akurat marzymy o odrobinie samotności, bo na co dzień bardzo nam jej brakuje. Ona pojechałaby najchętniej do Toskanii, samotnie, bo, jak sama przyznaje, odkąd urodziła dziecko, nigdy nie ma czasu tylko dla siebie. - Najpierw śniadanko zakończone dobrą kawą i cantuccini - rozmarza się, - potem jakieś zakupy ciuchowo-perfumowe, posiedzenie z książką w jakimś gaju oliwnym lub na zboczu winnicy, a na koniec pyszna kolacja z makaronem i miejscowym winem.

Para romans Para romans fot. Shutterstock

Romantyczne uniesienia

Mało pracy, dużo zabawy, a jeszcze więcej miłosnych igraszek - oto czego potrzeba współczesnej kobiecie, żeby mogła nazwać swój dzień udanym! Tak przynajmniej twierdzą naukowcy z Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Średnia wieku ankietowanych kobiet wynosi 38 lat. Najwięcej swojego czasu panie chciałyby przeznaczyć na romantyczne uniesienia, według nich powinny one trwać 106 minut każdego dnia. Zgadza się z tym Magda, która najchętniej cały dzień spędziłaby z mężem, powierzając dziecko opiece babci, na co dzień stroniącej od kontaktów nad wnuczką: - Śniadanie w łóżku, potem spacer, obiad na mieście, kino, kolacja na mieście i gorąca, namiętna noc - wylicza Magda.

Badania tego typu mają niezaprzeczalną zaletę: mogą być dobrą ściągawką dla ludzi planujących sprawić swoim ukochanym niespodziankę i zorganizować im wyjątkowy dzień. Analizując dodatkowo marzenia naszych rozmówczyń, wystarczy, że pominiemy gotowanie i prace domowe - i recepta na idealny prezent gotowa!

A jak wyglądałby wasz idealny dzień? Czy pokrywałby się z listą naukowców: seks i przyjemności ponad pracę i obowiązki?