Solaryjna mama - szokujące pomysły rodziców

Rodzice mają różne pomysły na swoje dzieci. Wystawianie ich w konkursach małych miss, fundowanie operacji plastycznych, czy odchudzanie to tylko niektóre z nich.
Solaryjna mama Solaryjna mama Fot. Youtube.com

Solaryjna mama

Cały świat zna ją jako Mamę z solarium. Kiedy szkolna sekretarka zobaczyła, że pięcioletnia córka Patricii Krentail pojawiła się ze słonecznym poparzeniem na skórze, połączyła te dwa fakty i zaalarmowała odpowiednie władze. W amerykańskim stanie New Jersey zakazane jest dzieciom poniżej czternastego roku życia korzystanie z łóżek i kabin opalających, a o to przedstawiciele szkoły podejrzewali mamę dziewczynki. Prokuratura przeprowadziła śledztwo, a sąd uznał, że mama wcale nie pozwoliła dziecku na korzystanie z solarium, a poparzenie powstało w wyniku przebywania na dworze.
Dzieci należy bezwzględnie chronić przed promieniowaniem UV. To poparzenia powstałe w dzieciństwie mogą być po latach przyczyną raka skóry.

Mocna kampania społeczna, zwracająca uwagę na konieczność ochrony słonecznej:

Przygotowania do konkursu moga być bardzo stresujące Przygotowania do konkursu moga być bardzo stresujące Przygotowania do konkursu moga być bardzo stresujące

Małe miss

Najbardziej jaskrawym przykładem obsesyjnego realizowania własnych niezaspokojonych ambicji mogą być zastępy matek, które wystawiają swoje córki w dziecięcych konkursach piękności. Małe dziewczynki, choć na pewno część z nich świetnie się do pewnego momentu bawi przygotowaniami do występów, poddawana jest przez swoich rodziców zabiegom upiększającym, które łudząco przypominają kulisy psich wystaw. W najbardziej ekstremalnych przypadkach  nie chodzi już wyłącznie o zabawę, czy zdobycie głównej nagrody, ale o pokonanie konkurencji i smak zwycięstwa - odczuwany głównie przez rodziców.
Film, w którym wziął udział Tom Hanks, parodiuje zachowania rodziców małych miss:

Odchudzanie dzieci Odchudzanie dzieci Fot. Magazyn "Vogue"

Dieta i odchudzanie

Otyłość wśród dzieci to coraz powszechniejsze zjawisko w społeczeństwach zachodnich ( W USA otyłych jest 12,5 mln dzieci do 19. roku życia). Rodzice, którzy stają przed koniecznością przestawienia dziecka na dietę wystawiani są na ciężką próbę. Jak ograniczyć ilość i rodzaj jedzenia, nie podkopując samooceny dziecka, nie wprowadzając radykalnych nakazów i zakazów? To temat drażliwy i delikatny, który wywołuje duże kontrowersje. Nie dziwi więc wcale, jak wiele emocji wzbudził materiał zamieszczony w amerykańskiej edycji "Vogue'a", w której Dara-Lyn Weiss opisuje zastosowane przez siebie metody, które zastosowała by zapanować nad rosnącą wagą swojej córki Bei (pretensje o nieodmawianie częstowaniu, wycofanie dnia pizzy, ostentacyjne wyrzucanie kalorycznego jedzenia do śmieci). Krytycy uznali metody Dary-Lyn za zbyt brutalne, przytaczając łagodniejsze metody na aktywację dzieci (np. kampanię Michelle Obamy, Let?s Move).

Niektórzy rodzice nie mają żadnych oporów przed ingerencją w ciało dziecka. Najdobitniej było to widać w dokumentalnych fragmentach filmu ?Bruno?, w których rodzice byli skłonni poddać swoje trzyletnie, prawidłowo ważące dzieci... liposukcji na potrzeby roli dziecka w produkcji filmowej!

Operacje plastyczne dzieci Operacje plastyczne dzieci Fot. Youtube.com

Operacje plastyczne

Operacje plastyczne - o ile nie jest to kwestia rekonstrukcji czy przeszczepów - raczej nie są wykonywane na dzieciach. Jednak rodzice, widząc jak okrutni i nietolerancyjni potrafią być rówieśnicy decydują się na ingerencję chirurgiczną. Tak było w przypadku siedmiolatki z odstającymi uszami, czy dziewięciolatka z dużym znamieniem na twarzy. Chirurdzy odmawiają operowania niepełnoletnich, ale zgoda rodziców załatwia sprawę. Zdaniem psychologów, to nie odstający od normy element twarzy jest problemem, ale inne dzieci, które piętnują rówieśnika z dużym nosem.

Przekłuwanie uszu dzieciom Przekłuwanie uszu dzieciom Fot. Youtube.com

Przekłuwanie uszu

W Hiszpanii czy we Włoszech niemowlaki z przekłutymi uszami i małymi kolczykami to codzienny widok. Pediatrzy także nie widzą przeciwwskazań, zalecając by z zabiegiem odczekać sześć tygodni (zanim system odpornościowy dziecka nie zacznie w pełni funkcjonować), sugerują jednak, że przekłuwanie uszu wiąże się z ryzykiem zakażenia. Dla części rodziców przebijanie uszu to forma niepotrzebnego zadawania dziecku bólu i decydowania za nie o wyglądzie.

Więcej o: