Tego nie mówią w szkole rodzenia

Nie, nie, nie obawiaj się! Wszystkie najważniejsze informacje na pewno już zgromadziłaś. My przedstawiamy informacje praktyczne od świeżo upieczonych mam, które niedawno wyszły ze szpitala, i wiedzą, jakiej... wiedzy im zabrakło.
french manicure french manicure Fot. Shutterstock

French zostaje w domu

- Musiałam ominąć zajęcia w szkole rodzenia, podczas których padły słowa o zmyciu lakieru do paznokci - mówi Agnieszka. - Do porodu należy pojechać z uprzednio skróconymi i zmytymi paznokciami. Ja tego nie zrobiłam i później cierpiałam w szpitalnej poczekalni narażając paznokcie na działanie śmierdzącego acetonu. Na moje usprawiedliwienie mam tylko to, że syn urodził się tydzień przed terminem, wydawało mi się, że na manicure i pedicure mam jeszcze dużo czasu. Zanim mąż zaopatrzył mnie w pilnik i polerkę, przez całą dobę straszyłam noworodka szponami (głównie kalecząc siebie).

Karmienie piersią powoduje u dziecka kolki? Karmienie piersią powoduje u dziecka kolki? Fot. Shutterstock

Biust zmienia rozmiar

- Do szpitala miałam spakowane dwie koszulki nocne - wspomina Agata. - Obydwie na szerokich ramiączkach i ze sporym dekoltem, który w założeniu miał się sprawdzić przy karmieniu i w środku lata. Już następnego dnia obudziłam się z biustem, który nie mieścił się w przewidzianym dla niego miejscu. W dwa razy takiej koszulce także by się nie zmieścił, bo moje piersi były naprawdę monstrualne. Odradzam więc przyszłym mamom koszulek na ramiączkach. Stara dobra koszula nocna z dekoltem zapinanym na guziki to w tym przypadku lepszy wybór.

badania w ciąży badania w ciąży Fot. Shutterstock

Figi nie-figi

- W szkole rodzenia usłyszałam, że w połogu należy ?wentylować krocze? i nie wolno nosić majtek - opowiada Kamila. - Od początku ten koncept nie przypadł mi do gustu, a wizja drobienia jak gejsza z podpaską między nogami po szpitalnym korytarzu jeszcze bardziej mnie zniechęciła. Dlatego dużo czasu poświęciłam na zgłębienie tego tematu w internecie. Do szpitala pojechałam z paczką specjalnych fig wykonanych z elastycznej siateczki i w nich chodziłam. W moim przypadku poród skończył się cesarką, o gojenie dołu nie musiałam się więc martwić.

Od pierwszego stycznia każde dziecko dostanie taką samą książeczkę zdrowia Od pierwszego stycznia każde dziecko dostanie taką samą książeczkę zdrowia Fot. Shutterstock

Specjalna rynienka

- Po porodzie rodzinnym wylądowałam z dzieckiem w rodzinnym pokoju tylko dla naszej trójki - wspomina Iwona. - Dziecko spało albo w specjalnym przezroczystym kontenerku przy łóżku albo ze mną w łóżku. Kiedy zaproszono mnie do pokoju pielęgniarek na określoną godzinę, zapakowałam syna w kocyk i ruszyłam na poszukiwania gabinetu. Kiedy już tam dotarłam dostałam burę, że chodzę z dzieckiem zamiast jeździć z nim specjalnym wózeczkiem. Okazało się, że kontenerek służył także jako wózek. Ja, odcięta od świata, nie znałam realiów.

 Fot. Shutterstock

Wkładki laktacyjne

- Po porodzie spędziłam w szpitalu cztery dni - opowiada Maria. - Drugiego dnia padłam ofiarą nawału - nie dość, że bolały mnie piersi, to jeszcze mleko się ze mnie lało strumieniami. Między okładami z liści kapusty, musiałam radzić sobie z kolejnymi mokrymi plamami na koszuli. Za radą matek z większym dorobkiem wysłałam narzeczonego po wkładki laktacyjne, które zresztą były ze mną aż do czasu, kiedy definitywnie skończyłam karmić piersią. Na wszelki wypadek warto je kupić wcześniej i zabrać ze sobą do szpitala. Może się nie przydadzą, a może Cię uratują.

wyprawka dla noworodka wyprawka dla noworodka Fot. Shutterstock

Kimonowy kaftanik

- Do torby szpitalnej z wyprawka dla niemowlaka spakowaliśmy wszystko według listy - śmieje się Kasia. - Zgubił nas jednak całkowity brak doświadczenia. Wśród ubranek znalazły się same egzemplarze, które wkładało się przez głowę... Nie muszę chyba mówić, że nasze dziecko nie polubiło zabiegów wokół głowy, a nam za każdym razem trzęsły się ręce? Dopiero po wyjściu ze szpitala w te pędy pobiegliśmy do sklepu dokupić kaftaniki zapinane jak kimono i pajacyki rozpinane do góry do dołu.

Przeczytaj też:

Wyprawka dla noworodka

Kompleksowa wyprawka dla dziecka: co kupić, co odpuścić

Więcej o: