Czy karmić piersią w kościele podczas mszy? Matki karmiące: Koniec zabawy w chowanego! Trwa akcja

A w galerii handlowej gdzie? W toalecie, na ławce, czy szukać ochroniarza i załatwiać klucz do pokoju rodzica? Czy w parku na ławce zakrywać pierś i dziecko pieluszką? A co z restauracją? Co powiedzą inni gościa na widok ssącego berbecia? Poznajcie vademecum karmienia piersią. Dla karmiących i dla patrzących.
Monika Monika fot. Michał Oliwiak

"Mnie to nie oburza, ale wolałbym, żeby mamusie karmiły przed wyjściem z domu"

Kampania społeczna pod hasłem #konieczabawywchowanego to uporządkowany zbiór podstawowych informacji na temat karmienia piersią w miejscach publicznych. Akcja została zaplanowana w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Karmienia Piersią, który trwa do 1 czerwca.

Widok odkrytej, karmiącej, kobiecej piersi wciąż wywołuje emocje, często krytykę. Co jakiś czas kolejna akcja społeczna przypomina o tym, że karmienie piersią to czynność oczywista i normalna, że matki karmiące są wśród nas i mają prawo żyć tak jak inni. Mają prawo bywać w restauracjach, w kościele, w galerii handlowej, w parkach. Bo przestrzeń publiczna jest dla wszystkich.

O tym, że akcje społeczne w obranie matek karmiących są potrzebne pokazują doświadczenia samych karmiących, a także komentarze pozostawione w sieci pod osłoną anonimowości.

Wystarczy poczytać setki komentarzy pod naszymi tekstami na temat karmienia piersią, aby dowiedzieć się, co myślą Polacy o matkach publicznie karmiących piersią. W przeważającej mierze to opinie w stylu:

Może jednak skorzystać z chusty i zrobić to dyskretnie, a nie straszyć kapiącym cycem w kawiarni?
Są laktatory, są butelki, korona z mamusinej głowy nie spadnie, jak dziecko dostanie raz z takiego pożal się boże urządzenia
Czym publiczne karmienie piersią różni się od publicznego oddawania moczu? Niby obydwie czynności są zgodne z naturą, ale mimo wszystko promuje się tę pierwszą
Mnie to nie oburza, ale wolałbym, żeby mamusie karmiły PRZED wyjściem z domu
Dzisiaj w autobusie siedziała karmiąca matka - wywaliła pierś, niczym jej nie przysłoniła i karmiła. Sorry, to jest paskudny widok. I mam prawo nie musieć być zmuszanym do oglądania takiego obrazka

A co o publicznym karmieniu piersią mówi savoir-vivre?

- Taktowna mama wie, że pomimo tego, że ma przywilej karmienia w praktycznie każdej okoliczności, nie zawsze musi z niego w 100 proc. skorzystać. Tak samo osoby, które znajdują się obok - na przykład gość w restauracji czy klient w sklepie - wiedzą, że nie powinni powodować dyskomfortu u karmiącej piersią mamy - mówił na potrzeby akcji #konieczabawywchowanego Adam Jarczyński, partner Polskiej Akademii Protokołu i Etykiety.

Dr Magda Grabowska z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN tłumaczy natomiast, że czynności związane z opieką nad małym dzieckiem - w tym karmienie piersią - należy traktować jako sytuacje przynależące także do sfery publicznej.

- Stworzenie katalogu zachowań adekwatnych do potrzeb matek karmiących wzmocni akceptację karmienia piersią jako ważnego aspektu życia społecznego - tłumaczy.

Mamy mają prawa!

Główną ideą kampanii społecznej "Vademecum kultury karmienia piersią w miejscach publicznych" pod hasłem #konieczabawywchowanego jest pokazanie, że karmienie piersią jest naturalną czynnością, a kobiety nie powinny wstydzić się karmienia piersią w miejscach publicznych.

Jak zachować się, kiedy obok nas w restauracji mama karmi piersią? Co robić, kiedy chcemy nakarmić dziecko, a w okolicy nie ma pokoju rodzinnego? Publikujemy fragmenty  "Vademecum kultury karmienia piersią w miejscach publicznych dla mam i otoczenia"

Karmienie piersią w galerii handlowej Karmienie piersią w galerii handlowej Grafika:kampania społeczna #konieczabawywchowanego

W galerii handlowej. Toaleta nie jest dobrym miejscem do karmienia dziecka

Wskazówki dla mam

- Jeżeli chcesz nakarmić dziecko piersią podczas wizyty w galerii handlowej, możesz to zrobić w każdym momencie i w każdym miejscu, które uznasz za najwygodniejsze.

- Możesz się osłonić, jeżeli tego potrzebujesz, przy użyciu chusty lub pieluszki. Nie musisz tego robić, jeżeli nie czujesz takiej potrzeby, lub jeżeli dziecko tego nie lubi.

- W galeriach handlowych często znajduje się miejsce do karmienia piersią oznaczone specjalnym symbolem, jeśli chcesz z niego skorzystać, zwróć się do obsługi galerii.

- Nie musisz uciekać i nerwowo szukać specjalnego miejsca do karmienia, jeżeli dziecko jest niespokojne lub płacze, a ty chcesz je nakarmić.

- Toaleta nie jest dobrym miejscem do karmienia dziecka i odciągania pokarmu. Ze względów sanitarnych nie powinnaś w niej karmić dziecka.

- Nikt nie ma prawa wysyłać cię do toalety lub zmuszać do zmiany wybranego przez ciebie miejsca, w którym karmisz piersią.

Karmienie piersią w galerii handlowej
Grafika: Kampania społeczna #konieczabawywchowanego

Wskazówki dla klientów galerii handlowych

- Karmienie piersią jest prawem mamy i dziecka - jeżeli widzisz mamę karmiącą piersią, staraj się jej nie niepokoić.

- Mama ma prawo nakarmić piersią dziecko tam, gdzie jest jej najwygodniej i gdzie czuje się najlepiej.

Karmienie piersią w parku Karmienie piersią w parku Kampania społeczna #konieczabawywchowanego

W parku. Nie chowaj się za krzaki

Wskazówki dla mamy

- Nie musisz się chować za krzakiem ani szukać najbardziej odludnego miejsca w parku.

- Jeśli nie widzisz żadnej wolnej ławki w pobliżu, zapytaj, czy możesz dosiąść się do kogoś innego, by swobodnie nakarmić piersią swoje dziecko. Masz do tego pełne prawo.

- Nie musisz pytać, czy komuś, kto jest w twojej bezpośredniej bliskości, przeszkadza karmienie piersią. Masz takie samo prawo do przebywania w tym miejscu jak inni.

- Kieruj się bezpieczeństwem przy wyborze miejsca do karmienia. Nie wybieraj ciemnych zaułków ani zatłoczonych ścieżek rowerowych. Sprawdź, czy wózek nie blokuje nikomu drogi.

- Jeśli karmienie piersią w miejscu takim jak park cię krępuje, możesz zastawić się wózkiem, który ograniczy widoczność lub też nakryć dziecko pieluszką.

- Wybierając miejsce do karmienia piersią w parku, unikaj odosobnionych miejsc. Jeśli karmiąc piersią spotka cię przykra sytuacja, w której nie będziesz mogła liczyć na pomoc nikogo wokół, nie wahaj się zadzwonić po Straż Miejską lub Policję.

Karmienie piersią w parku
Kampania społeczna pod hasłem #konieczabawywchowanego

Wskazówki dla otoczenia

- Drogi spacerowiczu, widząc mamę karmiącą piersią w parku, nie komentuj tego, co robi.

- Przechodząc obok mamy karmiącej piersią, postaraj się zachować ciszę, to ważne, szczególnie dla dziecka. Dziecko karmione piersią często rozpraszają bodźce zewnętrzne.

- Jeśli widzisz osobę, która zachowuje się nieprzyzwoicie wobec mamy karmiącej piersią, nie wahaj się zwrócić uwagę.

Karmienie piersią w kościele Karmienie piersią w kościele Grafika: Kampania społeczna #konieczabawywchowanego

W kościele. Nie musisz się zasłaniać, choć dla swojego komfortu możesz

Wskazówki dla mam

- Masz prawo karmić w kościele - możesz powołać się na autorytet papieża, który zachęca do karmienia piersią.

- Jeśli nie masz miejsca, możesz poprosić kogoś o ustąpienie w celu nakarmienia.

- Nie czuj się wykluczona ze społeczeństwa. Karmienie dziecka to naturalna czynność, zarówno w kościele, jak i każdym innym miejscu.

- Nie musisz się zasłaniać, choć dla swojego komfortu możesz.

- Jeśli ktoś zabrania ci karmić piersią i prosi o opuszczenie kościoła, a twoje argumenty nic nie dają - poproś kogoś o pomoc.

Karmienie piersią w kościele
Grafika: Kampania społeczna #konieczabawywchowanego

Wskazówki dla otoczenia

- Nie zwracajcie uwagi mamie karmiącej. W kościele spotykamy się po to, by się jednoczyć i skupić na przeżyciu duchowym, a nie na karmiącej kobiecie.

- Dziecko jest częścią wspólnoty i również może brać udział we mszy.

- Nie pozostawajcie obojętni wobec niechęci innych osób, którym nie odpowiada mama karmiąca. Stańcie w jej obronie. Zawstydzona mama, której ktoś zwraca uwagę, może czuć się na prawdę skrzywdzona i zestresowana zaistniałą sytuacją.

Karmienie piersią w restauracji Karmienie piersią w restauracji Kampania społeczna pod hasłem #konieczabawywchowanego

W restauracji. Nie jest w dobrym tonie wpatrywanie się w mamę karmiącą piersią

Wskazówki dla mam

- Możesz karmić swoje dziecko piersią w każdym momencie i w każdym miejscu w restauracji, które najlepiej będzie odpowiadało tobie i twojemu dziecku.

- Wybierając kawiarnię lub restaurację, zwróć uwagę na profil miejsca, które chcecie odwiedzić - ważny jest wasz komfort.

- Przed wyjściem pomyśl o wygodnym stroju, w którym będziesz mogła swobodnie nakarmić swoje dziecko.

- Przy wejściu możesz zapytać kelnera, gdzie będzie najwygodniej pod kątem ewentualnego karmienia piersią.

- Możesz zapytać o pokój do karmienia, ale jeżeli nie chcesz, nie musisz z niego korzystać.

- W trakcie karmienia piersią nie musisz się przykrywać, jeżeli jest to dla ciebie lub twojego dziecka niekomfortowe.

Wskazówki dla klientów restauracji

- Mama ma prawo karmić swoje dziecko piersią w przestrzeni publicznej w każdym momencie.

- Jeżeli nie odpowiada ci widok mamy karmiącej piersią, dyskretnie poproś kelnera o inne miejsce.

 - Nie jest w dobrym tonie zwracać uwagę bezpośrednio mamie karmiącej piersią.

- Pamiętaj, że karmienie w pokoju do tego przeznaczonym nie jest obowiązkowe.

- Mama w trakcie karmienia może się okryć, ale nie musi.

- Mama może karmić swoje dziecko piersią do 2 lat a nawet dłużej.

 Nie jest w dobrym tonie wpatrywanie się w mamę karmiącą piersią. Więcej przeczytasz o tym tutaj.

Kampania społeczna "Vademecum kultury karmienia piersią w miejscach publicznych" pod hasłem #konieczabawywchowanego będzie trwała przez Ogólnopolski Tydzień Karmienia Piersią - od 26 maja do 1 czerwca. W tych dniach na stronie konieczabawywchowanego.pl pojawią się filmy edukacyjne, budujące świadomość Polaków w zakresie karmienia piersią w miejscach publicznych.

Kampania została zrealizowana we współpracy z blogerkami - Hafiją, SuperStyler, Nebule, Mamalą - oraz ekspertami: psycholog dr hab. Anną Szuster-Kowalewicz, socjolożkami dr hab. Dorotą Hall i dr Magdą Grabowską, antropolożką dr hab. Magdaleną Radkowską-Walkowicz oraz ekspertem savoir vivre Adamem Jarczyńskim.

Patronat medialny nad akcją objęli m.in: Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Praw Obywatelskich, UW Wydział Psychologii.

Powinno cię również zainteresować: Karmiące Polki wychodzą na ulice. Koniec z karmieniem obok przewijaków? [ZDJĘCIA]

Copyright © Agora SA