1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Czy karmić piersią w kościele podczas mszy? Matki karmiące: Koniec zabawy w chowanego! Trwa akcja

A w galerii handlowej gdzie? W toalecie, na ławce, czy szukać ochroniarza i załatwiać klucz do pokoju rodzica? Czy w parku na ławce zakrywać pierś i dziecko pieluszką? A co z restauracją? Co powiedzą inni gościa na widok ssącego berbecia? Poznajcie vademecum karmienia piersią. Dla karmiących i dla patrzących.
Monika Monika fot. Michał Oliwiak

"Mnie to nie oburza, ale wolałbym, żeby mamusie karmiły przed wyjściem z domu"

Kampania społeczna pod hasłem #konieczabawywchowanego to uporządkowany zbiór podstawowych informacji na temat karmienia piersią w miejscach publicznych. Akcja została zaplanowana w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Karmienia Piersią, który trwa do 1 czerwca.

Widok odkrytej, karmiącej, kobiecej piersi wciąż wywołuje emocje, często krytykę. Co jakiś czas kolejna akcja społeczna przypomina o tym, że karmienie piersią to czynność oczywista i normalna, że matki karmiące są wśród nas i mają prawo żyć tak jak inni. Mają prawo bywać w restauracjach, w kościele, w galerii handlowej, w parkach. Bo przestrzeń publiczna jest dla wszystkich.

O tym, że akcje społeczne w obranie matek karmiących są potrzebne pokazują doświadczenia samych karmiących, a także komentarze pozostawione w sieci pod osłoną anonimowości.

Wystarczy poczytać setki komentarzy pod naszymi tekstami na temat karmienia piersią, aby dowiedzieć się, co myślą Polacy o matkach publicznie karmiących piersią. W przeważającej mierze to opinie w stylu:

Może jednak skorzystać z chusty i zrobić to dyskretnie, a nie straszyć kapiącym cycem w kawiarni?
Są laktatory, są butelki, korona z mamusinej głowy nie spadnie, jak dziecko dostanie raz z takiego pożal się boże urządzenia
Czym publiczne karmienie piersią różni się od publicznego oddawania moczu? Niby obydwie czynności są zgodne z naturą, ale mimo wszystko promuje się tę pierwszą
Mnie to nie oburza, ale wolałbym, żeby mamusie karmiły PRZED wyjściem z domu
Dzisiaj w autobusie siedziała karmiąca matka - wywaliła pierś, niczym jej nie przysłoniła i karmiła. Sorry, to jest paskudny widok. I mam prawo nie musieć być zmuszanym do oglądania takiego obrazka

A co o publicznym karmieniu piersią mówi savoir-vivre?

- Taktowna mama wie, że pomimo tego, że ma przywilej karmienia w praktycznie każdej okoliczności, nie zawsze musi z niego w 100 proc. skorzystać. Tak samo osoby, które znajdują się obok - na przykład gość w restauracji czy klient w sklepie - wiedzą, że nie powinni powodować dyskomfortu u karmiącej piersią mamy - mówił na potrzeby akcji #konieczabawywchowanego Adam Jarczyński, partner Polskiej Akademii Protokołu i Etykiety.

Dr Magda Grabowska z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN tłumaczy natomiast, że czynności związane z opieką nad małym dzieckiem - w tym karmienie piersią - należy traktować jako sytuacje przynależące także do sfery publicznej.

- Stworzenie katalogu zachowań adekwatnych do potrzeb matek karmiących wzmocni akceptację karmienia piersią jako ważnego aspektu życia społecznego - tłumaczy.

Mamy mają prawa!

Główną ideą kampanii społecznej "Vademecum kultury karmienia piersią w miejscach publicznych" pod hasłem #konieczabawywchowanego jest pokazanie, że karmienie piersią jest naturalną czynnością, a kobiety nie powinny wstydzić się karmienia piersią w miejscach publicznych.

Jak zachować się, kiedy obok nas w restauracji mama karmi piersią? Co robić, kiedy chcemy nakarmić dziecko, a w okolicy nie ma pokoju rodzinnego? Publikujemy fragmenty  "Vademecum kultury karmienia piersią w miejscach publicznych dla mam i otoczenia"

Karmienie piersią w galerii handlowej Karmienie piersią w galerii handlowej Grafika:kampania społeczna #konieczabawywchowanego

W galerii handlowej. Toaleta nie jest dobrym miejscem do karmienia dziecka

Wskazówki dla mam

- Jeżeli chcesz nakarmić dziecko piersią podczas wizyty w galerii handlowej, możesz to zrobić w każdym momencie i w każdym miejscu, które uznasz za najwygodniejsze.

- Możesz się osłonić, jeżeli tego potrzebujesz, przy użyciu chusty lub pieluszki. Nie musisz tego robić, jeżeli nie czujesz takiej potrzeby, lub jeżeli dziecko tego nie lubi.

- W galeriach handlowych często znajduje się miejsce do karmienia piersią oznaczone specjalnym symbolem, jeśli chcesz z niego skorzystać, zwróć się do obsługi galerii.

- Nie musisz uciekać i nerwowo szukać specjalnego miejsca do karmienia, jeżeli dziecko jest niespokojne lub płacze, a ty chcesz je nakarmić.

- Toaleta nie jest dobrym miejscem do karmienia dziecka i odciągania pokarmu. Ze względów sanitarnych nie powinnaś w niej karmić dziecka.

- Nikt nie ma prawa wysyłać cię do toalety lub zmuszać do zmiany wybranego przez ciebie miejsca, w którym karmisz piersią.

Karmienie piersią w galerii handlowej
Grafika: Kampania społeczna #konieczabawywchowanego

Wskazówki dla klientów galerii handlowych

- Karmienie piersią jest prawem mamy i dziecka - jeżeli widzisz mamę karmiącą piersią, staraj się jej nie niepokoić.

- Mama ma prawo nakarmić piersią dziecko tam, gdzie jest jej najwygodniej i gdzie czuje się najlepiej.

Karmienie piersią w parku Karmienie piersią w parku Kampania społeczna #konieczabawywchowanego

W parku. Nie chowaj się za krzaki

Wskazówki dla mamy

- Nie musisz się chować za krzakiem ani szukać najbardziej odludnego miejsca w parku.

- Jeśli nie widzisz żadnej wolnej ławki w pobliżu, zapytaj, czy możesz dosiąść się do kogoś innego, by swobodnie nakarmić piersią swoje dziecko. Masz do tego pełne prawo.

- Nie musisz pytać, czy komuś, kto jest w twojej bezpośredniej bliskości, przeszkadza karmienie piersią. Masz takie samo prawo do przebywania w tym miejscu jak inni.

- Kieruj się bezpieczeństwem przy wyborze miejsca do karmienia. Nie wybieraj ciemnych zaułków ani zatłoczonych ścieżek rowerowych. Sprawdź, czy wózek nie blokuje nikomu drogi.

- Jeśli karmienie piersią w miejscu takim jak park cię krępuje, możesz zastawić się wózkiem, który ograniczy widoczność lub też nakryć dziecko pieluszką.

- Wybierając miejsce do karmienia piersią w parku, unikaj odosobnionych miejsc. Jeśli karmiąc piersią spotka cię przykra sytuacja, w której nie będziesz mogła liczyć na pomoc nikogo wokół, nie wahaj się zadzwonić po Straż Miejską lub Policję.

Karmienie piersią w parku
Kampania społeczna pod hasłem #konieczabawywchowanego

Wskazówki dla otoczenia

- Drogi spacerowiczu, widząc mamę karmiącą piersią w parku, nie komentuj tego, co robi.

- Przechodząc obok mamy karmiącej piersią, postaraj się zachować ciszę, to ważne, szczególnie dla dziecka. Dziecko karmione piersią często rozpraszają bodźce zewnętrzne.

- Jeśli widzisz osobę, która zachowuje się nieprzyzwoicie wobec mamy karmiącej piersią, nie wahaj się zwrócić uwagę.

Karmienie piersią w kościele Karmienie piersią w kościele Grafika: Kampania społeczna #konieczabawywchowanego

W kościele. Nie musisz się zasłaniać, choć dla swojego komfortu możesz

Wskazówki dla mam

- Masz prawo karmić w kościele - możesz powołać się na autorytet papieża, który zachęca do karmienia piersią.

- Jeśli nie masz miejsca, możesz poprosić kogoś o ustąpienie w celu nakarmienia.

- Nie czuj się wykluczona ze społeczeństwa. Karmienie dziecka to naturalna czynność, zarówno w kościele, jak i każdym innym miejscu.

- Nie musisz się zasłaniać, choć dla swojego komfortu możesz.

- Jeśli ktoś zabrania ci karmić piersią i prosi o opuszczenie kościoła, a twoje argumenty nic nie dają - poproś kogoś o pomoc.

Karmienie piersią w kościele
Grafika: Kampania społeczna #konieczabawywchowanego

Wskazówki dla otoczenia

- Nie zwracajcie uwagi mamie karmiącej. W kościele spotykamy się po to, by się jednoczyć i skupić na przeżyciu duchowym, a nie na karmiącej kobiecie.

- Dziecko jest częścią wspólnoty i również może brać udział we mszy.

- Nie pozostawajcie obojętni wobec niechęci innych osób, którym nie odpowiada mama karmiąca. Stańcie w jej obronie. Zawstydzona mama, której ktoś zwraca uwagę, może czuć się na prawdę skrzywdzona i zestresowana zaistniałą sytuacją.

Karmienie piersią w restauracji Karmienie piersią w restauracji Kampania społeczna pod hasłem #konieczabawywchowanego

W restauracji. Nie jest w dobrym tonie wpatrywanie się w mamę karmiącą piersią

Wskazówki dla mam

- Możesz karmić swoje dziecko piersią w każdym momencie i w każdym miejscu w restauracji, które najlepiej będzie odpowiadało tobie i twojemu dziecku.

- Wybierając kawiarnię lub restaurację, zwróć uwagę na profil miejsca, które chcecie odwiedzić - ważny jest wasz komfort.

- Przed wyjściem pomyśl o wygodnym stroju, w którym będziesz mogła swobodnie nakarmić swoje dziecko.

- Przy wejściu możesz zapytać kelnera, gdzie będzie najwygodniej pod kątem ewentualnego karmienia piersią.

- Możesz zapytać o pokój do karmienia, ale jeżeli nie chcesz, nie musisz z niego korzystać.

- W trakcie karmienia piersią nie musisz się przykrywać, jeżeli jest to dla ciebie lub twojego dziecka niekomfortowe.

Wskazówki dla klientów restauracji

- Mama ma prawo karmić swoje dziecko piersią w przestrzeni publicznej w każdym momencie.

- Jeżeli nie odpowiada ci widok mamy karmiącej piersią, dyskretnie poproś kelnera o inne miejsce.

 - Nie jest w dobrym tonie zwracać uwagę bezpośrednio mamie karmiącej piersią.

- Pamiętaj, że karmienie w pokoju do tego przeznaczonym nie jest obowiązkowe.

- Mama w trakcie karmienia może się okryć, ale nie musi.

- Mama może karmić swoje dziecko piersią do 2 lat a nawet dłużej.

 Nie jest w dobrym tonie wpatrywanie się w mamę karmiącą piersią. Więcej przeczytasz o tym tutaj.

Kampania społeczna "Vademecum kultury karmienia piersią w miejscach publicznych" pod hasłem #konieczabawywchowanego będzie trwała przez Ogólnopolski Tydzień Karmienia Piersią - od 26 maja do 1 czerwca. W tych dniach na stronie konieczabawywchowanego.pl pojawią się filmy edukacyjne, budujące świadomość Polaków w zakresie karmienia piersią w miejscach publicznych.

Kampania została zrealizowana we współpracy z blogerkami - Hafiją, SuperStyler, Nebule, Mamalą - oraz ekspertami: psycholog dr hab. Anną Szuster-Kowalewicz, socjolożkami dr hab. Dorotą Hall i dr Magdą Grabowską, antropolożką dr hab. Magdaleną Radkowską-Walkowicz oraz ekspertem savoir vivre Adamem Jarczyńskim.

Patronat medialny nad akcją objęli m.in: Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Praw Obywatelskich, UW Wydział Psychologii.

Powinno cię również zainteresować: Karmiące Polki wychodzą na ulice. Koniec z karmieniem obok przewijaków? [ZDJĘCIA]

Komentarze (135)
Czy karmić piersią w kościele podczas mszy? Matki karmiące: Koniec zabawy w chowanego! Trwa akcja
Zaloguj się
 • oczy_argusa

  Oceniono 35 razy 29

  A co z karmieniem piersią podczas pogrzebu? Czy wolno przysiąść na trumnie albo na sąsiednim grobowcu?
  Co na to antropolożki, psycholożki i pedagożki?
  Tak na marginesie... Pamietam kobiety karmiące piersią w Parku Ujazdowskim. To było w latach osiemdziesiątych. Nikt z tym wtedy nie miał problemu... Bo nie było blogerek i animatorek? Na świecie ich jeszcze nie było...

 • glemp1

  Oceniono 51 razy 29

  Czy karmić piersią w kościele podczas mszy? Nie, najlepiej omijać kościoły z daleka.

 • jamaska jamaska

  Oceniono 25 razy 21

  Jestem mamą bardzo długo karmiącą. Karmiłam we wszystkich wyżej wymienionych miejscach i nigdy nie spotkałam się z krytyką. Jest jedno ale. Z natury jestem wstydliwa i zawsze tak się ubieram, a potem tak manewruję garderobą-piersią-dzieckiem, żeby nikt nie oglądał mojego biustu. Czułabym się co najmniej nieswojo wystawiając się na widok publiczny.

 • pepe310

  Oceniono 32 razy 20

  A nie lepiej nakarmić dziecko przed pójaciem na mszę. A na mszy nie wytrzyma 45 mmin bez jedzenia? Przecież matka może przewidziec kiedy dziecko bedzie glodne i nakarmić trochę wcześniej....
  Takie dywagacje dla mnie to przyklad braku wybraźni matek karmiących

 • ar.co

  Oceniono 34 razy 20

  Ale dlaczego tylko dziecko można karmić w kościele? Skoro karmienie i jedzenie to tak naturalna czynność, to idźmy dalej - niech wszyscy jedzą w kościele! Krycha Pawłowicz przyniesie sobie sałatkę, Jaki zrobi grilla, Adrian będzie rozdawał drożdżówki... Dlaczego mamy dyskryminować starsze dzieci czy dorosłych?

 • usmiech_nocy

  Oceniono 28 razy 16

  Rozumiem, że jak wejdę topless do galerii czy kościoła w trakcie mszy to też mam prawo? ;)

  Bo rozumiem, że prawo tego nie zabrania, ale kwestia dobrego wychowania czy smaku to coś zupełnie innego.

  Następny etap, który widziałam to jak parę stolików obok w kawiarni po nakarmieniu zmieniała pieluszkę. Gó... na stole, hulaj dusza piekła nie ma.

 • ilenka50

  Oceniono 23 razy 15

  Karmcie kobiety, gdzie chcecie i nie wstydźcie się cycków, Matka Boska też nie karmiła z butelki. Ale czy naprawdę nie lepiej iść z dzieckiem do parku zamiast do kościoła? Jako osoba unikająca kościoła uważałam, że na msze chodzi się dla refleksji, skupienia, przeżycia religijnego. Nic z tych rzeczy, gdy zajmujecie się dzieckiem. No chyba, że chodzicie do kościoła tylko, żeby ksiądz się nie czepiał, że chodzicie, wtedy karmienie pomoże w zamanifestowaniu swojej obecności (nie mylić z uczestnictwem) na mszy. A na marginesie - takie dylematy to chyba tylko w Polsce.

 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 24 razy 14

  A z drugiej strony, czy mogę podejść do matki karmiącej w parku i się spytać: "Czy możemy się dosiąść z kolegami, bo chcieliśmy się napić"? Zdaje się też mamy do tego prawo?

 • pomum

  Oceniono 22 razy 12

  Widzę tu sam katalog zakazów dla osób którym karmienie piersią się nie podoba. Ja mam dostosować się do sytuacji - to ja mam zmienić miejsce w restauracji, ja mam się nie gapić.Generalnie to ja mam wyjść o ile czuję dyskomfort i to wszystko w odniesieniu do . Matka karmiąca to "święta krowa" wolno jej wszytko. W Polsce mamy o TERROR matek i ich dzieci. Reszta społeczeństwa jest nieważna,nie liczy się jest jedynie tłem. Taka matka przekazuje potem dziecku "roszczeniową" postawę czego przykłady mamy w komunikacji miejskiej, w parkach itp. Nie chodzi tu o żadną poprawność polityczną, o żadną kołtunerię ale o zdrowy rozsądek. Nie raz i nie dwa widziałam karmiące matki które robiły to w sposób komfortowy dla siebie i dla otoczenia. Jestem przeciw MATKOM TERRORYSTKĄ.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX